Socijalne karte trebalo bi da omoguće ukidanje zloupotreba i da novčana pomoć stigne onima kojima je zaista najpotrebnija.
Malina Mutavdžić nadniči u 77. godini jer drugih prihoda nema. O roditeljima, kaže, brinula je do njihove smrti. Potomstvo nema niti familiju koja bi mogla da joj pomogne. Ove zime, kaže, prvi put se ogrejala, u novom kontejneru.
"
Nikakva primanja nemam, nemam ništa. Zato što imam tih 64 ara zemlje. Nisam kupila čarape kratke ima tri godine", kaže za
RTS Malina Mutavdžić.
Nije tajna da pomoć nije uvek stizala do najugroženijih, a da su je istovremeno dobijali oni koji je ne zaslužuju. To je bio siguran novac kojeg su se nerado odricali čak i kada bi dobili posao, što su dužni da prijave.
Milun Jovanović, pomoćnik gradonačelnika Kraljeva, kaže da grad izdvaja više od 200 miliona dinara za socijalnu politiku.
"Pokušavamo da građanima izađemo u susret, ali to nije dovoljno, pre svega treba uraditi socijalne karte da dobiju oni koji stvarno imaju potrebu, a sa druge strane da se eliminišu oni koji spekulišu", kaže Jovanović.
Svako ko, na primer, ima više od pola hektara zemlje nema pravo na novčanu socijalnu pomoć, bez obzira na to da li može da je obrađuje ili zaradi nešto od nje.
Takvi problemi neće biti rešeni ni sada, uprkos tome što se prikuplja čak 135 različitih podataka o korisnicima i njima bliskim osobama, tvrde upućeni. Dokle se stiglo sa obradom i umrežavanjem baza podataka, ne zna se ni posle dva meseca primene Zakona o socijalnim kartama.
"Pretpostavka je da još uvek nije gotov registar s obzirom na to da nema zvanične objave nadležnog ministarstva, a svakako smatram da su ta očekivanja nerealna bila u samom startu", kaže Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
"Kada se shvatilo da bi obrada šest ili sedam miliona podataka o ličnosti zapravo za šest ili sedam miliona ljudi bila takva da je neproporcionalno onome što se želi postići, onda se prebacilo na ovu ideju socijalnih karata samo za lica i korisnike koji su podnele zahtev za socijalnu pomoć. Tu smo sad u jednom polovičnom rešenju koje suštinski nama ne pomaže u onom što je bila inicijalna ideja, a to je pravednija raspodela", kaže Danilo Ćirčić iz Inicijative za ekonomska i socijalna prava A11.
Inicijativa A11 pokrenula je postupak za ocenu ustavnosti Zakona o socijalnim kartama.
Poverenica upozorava da teret aktuelne ekonomske krize u celom svetu najteže pada najsiromašnijima.
"Preporuka je da mere koje se kreiraju za pomoć budu selektivne i da budu dobro targetirane i upravo usmerene da zaštitimo i ublažimo posledice krize kako se upravo ona ne bi slomila na leđima najslabijih", rekla je Brankica Janković.
Socijalne karte bi bile dobar alat koji bi olakšao posao socijalnim radnicima, ali tek kada se, kažu upućeni, izmeni Zakon o socijalnoj zaštiti i obezbedi pravedniji sistem raspodele pomoći od koje može da se živi.
Komentari 7
Бранислав
Mihajlo
1) određivanje socijalno-ekonomskog statusa pojedinca i sa njim povezanih lica radi utvrđivanja činjenica neophodnih za odlučivanje o pravu i usluzi u oblasti socijalne zaštite;
2) automatizacija postupaka i procesa vezanih za postupanje u oblasti socijalne zaštite, kao i autorizacija pristupa podacima u Socijalnoj karti;
3) kreiranje socijalnih politika kroz određivanje socijalno-ekonomskog statusa pojedinca i sa njim povezanih lica i šire zajednice;
4) prevencija siromaštva i otklanjanje posledica socijalne isključenosti;
5) obavljanje statističkih, socijalno-ekonomskih i drugih istraživanja, analiza podataka i izrada izveštaja potrebnih za obavljanje poslova iz nadležnosti ministarstva nadležnog za socijalna pitanja i boračko-invalidsku zaštitu
Povezanim licima iz stava 1. ovog člana smatraju se:
1) supružnik, bivši supružnik, vanbračni partner, kao i bivši vanbračni partner;
2) deca i srodnici u pravoj liniji bez obzira na stepen srodstva;
3) srodnici u pobočnoj liniji do drugog stepena srodstva, staratelji i hranitelji, pod uslovom da žive u zajedničkom domaćinstvu;
4) pastorčad, očuh i maćeha.
Podaci iz stava 1. ovog člana obuhvataju opšte i posebne podatke o pojedincu, kao i zajedničke i pojedinačne podatke o povezanim licima.
Pitanje je ko i kako ce ove podatke koristiti?
9
sajma automobila u BG u nekom od modela gde
se još ni ventili nisu razradili. Primetio sam i neke
koji nemaju nikakva primanja zato sa brodića silaze
preko mosta gde im ruku pridržava uniformisani lakej.
Isto je i sa zemarama koje ovde imaju džabe dom ,
hranu ,stipendiju i upisani su po prioritetu ,a na
predavanja stižu isključivo automobilima sa "nišanom"
i slovom u sredini na reg oznaci. U vrtićima je već
drugačije. Roditelji gde su oboje zaposleni ostaju van liste , a prioritetno se uupisuju deca čije mame obavezno
sa duvanom u ruci , najskupljim trenerkama i patikama
sede već od 10.00 pred vrtićem i malo se "divane"
Toliko o socijalnim kartama
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar