Patrijarh Porfirije: Patrijaršija simbol narodnog jedinstva, SPC deli radosti i tuge naroda

Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije uputio je poslanicu povodom 100. godišnjice uspostavljanja kanonskog jedinstva Srpske Patrijaršije.

Kazao je da je Pećka patrijaršija od nezakonitog ukidanja 1766. živela podeljena u mitropolije i eparhije u granicama različitih država do 12. septembra 1920. kada je uspostavljeno jedinstvo.

Posle 154 godine u Sremskim Karlovcima je uspostavljeno i kanonsko i administrativno jedinstvo i svečano proglašena obnovljena Pećka patrijaršija, odnosno Srpska Pravoslavna Crkva, na području njene istorijske i kanonske jurisdikcije, čime su, kako je rekao Porfirije, "konačno ispunjene težnje mnogih pokolenja naših predaka".
 
"Ovaj veliki praznik jeste praznik jedinstva i sloge, dan kada je od svih potvrđena opšta, svagdašnja svest o jedinstvu i kontinuitetu naše svete Pravoslavne crkve u istoriji, posebno od velikog događaja sticanja autokefalije, pre više od osam vekova, od Žiče, Peći i Karlovaca do Beograda", poručio je patrijarh, a navodi se u saopštenju SPC.
 
On je dodao da je u svim nevoljama, nedaćama i stradanjima SPC delila i radost i tuge srpskog naroda, a Patrijaršija bila i ostala simbol narodnog jedinstva i onda kada je državno ustrojstvo i jedinstvo bivalo razbijeno.
 
Patrijarh je dodao da je 12. septembra 1920. u prisustvu pobedničke srpske vojske iz Prvog svetskog rata i hiljade vernika iz oslobođenih krajeva objavljen ukaz o obnovi Pećke patrijaršije i sabornom jedinstvu crkvenih oblasti.
 
Tada je uspostavljeno jedinstvo Arhiepiskopije beogradske i Mitropolije Srbije, Arhiepiskopije karlovačke i Mitropolije srpske, sa episkopijama dalmatinsko-istrijskom i bokokotorskom, Arhiepiskopije cetinjske i Mitropolije Crne Gore, Brda i Primorja, zatim Mitropolije skopske, raško-prizrenske, veleško-debarske, pelagonijske, prespansko-ohridske, strumičke, jednog dela Mitropolije vodenske, Episkopije poljanske, Mitropolije Bosne i Hrecegovine: dabrobosanske, hercegovačke, zvorničko-tuzlanske i banjalučko-bihaćke, ujedinjenih u jednu autokefalnu ujedinjenu SPC.
 
On je podsetio da je Sveti arhijerejski sabor SPC 28. septembra 1920. godine izabrao mitropolita beogradskog Dimitrija za prvog patrijarha obnovljene Patrijaršije.
 

Kako je dodao 19. februara 1922. godine, Patrijaršija u Konstantinopolju je odgovarajućim crkvenim aktom, svepravoslavno prihvaćenim Tomosom, potvrdila ujedinjenje istorijskih srpskih crkvenih oblasti kao "kanonsko i opravdano", a SPC je priznata, "za stalno i zauvek", kao sestrinska Crkva svih autokefalnih Pravoslavnih Crkava.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

spc
  • Лиманац

    17.05.2022 09:09
    Слава Богу!
    Живела Патријаршија!
    Живео Патријарх!

    На злонамерне коментаре празнодушних малих људи не треба се обазирати.
  • Panta

    16.05.2022 09:46
    Da li?
    Radosti i tugu delite sa građanima a pare ne?
  • Sabahudin

    16.05.2022 06:57
    Omerović
    90% popova da se nije uhlebilo u crkvi i dalje ne bi imali tri obroka dnevno jer potiču iz obuične gologuzije. Sad, siti i dokoni, prodaju nam muda za bubrege...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija