Vlada Srbije dobila je najlošiju ocenu za transparentnost u regionu, izjavila je danas izvršna direktorka oranizacije "Partneri Srbija" Ana Toskić Cvetinović.
Toskić Cvetinović je na konferenciji "Transparentno ka većoj odgovornosti institucija" rekla da je najnovije poređenje Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije pokazalo da su institucije u Srbiji manje nego ranije spremne da odgovaraju na zahteve za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, i da izveštavaju javnost o budžetima i planiranim i realizovanim javnim nabavkama.
"U kategorijama vlada i parlamenata stvari stoje najlošije - parlamenti Srbije i Vojvodine značajno su manje transparentni od onih u regionu, pa je Skupština Srbije ocenjena duplo nižom ocenom od parlamenta Crne Gore, dok je u kategoriji vlada, Vlada Srbije najmanje transparentna u regionu, sa dvostruko nižom ocenom od Vlade Severne Makedonije", rekla je Toskić Cvetinović.
Kako je Toskić Cvetinović rekla u razgovoru za 021.rs, postoji trend pada, odnosno smanjenja "responsivnosti institucija":
"Utisak je da je početkom pandemije koronavirusa taj trend zatvaranja postoa intenzivniji, zato što su se vanredne okolnosti koristile kao osnovn za manje transparentan rad. To se najbolje vidi po onim informacija koje se odnose na trošenje budžetskih sredstava, posebno na nabavke koje su se dešavale u vezi sa pandemijom. Čini se da je ta vanrednost okolnosti koja se desila pojavom pandemije iskorišćena kao produžen razlog za smanjenje transparentnosti, što predstavlja rizik da se institucije, ali i tražioci informacija naviknu na takvu vrstu odnosa", navela je ona u razgovoru za naš portal.
U okviru konferencije predstavljeni su i rezultati istraživanja o transparentnosti javnih nabavki medicinske opreme tokom pandemije koronavirusa. Veliki deo nabavki nosio je oznaku "tajno",
"Još u vreme vanrednog stanja premijerka Ana Brnabić je rekla da ako država mora da bira između zaštite života i javnih nabavki sprovedenih po ovim procedurama, da će izabrati ovo prvo i da će čim vanredno stanje bude okončano objaviti informacije o tome kako su i za koliko nabavljeni respiratori, i tako dalje. Ono što je problematično je da se taj veo tajnosti prelio i na druge institucije. Videćemo da su i druge institucije, iako za to nije postojala potreba, sklapali takve ugovore"; navela je izvršna direktorka oranizacije "Partneri Srbija" za 021.rs.
Ocenila je da je jako bitno da se utvrdi odgovornost onih koji uskraćuju informacije, kao i da se obezbedi proaktivna transparentnost.
"Postoji odgovornost onih koji povrede te propise, bitno je da institucije koje su za to nadležne to utvrđuju. Građani i mediji treba da traže informacije i da sa te strane vrše pritisak", navela je Toskić Cvetinović.
Ona je navela da se promene dešavaju, ali da "idu sporo".
"Čini se da je ovde istorijska stvar da institucije i nosioci vlasti u našoj zemlji nisu naviknuti da transparentno i otvoreno rade svoj posao", zaključila je.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
A što
GaryNS
Ništa što je iole važno ne možete dobiti (probajte tamo da obezbedite važna dokumenta), ovo kod nas što propagira i protežira isti daj Zapad je ništa drugo, do kriminalno ponašanje.
Za dobijanje informacija koja nigde ne bi na Zapadu dobili koriste Zakon o informacijama o javnom značaja, odnosno poverenika za isto.
Zato i možete našeg poverenika viđati po stranim ambasadama, ali ne radi posla, već radi organizacije nelegalnih aktivnosti.
Moje je
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar