Ko sudi sudiji: Odgovara li sudija čija oborena presuda nanese štetu građanima?

Javni izvršitelji izazivaju nezadovoljstvo i osudu građana kada iseljavaju iz stanova i kuća.
Ko sudi sudiji: Odgovara li sudija čija oborena presuda nanese štetu građanima?
Foto: 021.rs
Ali, kako napominju u Komori javnih izvršitelja, to zapravo rade po sudskoj presudi, a njihovo je da je sprovedu na zakonit način, piše RTS
 
Odgovaraju li sudije kada se po njihovoj presudi neko izbaci iz doma, a kasnije ta presuda bude oborena, pitanje je koje nameće jedan od poznatijih slučajeva javnosti – slučaj Dobrile Petrović, kao i to ko i kako nadoknađuje štetu čoveku koji je doživeo nepravdu, bar onu koja se može nadoknaditi?
Te 2017. sa ćerkom i maloletnim unucima Dobrilu Petrović izvršitelji su iselili iz stana u kome je, kaže, živela duže od 40 godina. Sud je tako presudio i rekao da mora da vrati ključ vlasniku stana, jer posle smrti supruga koji je bio zakupac, ona, a ni ćerka, nemaju pravo da budu zakupci na neodređeno vreme.
 
Objasnila je da je njena svekrva 1945. godine menjala dva manja stana na Vračaru za veći stan koji je bio pod administrativnom upravom Opštine Vračar.
 
"Cela zgrada je bila nacionalizovana i ovaj stan izuzimaju iz nacionalizacije i vraćaju vlasniku i mi tako ostajemo zaštićeni stanari. Mogli smo da živimo tu, moj suprug i moja deca, nismo imali samo pravo otkupa, plaćali smo porez, zakupninu vlasniku", navela je Dobrila Petrović.
Po iseljenju jedino u šta nije bilo sumnje je to da će joj sudovi i dalje biti druga kuća. Ustavni je 2019. rekao da Dobrila ima čvrste i trajne veze sa predmetnim stanom i da se zato on može smatrati njenim domom po Evropskoj konvenciji.
 
Posle toga, Apelacioni sud je preinačio presudu i ona je stekla osnov da traži da se vrati u stan. O tom njenom predlogu, koji je, navodi, podnela još u oktobru prošle godine, Prvi osnovni sud i dalje ćuti. I na pitanja RTS-a odgovara ćutanjem.
 
"Tražila sam da se vratim u stan posle pet godina, tražila sam naknadu sudskih troškova, tražila sam troškove izvršenja koji su ogromni, tražiću sve troškove koje sam imala za ovih pet godina mojih podstanarskih, mojih troškova selidbe, uništeno mi je zdravlje, to ne mogu da tražim, to mi niko ne može nadoknaditi. Život mi je jednostavno uništen zadnjih 15 godina. Ja sam radila u zdravstvu, umesto sad da sedim u parku, da pijem kafu, ja se vucaram po sudu, dolazim na televiziju da se žalim. Još se potucamo po podstanarskim sobama i sobicama i ne znam dokle će da traje", napominje Petrovićeva.
 
Ko sudi sudiji i ko plaća štetu građanima?
 
Sudi li se sudiji koji nepravilnim ili nezakonitim radom prouzrokuje štetu stranci u postupku i ko tu štetu zapravo plaća? 
 
Građani mogu da podnesu prijavu protiv sudije. Dok za naknadu štete koju se pretrpeli tužbu podnose protiv države, objašnjavaju u Društvu sudija Srbije.
 
"Naknadu štete nadoknađuje Republika Srbija osim kada se utvrdi da je sudija namerno prouzrokovao štetu, ta namera može da se utvrdi u krivičnom postupku i u tom slučaju Republika Srbija ima pravo da se regresira od sudije", objašnjava Snežana Bjelogrlić, predsednica Društva sudija Srbije.
 
Ni Društvu sudija ni Jukomu nije poznato da je neki sudija nadoknadio štetu državi Srbiji koju je ona morala da isplati zbog njegove namerne greške u radu.
 
"Moje mišljenje je da kada bi se ta individualna odgovornost, odnosno regresna odgovornost, jer bi se država onda naplaćivala od konkretnog sudije koji je postupao, možda bi se onda drugačije malo stvari posmatrale, možda bi se malo odgovornije radilo", naglašava Natalija Šolić iz Komiteta pravnika za ljudska prava.
 
Sa druge strane, u Društvu sudija kažu da sudija ne treba da odgovara za naknadu štete koja bi mogla da proizađe iz obavljanja njegove funkcije i da to diktira međunarodni standard. Ističu da je u interesu građana da sudija ne radi pod pritiskom i strahom od mogućih posledica.
 
"Za razliku od recimo advokata, izvršitelja i notara koji svoju imovinu unose u delatnost koju obavljaju, oni imaju svoje kancelarije, svoju opremu, sudija radi sredstvima u svojini Republike Srbije. Osim toga nemamo mi tako neki visok standard, te je svakako u interesu građana lakše im je da se naplate od Republike Srbije", poručuje Snežana Bjelogrlić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Da se podsetimo!

    17.05.2022 08:29
    021.rs
    Sudija finansirao izgradnju 13 apartmana na Kopaoniku, sudio Veselinoviću, Canetu Subotiću, Joci Amsterdamu
    Kako se navodi u tekstu, pored te investicije Savić i njegova supruga koja je takođe sudija, već su vlasnici tri stana u centru Beograda i vikendice kod Avale.
    Nije jasno kako ovaj sudijski par može da priušti ovako vrednu imovinu - prema proceni KRIK-a bračni par morao je da štedi duže od 25 godina da bi je stekao od plata, navodi taj portal. Dodaje se da je karijeru Savića obeležilo nekoliko kontroverznih sudskih postupaka, te je sudio Stanku Subotiću Canetu, ali i Zvonku Veselinoviću. 

    I gde je taj sudija danas?
  • posmatrač

    17.05.2022 06:53
    Pravni tigar
    Odgovara li sudija čija oborena presuda nanese štetu građanima?

    Ili mu se progleda kroz prste, ili ga unaprede.
  • Kojot

    17.05.2022 06:20
    Nije sve baš tako crno belo... Napiše se članak o pravosuđu, o promeni odluke, a zakonom se niko ne bavi. Pošto smo jelte hteli efikasnije i brže suđenje procesni zakoni više ne traže materijalnu istinu, već formalnu. Sud je samo neko pred koga suprotne strane iznose svoje dokaze, iskaze, i zavisno od dokaza kojim raspolažu, vrste tužbenog zahteva, ispoštovanih rokova može da utiče na ishod. Od utemeljenja prava kao struke postoji pravo žalbe, upravo da bi se kontrolisala odluka suda (neki tek u vreme žalbe pribave dokaz koji može uticati na drugačiju odluku..). Koliko su advokati krivi za zloupotrebe procesnih zakona za odugovlačenje postupka, i kad oni pogrešno opredele u tužbi ili pogreše u zastupanju oni to često predstave kao "sudija je kriv, al mi smo u pravu" i onda čerupanje stranke za dodatne troškove, a krivica opet se baca na sudiju. U parnici često obe protivne strane veruju da su u pravu, al to baš nije slučaj, onaj kome sud presudi suprotno od onog u šta "veruje" uvek krivi sud a ne svoju pogrešnu predstavu o pravu.. naravno, ima i svakakvih sudija, ali tako generalizovati ne treba..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija