Mali podsetnik da vas ne vrate sa granice: Pre putovanja proverite da li ste na poternici

Takvi slučajevi su se već događali u prethodnom periodu i zbog toga je jedinstven savet za sve naše državljane da pre puta u inostranstvo provere registar neplaćenih kazni ili u sudu.
"Blic" piše da je ova tema je aktuelna uoči svake sezone godišnjih odmora, a osvežio je nedavni slučaj starijeg državljanina naše zemlje koji je vraćen sa granice na putu za Grčku pošto se nije odazvao pozivu suda za saobraćajnu nesreću u kojoj je učestvovao.
Slično iskustvo imala je i trudnica kada je krenula kod rođaka u Višegrad, a sve zbog toga što nije platila kaznu za isteklu ličnu kartu.
Zbog bilo koje kazne - poternica
 
Zbog toga se postavlja pitanje ko sve i zbog čega može biti vraćen sa granice na izlazu iz Srbije?
 
Predsednica Prekršajnog suda Olivera Ristanović ističe za "Blic" da se svako ko nije platio bilo koju kaznu može naći na poternici.
 
"Bilo koja neplaćena novčana kazna, po prekršajnom nalogu ili po neplaćenoj novčanoj kazni koja je izrečena presudom Prekršajnog suda, može biti osnov za izdavanje poternice. Dakle, nebitno je o kojoj vrsti prekršaja se radi, nebitno o kom iznosu novčane kazne", objašnjava Ristanović.
 
Poternica i zbog neplaćene polovine kazne
 
Kako kaže, poternicu može sud izdati i za neplaćenu polovinu prekršajnog naloga.
 
"Ako prva polovina nije plaćena u roku od osam dana, već istekom ovog roka. Sve neplaćene kazne građani mogu proveriti uvidom u Registrar neplaćenih novčanih kazni. Osim za neplaćene kazne, građani mogu biti onemogućeni da napuste Srbiju ukoliko se protiv njih vodi prekršajni postupak, pa je od strane sudije izdata opšta naredba za dovođenje. Ova okolnost je smetnja i ako se vodi krivični postupak", podvlači Ristanović.
 
Podsećanja radi, prošlog leta je granična policija odvela putnika sa aerodroma u stanicu policije jer je imao neplaćenu novčanu kaznu od 5.000 dinara, izrečenu prekršajnim nalogom, koji se od strane suda izvršava. Odmah je platio kaznu, a na osnovu uplate je povučen nalog dat policiji.
 
Dva načina da se građani informišu o kaznama
 
Ristanović objašnjava da nadležne službe na dva načina informišu građane o prekršajnim nalozima.
 
"Ako saobraćajna policija, komunalna milicija ili Parking servis ne mogu lično da uruče prekršajni nalog prekršiocu, onda to čine na kućnu adresu. To rade tako što njihove službe odštampaju prekršajni nalog sa sve fotografijama prekršaja i šalju ih u kovertama preko pošte na kućnu adresu prekršioca", kaže za "Blic" Ristanović.
 
Na poleđini prekršajnog naloga su sve informacije o postupanju jasno naznačene i građani se čitanjem poleđine prekršajnog naloga mogu informisati o posledicama koje proizilaze iz plaćanja odnosno neplaćanja kazne, odnosno sa pravom da podnesu zahtev za sudsko odlučivanje.
 
Uverenje o vođenju krivičnog postupka
 
Građani pre puta mogu izvaditi uverenje o vođenju krivičnog postupka kojim dokazuju da se protiv njih (ne)vodi krivični postupak i istraga pred osnovnim, višim sudovima i javnim tužilaštvima, posebnim odeljenjima za organizovani kriminal, Odeljenjem za ratne zločine i posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije.
 
Potvrda košta 190 dinara, a može da se poruči i preko portala eUprava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aca

    05.11.2024 12:20
    Prekoracenje
    Kako proveriti koliko Jos osoba ima zabranu ulaska u zemlju?
  • Vuk

    18.10.2024 14:00
    Sud
    Izvinjavam se ako sam i.ao firmu pr imam dugovanja dali moze da se izadje iz zemlje. I ako imam sudjenje redovno odagivan tuca je u pitanju ali imam jos 2 suddjenja dali je moguce izaci na mesec iz zemlje?
  • Комша

    03.06.2022 17:23
    Уверење о вођењу кривичног поступка вам ништа не помаже на граници ако је суд расписао потерницу за вама. То уверење ваде људи када се запошљавају. Не треба плашити људе оваквим текстовима. Да би расписали потерницу за неки лицем, прво тај неко треба да се два пута не одазове у суд, па онда суд изриче меру привођења тог лица. Ако га полиција не нађе на месту пребивалишта, тек онда суд расписује потерницу за тим лицем. И небитно је да ли је кривично или прекшајно дело. Исти је поступак расписивања потернице.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija