Suša će smanjiti prinos pšenice u Srbiji za oko 30 odsto, manje i uljane repice

Tropske temperature i nedostatak vlage u zemljištu u maju, u vreme nalivanja zrna pšenice, smanjiće prinos te poljoprivredne kulture u Srbiji za oko 30 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Suša će smanjiti prinos pšenice u Srbiji za oko 30 odsto, manje i uljane repice
Foto: 021.rs
Stručnjak za strna žita Miroslav Malešević za agenciju Beta je rekao da i kada bi odmah pala kiša, da je za pšenicu kasno jer najveći deo korena više nije u funkciji, a na pojedinim parcelama sasušena je i lisna masa, skoro do klasa, pa je ishrana onemogućena.
"Prinos pšenice će biti smanjen za oko 30 odsto u odnosu na prinos iz prošle godine kada je bio dobar i prosečan po hektaru je iznosio više od pet tona po hektaru", rekao je Malešević.
Dodao je da se ove godine može očekivati prosečan prinos oko četiri tone po hektaru, te da će ukupan prinos u Srbiji biti oko 2,5 miliona tona, što je ispod prognoziranih 3,5 miliona tona.
 
Ovonedeljne padavine u nekim delovima na severu Srbije, koje su praćene gradom, kako je rekao, beznačajne su za pšenicu jer su lokalnog karaktera i nedovoljne jer je po kvadratu palo desetak litara.
 
Malešević je rekao da su ove godine na prinos te poljoprivredne kulture uticala dva nepovoljna faktora, suša i nedostatak mineralnih djubriva, pa pšenica nije mogla da se normalno hrani, već je više "gladovala".
 
Nepovoljni vremenski uslovi sa tropskom temperaturom višom od 30 stepeni pet dana zaredom i uz to, bez kiše, doprineli su da se razvije, kako je rekao, niz štetočina od žitne pijavice, koja razvija bolest lemu, do biljnih vaši i insekata "pivci", koji iz zrna izvlače hranljive materije.
 
"Ne dešava se često da je mesec dana pred žetvu potrebno hemijskim sredstvima zaštititi pšenicu, ali treba voditi računa o tome kolika je karenca pojedinih insekticida da se ne bi desilo da se njegovi ostaci zadrže u zrnu", rekao je Malešević i dodao da je karenca nekih insekticida od 25 do 30 dana.
 
On je rekao da će, zbog ubrzanog sazrevanja, žetva ječma početi već 10. juna, a pšenice oko 20. juna.
 
Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je da je suša napravila veliku štetu i na uljanoj repici, čiji je prinos prošle godine bio 3,5 tona po hektaru.
 
"Njoj više ne može pomoći ni da kiša padne odmah, pa će prinos biti značajno smanjen", rekao je Jakšić.
 
Dodao je da "kukuruz, soja i suncokret još odolevaju suši".
  • Omni

    27.05.2022 12:10
    Nikola@ Ne slažem se. Za ovo je potrebno konsultovati 021 komentatore, oni su eksperti za sve. Od arhitekture i građevine, preko epidemiologije, virusologije, automobilske industrije pa sve do poljoprivrede. Kompletna svetska naučna javnost nije vam ni do kolena.
  • H

    27.05.2022 11:33
    @@H
    Pa ako je voda besplatna, tj samo se, bez razloga pušta u Dunav....
  • Neno

    27.05.2022 10:30
    Malešević i Denčić
    Su dva najveća stručnjaka za pšenicu u Srbiji. Ali mislim da bi profesor, potpisao i na dva milona tona, kakva je suša u toku. To je sve zbog našeg hvalisanja, te imamo svega za izvoz, te mi smo agrarna velesila...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija