Ko sudi sudiji: Odgovara li sudija čija oborena presuda nanese štetu građanima?
Javni izvršitelji izazivaju nezadovoljstvo i osudu građana kada iseljavaju iz stanova i kuća.
Foto: 021.rs
Ali, kako napominju u Komori javnih izvršitelja, to zapravo rade po sudskoj presudi, a njihovo je da je sprovedu na zakonit način, piše RTS.
Odgovaraju li sudije kada se po njihovoj presudi neko izbaci iz doma, a kasnije ta presuda bude oborena, pitanje je koje nameće jedan od poznatijih slučajeva javnosti – slučaj Dobrile Petrović, kao i to ko i kako nadoknađuje štetu čoveku koji je doživeo nepravdu, bar onu koja se može nadoknaditi?
Te 2017. sa ćerkom i maloletnim unucima Dobrilu Petrović izvršitelji su iselili iz stana u kome je, kaže, živela duže od 40 godina. Sud je tako presudio i rekao da mora da vrati ključ vlasniku stana, jer posle smrti supruga koji je bio zakupac, ona, a ni ćerka, nemaju pravo da budu zakupci na neodređeno vreme.
Objasnila je da je njena svekrva 1945. godine menjala dva manja stana na Vračaru za veći stan koji je bio pod administrativnom upravom Opštine Vračar.
"Cela zgrada je bila nacionalizovana i ovaj stan izuzimaju iz nacionalizacije i vraćaju vlasniku i mi tako ostajemo zaštićeni stanari. Mogli smo da živimo tu, moj suprug i moja deca, nismo imali samo pravo otkupa, plaćali smo porez, zakupninu vlasniku", navela je Dobrila Petrović.
Po iseljenju jedino u šta nije bilo sumnje je to da će joj sudovi i dalje biti druga kuća. Ustavni je 2019. rekao da Dobrila ima čvrste i trajne veze sa predmetnim stanom i da se zato on može smatrati njenim domom po Evropskoj konvenciji.
Posle toga, Apelacioni sud je preinačio presudu i ona je stekla osnov da traži da se vrati u stan. O tom njenom predlogu, koji je, navodi, podnela još u oktobru prošle godine, Prvi osnovni sud i dalje ćuti. I na pitanja RTS-a odgovara ćutanjem.
"Tražila sam da se vratim u stan posle pet godina, tražila sam naknadu sudskih troškova, tražila sam troškove izvršenja koji su ogromni, tražiću sve troškove koje sam imala za ovih pet godina mojih podstanarskih, mojih troškova selidbe, uništeno mi je zdravlje, to ne mogu da tražim, to mi niko ne može nadoknaditi. Život mi je jednostavno uništen zadnjih 15 godina. Ja sam radila u zdravstvu, umesto sad da sedim u parku, da pijem kafu, ja se vucaram po sudu, dolazim na televiziju da se žalim. Još se potucamo po podstanarskim sobama i sobicama i ne znam dokle će da traje", napominje Petrovićeva.
Ko sudi sudiji i ko plaća štetu građanima?
Sudi li se sudiji koji nepravilnim ili nezakonitim radom prouzrokuje štetu stranci u postupku i ko tu štetu zapravo plaća?
Građani mogu da podnesu prijavu protiv sudije. Dok za naknadu štete koju se pretrpeli tužbu podnose protiv države, objašnjavaju u Društvu sudija Srbije.
"Naknadu štete nadoknađuje Republika Srbija osim kada se utvrdi da je sudija namerno prouzrokovao štetu, ta namera može da se utvrdi u krivičnom postupku i u tom slučaju Republika Srbija ima pravo da se regresira od sudije", objašnjava Snežana Bjelogrlić, predsednica Društva sudija Srbije.
Ni Društvu sudija ni Jukomu nije poznato da je neki sudija nadoknadio štetu državi Srbiji koju je ona morala da isplati zbog njegove namerne greške u radu.
"Moje mišljenje je da kada bi se ta individualna odgovornost, odnosno regresna odgovornost, jer bi se država onda naplaćivala od konkretnog sudije koji je postupao, možda bi se onda drugačije malo stvari posmatrale, možda bi se malo odgovornije radilo", naglašava Natalija Šolić iz Komiteta pravnika za ljudska prava.
Sa druge strane, u Društvu sudija kažu da sudija ne treba da odgovara za naknadu štete koja bi mogla da proizađe iz obavljanja njegove funkcije i da to diktira međunarodni standard. Ističu da je u interesu građana da sudija ne radi pod pritiskom i strahom od mogućih posledica.
"Za razliku od recimo advokata, izvršitelja i notara koji svoju imovinu unose u delatnost koju obavljaju, oni imaju svoje kancelarije, svoju opremu, sudija radi sredstvima u svojini Republike Srbije. Osim toga nemamo mi tako neki visok standard, te je svakako u interesu građana lakše im je da se naplate od Republike Srbije", poručuje Snežana Bjelogrlić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tabloidi morali da obrišu više od 100 tekstova: Zbog laži, širenja mržnje i targetiranja studenata
22.01.2025.•
0
Tokom studentskih blokada, prorežimski tabloidi su morali da uklone više od 100 tekstova u kojima su iznosili informacije bez dokaza ili širili govor mržnje prema učesnicima blokada i protesta.
Policija u Beogradu celu noć ispitivala strance, predstavnike NVO, ujutro su deportovani
22.01.2025.•
0
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija koje su učestvovali na radionicama Erste Štiftunga u Beogradu, provele su dobar deo noći u beogradskoj policiji.
VIDEO: Čovek iskočio kroz prozor stana i motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
5
Učenici Grafičko-medijske škole u Beogradu objavili su snimak na kom se vidi kako je na njih nasrnuo čovek sa drvenom motkom u rukama.
AFP o "generalnom štrajku": Najveći pokret nezadovoljstva koji je Srbija videla poslednjih godina
22.01.2025.•
0
Agencija Frans pres danas je prenela vest o pozivu studenata, koji nedeljama protestuju u Srbiji zbog korupcije, na generalni štrajk u petak.
Zbog tragedije u Barajevu: Radnici u socijalnoj zaštiti razmatraju štrajk, traži se i smena ministra
22.01.2025.•
3
Tragedija u domu za stare u Barajevu upućuje na neadekvatno institucionalno postupanje i propuste, kažu iz Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite.
Mreža organizacija za decu Srbije: Pretnje prosvetnim radnicima povećavaju tenzije u društvu
22.01.2025.•
0
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) ocenila je danas da "pretnje primenom represivnih mera protiv nastavnika i učenika zbog obustave nastave, ne doprinose ostvarivanju prava na obrazovanje".
Đedović: Nema govora o štrajku zaposlenih u EPS, politici nije mesto u toj kompaniji
22.01.2025.•
17
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas kako su joj sindikati u Elektroprivredi Srbije (EPS) potvrdili da nema govora o štrajku zaposlenih u EPS.
Sindikat u RTS-u zahteva emitovanje preciznih izveštaja sa studentskih protesta
22.01.2025.•
5
Sindikat radnika produkcije i tehnike zaposlenih na RTS-u zahteva emitovanje izveštaja sa studentskih protesta u informativnim emisijama i učešće predstavnika protesta u programu ove kuće.
Dijana Hrkalović osuđena na 16 meseci zatvora
22.01.2025.•
59
Bivša državna sekretarka u MUP-u osuđena je zbog zloupotrebe uticaja na 16 meseci zatvora, u šta se uračunava i vreme provedeno u pritvoru.
Školska godina bi mogla da bude produžena
22.01.2025.•
26
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da bi školska godina mogla da bude produžena.
Studenti u blokadi pozvali na generalni štrajk u petak
22.01.2025.•
37
Studenti u Srbiji koji učestvuju u blokadi fakulteta pozvali su građane da se u petak, 24. januara, pridruže generalnom štrajku.
Ministarstvo: U Srbiji nema sumnje na zarazne bolesti slinavka i šap
22.01.2025.•
1
Ne postoji sumnja, niti je potvrđen slučaj zarazne bolesti slinavka i šap u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Naprednjački srednji prst: Može i bednije, ali ne baš mnogo
22.01.2025.•
37
Srednji prst koji pokazuje krvava šaka - to je najnovija poruka Srpske napredne stranke građanima Srbije.
Đukić Dejanović: 86 odsto škola radi, deca bila osramoćena
22.01.2025.•
24
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da u ovom trenutku 86 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade.
Koalicija NADA pozvala sve građane da se priključe generalnom štrajku u petak
22.01.2025.•
9
Srpska koalicija NADA, koju čine Novi DSS i POKS, pozvali su građane da učestvuju u generalnom štrajku najavljeno za petak, 24. januar.
DNEVNI KVIZ: Ko smišlja ovih 10 pitanja?
22.01.2025.•
7
Kviz znanja 021.rs stiže i ove srede pred vas.
Danas izricanje presude Dijani Hrkalović - tužilac tražio pet godina robije
22.01.2025.•
48
Specijalni sud zakazao je za danas izricanje presude nekadašnjoj državnoj sekretarki ministarstva unutrašnjih poslova Dijani Hrkalović optuženoj za trgovinu utricajem.
AMSS upozorava na poledicu
22.01.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.
Dan žalosti u Srbiji zbog tragedije u staračkom domu
22.01.2025.•
17
Na teritoriji Srbije danas je Dan žalost zbog stradanja osam osoba u požaru u domu za stara lica u Barajevu.
I snimatelji traže od RTS-a da obustavi emitovanje njihovih dela
21.01.2025.•
6
Članovi Srpske asocijacije snimatelja zahtevaju od RTS-a da ne emituje dela njihovih članova.
VIDEO: Đaci beogradske gimnazije crtali cveće preko crvenih šaka sa srednjim prstom
21.01.2025.•
4
Sinoć nešto pre ponoći, grupa mladića sa kapuljačama iscrtala je po dvorišu Trinaeste beogradske gimnazije u Beogradu crvene šake sa srednjim prstom.
Komentari 10
Da se podsetimo!
Sudija finansirao izgradnju 13 apartmana na Kopaoniku, sudio Veselinoviću, Canetu Subotiću, Joci Amsterdamu
Kako se navodi u tekstu, pored te investicije Savić i njegova supruga koja je takođe sudija, već su vlasnici tri stana u centru Beograda i vikendice kod Avale.
Nije jasno kako ovaj sudijski par može da priušti ovako vrednu imovinu - prema proceni KRIK-a bračni par morao je da štedi duže od 25 godina da bi je stekao od plata, navodi taj portal. Dodaje se da je karijeru Savića obeležilo nekoliko kontroverznih sudskih postupaka, te je sudio Stanku Subotiću Canetu, ali i Zvonku Veselinoviću.
I gde je taj sudija danas?
posmatrač
Ili mu se progleda kroz prste, ili ga unaprede.
Kojot
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar