Servisi Geodetskog zavoda zaključani zbog hakerskog napada, evo šta je sve u blokadi zbog toga

Intenzivno se radi na proveri informacionog sistema Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) koji je preventivno zaključan zbog hakerskog napada.
Servisi Geodetskog zavoda zaključani zbog hakerskog napada, evo šta je sve u blokadi zbog toga
Foto: 021.rs
To je rekla Maja Radović iz RGZ-a i ističe da podaci nisu ugroženi i da građani ne treba da brinu.
Radović je rekla da se sistem pažljivo proverava, deo po deo, i da je akcenat na bezbednosti podataka zbog čega nijedan stručnjak ne može da kaže koliko je vremena potrebno da se sve vrati u normalu.
"Nemamo informaciju da se desila krađa bilo kog podatka", rekla je Radović na K1 televiziji.
 
Dodala je da pristup sistemu nemaju ni zaposleni ni spoljni korisnici preko kojih bi, kako kaže, hakeri mogli da nastave da napadaju, ističući da su oni koji u sistem ulaze onlajn najveća opasnost.
 
Prema njenim rečima, primećene su hakerske aktivnosti i prema drugim državnim institucijama, a napad na Republički geodetski zavod je, ističe, deo sistemskog napada prema celokupnoj infrastrukturi države Srbije.
 
"Napad ne bi trebalo da se ni na koji način odrazi na bezbednost podataka i apelujemo na strpljenje građana. E-katastar i e-šalter imaju najvažniju ulogu i prioritet su za puštanje u rad", navela je Radović i naglasila da ne postoji razlog za zabrinutost.
 
Zastoj na tržištu nekretnina
 
Dodala je da RGZ ima podršku tima stručnjaka koji se bave sajber bezbednošću iz Tužilaštva za visokotehnološki kriminal, MUP-a, BIA-e i drugih državnih organa, te da se intenzivno radi na otkrivanju uzroka, forenzici, sprečavanju problema i zaštiti podataka.
 
Govoreći o efektima zaključavanja sistema, Radović je kazala da nema kupoprodajnih transakcija, da je obustavljeno izdavanje građevinskih dozvola i da nema mogućnosti za uzimanje listova nepokretnosti niti davanja hipotekarnih kredita.
 
Navela je da baze RGZ sadrže podatke o 18 miliona parcela, ali da postoje rezervne kopije svih podataka.
 
"Sve što postoji u digitalnom, postoji i u papirnom obliku. U najgorem slučaju, kada bi se i dogodilo da sve nestane, sva dokumentacija postoji u arhivama. Jedino što trenutno izaziva nervozu je to što tržište nepokretnosti ne funkcioniše i što poslovi ne mogu da se obave", kazala je Radović.
 
Dodala je da su građani samo trenutno sprečeni da obavljaju kupoprodajne aktivnosti i da neće biti pada, već da je reč o zastoju na tržištu nekretnina.
 
"Čim sistem bude ponovo funkcionalan, građani će obaviti sve svoje poslove i kupoprodaje. Malo će samo da pričekaju i da se strpe. Skuplje je da brzo pustimo u rad sisteme i da oni ostanu nezaštićeni nego da pričekamo", kazala je Radović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Neven

    18.06.2022 19:05
    korupcija je u pitanju
    Katastar je najkorupiranija ustanova u zemlji i zato nije dovoljno samo jedno hapsenje, koje se vec desilo. Ovo je konstatacija na osnovu licnog iskustva, a kakva su iskustva ostalih trazilaca usluga katastra?
  • Sneža S.

    18.06.2022 13:26
    Služba katastrofa,notari i advokati što predaju to se uradi,sami ne možemo ništa,čekamo godinama,kažu pišite da se ubrza i odgovor stiže automatski da u skladu sa osobljem uzeće u obzir....i ništa.Komplet ih otpustiti i tako retko ko tamo ima kvalifikacije za tu vrstu posla,ima toliko školovanih koji vape za poslom!
  • Vlada

    17.06.2022 16:37
    @NS

    Lupetaš. Za svaku kupoprodaju ili stavljanje hipoteke je neophodan svež izvod iz katastra, sa kupoporodajnim ugovorom ne možeš da dokažeš ništa jer je nekretnina posle potpisivanja mogla još stoput da promeni ruke.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija