Deficit pojedinih profesora: Država se odriče nauke zarad dogmatske indoktrinacije mladih ljudi

Deficit pojedinih profesora i nastavnika u školama u Srbiji je sve veći problem.
Deficit pojedinih profesora: Država se odriče nauke zarad dogmatske indoktrinacije mladih ljudi
Foto: Pixabay

Nedostaje prosvetara za matematiku, fiziku, hemiju i nemački jezik, piše Dojče Vele (DW).

U Ugostiteljsko - turističkoj školi u Nišu je nedavno čas matematike držala profesorka geografije. Direktorka te škole je za lokalne medije izjavila da je profesora matematike dugo tražila na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Nišu, ali da ovih kadrova nema među nezaposlenima.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje u Srbiji, u Beogradu nedostaje čak 20 nastavnika i profesora matematike, u Nišu 4, u Kragujevcu 3, u Zrenjanjinu i Valjevu po jedan. Slična je situacija i u drugim mestima u Srbiji.
 
To je prilično zabrinjavajuća situacija, smatra Milan Zlatanović, profesor sa Prirodno - matematičkog fakulteta u Nišu, posebno što je matematika izuzetno važna u procesu razvijanja logičkog mišljenja, načinu rasuđivanja i povezivanja činjenica.
 
Ako na Birou rada nema profesora matematike, on predlaže da škole angažuju studente matematike sa završnih godina studija.
 
"Vrlo je bitno ko vam predaje matematiku u školi i nije naivno uopšte da to rade nestručna lica, i opredelio bih se za studente završnih godina. Oni su itekako bolja opcija, jer predavati matematiku zahteva posebne veštine iz pedagoško - psiholoških predmeta, kao i iz osnovnih matematičkih disciplina", kaže Zlatanović za DW.
 
Međutim, ni studenata matematike nema dovoljno već godinama, kaže Zlatanović.
 
Profesori matematike nisu jedini koji nedostaju školama u Srbiji. Nadležno ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u svom odgovoru za DW potvrđuje da postoji velika potražnja i za nastavnicima fizike, hemije i nemačkog jezika.
 
Na pitanje ko može da predaje ove predmete u nedostatku profilisanog nastavnika ili profesora, u Ministarstvu odgovaraju da to uređuju Pravilnici o stepenu i vrsti obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika u osnovnoj školi, gimnaziji i stručnoj školi, ali ne kažu na koji način. Na pitanja koliko tačno u Srbiji nastavnika ovih predmeta nedostaje i kakva je strategija države kada je reč o školovanju ovih kadrova, Ministarstvo čak nije ni odgovorilo.
Sociolog Đokica Jovanović, profesor u penziji na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, slaže se da su niske plate jedan od razloga zašto nema dovoljno ovih kadrova, objašnjavajući da su "plate u našim školama jednake ili čak manje od plata pomoćih radnika sa niskom kvalifikacijom u javnom sektoru". To međutim nije sve, problem je znatno dublji, smatra on.
 
"Zato što ove nauke počivaju na kritičkom i analitičkom mišljenju koje proizilazi iz skepse. E to je već opasno za ovakav retrogradni poredak vlasti. Zato što se u škole uvode veronauka i tzv. građansko vaspitanje. Država se odriče nauke zarad dogmatske indoktrinacije mladih ljudi", tvrdi Jovanović za DW dodajući u prilog rezultate naučnih istraživanja u kojima se kod mladih beleži veći konzervativizam, antiintelektualizam, više stereotipa i predrasuda.
 
Tekst u celosti čitajte na sajtu DW.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mira

    20.10.2022 17:04
    Za ,,Viljusku".
    Posto se pitate vi neskolovani,Srbija je tu gde je.
  • DIF

    31.07.2022 19:36
    ZATO
    Neko ko je studirao matematiku imao bi opravdano u prosveti istu platu kao neko ko je završio DIF iz dva razloga. Prvi je što mu je potrebna energija i smisao za organizaciju procesa, što poseduju kvalitetni difovci, a drugi je razlog što bi i taj sam rado upisao DIF da je mogao da ga završi, ali treba biti za to. Svako se opredeljuje prema svojim afinitetima. Na pustom ostrvu ili u šumetini bi se verovatno bolje snašao matematičar:)
  • Vlada

    06.06.2022 10:35
    @Gnjurac

    Pa da, sprdija (između ostalog) nestaje zato što se propalim mesarima i frizerima sa bogoslovskim (nadri)fakultetom daje isti status i plata kao i profesorima bilo čega, a pogotovo kompleksnih predmeta kao što je matematika.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija