Da se ni slučajno ne prejedu: Radnici na ime toplog obroka mesečno dobiju od 1 do 20 dinara
"U firmi u kojoj radim, a bavi se obezbeđenjem, radnici primaju minimalac i u okviru te 'plate' jedan dinar na ime toplog obroka mesečno".
Foto: Pixabay
Ovim rečima prokomentarisao je čitalac tekst portala N1 koji se odnosio na pravo radnika na minimalcu na topli obrok i regres.
Drugi je naveo da za ishranu od poslodavca prima naknadu od 20 dinara - opet mesečno.
Odredba Zakona o radu je jasna: poslodavac mora zaposlenom da plati naknadu za topli obrok ukoliko mu nije obezbedio ishranu na radnom mestu. Problem je samo što ni taj isti zakon, niti bilo koji drugi propis, nije precizirao - koliko na ime te naknade mora da mu isplati. I da li je, onda, plaćanje samo jednog dinara na ime toplog obroka za mesec dana u skladu sa zakonom ili ipak nije.
Zaposlenima u državnoj upravi se računa da je topli obrok "uračunat" u koeficijent, pa čak i kad rade za minimalac. Tetkice u školama, i ne samo one, podnele su tužbe ne bi li dobile svoje naknade za topli obrok.
Brojni su primeri gde poslodavac uskraćuje radnicima naknadu za ishranu, a sindikati kažu da, kada je o ovoj naknadi reč - privatni sektor ipak "stoji" bolje od javnog.
"Pravo na naknadu za ishranu pripada zaposlenom uvek kada prima zaradu, samim tim što se pojavljuje na poslu", objašnjava za N1 Mario Reljanović sa Instituta za uporedno pravo.
Međutim, visina tog prava nije nigde određena, što je, kako dodaje, "naravno izvor neverovatnih zloupotreba".
"Poslodavac apsolutno mora da isplaćuje zaposlenima naknadu za topli obrok, ukoliko nije sam obezbedio ishranu zaposlenima u toku rada. Ova naknada mora biti jasno vidljiva i ona nije deo zarade prema Zakonu o radu jer se zarada sastoji iz tri jasno određena elementa - osnovne zarade, zarade za radni učinak i uvećane zarade", objašnjava Reljanović.
Kad se plaća, a kad ne
Naknada za ishranu u toku rada spada u naknadu troškova zaposlenog za vreme rada.
"Ovi troškovi se pretpostavljaju i ne moraju se posebno dokazivati, dakle ovo pravo postoji kod svakog zaposlenog koji ostvaruje rad (ne postoji za vreme bolovanja, godišnjeg odmora i drugih vrsta plaćenog i neplaćenog odsustva sa rada). Novac koji zaposleni na ovaj način prima ima karakter zarade (na njega se plaćaju porezi i doprinosi) što potencijalno može da unese zabunu, ali generalno je moje mišljenje da onako kako je regulisano ne bi smelo da dođe do bilo kakvog pogrešnog tumačenja: naknada za ishranu nije deo zarade i ne može biti deo bilo kakvog 'koeficijenta', jer se takav koeficijent računa na osnovu parametara rada (kvalifikacije, vrste posla, dužina trajanja i rezultata rada) a ovo pravo pripada zaposlenom uvek kada prima zaradu samim tim što se pojavljuje na poslu", ističe Reljanović.
Ova vrsta naknade se u evidenciji zarade, takozvanom isplatnom listiću koji poslodavac uvek mora da dostavi zaposlenom, a iz kojeg se vide obračun i struktura zarade za mesec za koji je dobio zaradu, mora posebno izdvojiti, ne može spadati u osnovnu zaradu i ne može biti obuhvaćena nekim opštim koeficijentom.
"Nažalost, posebni zakoni koji regulišu javni sektor i zarade u javnom sektoru zamaglili su razlikovanje koje je veoma jasno u Zakonu o radu, pa tako Zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru poznaje neka specifična rešenja koja efektivno mogu ograničiti pravo na ovu naknadu, na način koji je suprotan međunarodnim standardima rada. To je čini se i osnovni izvor nedoumica koje se javljaju u praksi i faktičkog ukidanja ovog prava pojedinim zaposlenim u javnom sektoru", pojašnjava Reljanović.
Kod privatnika bolje
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata ASNS Ranka Savić ističe da je, kada je reč o isplati naknade za topli obrok, mnogo bolja situacija u privatnom u odnosu na javni sektor.
"Neuporedivo je bolja situacija u privatnom sektoru, pogotovo tamo gde postoje organizovani sidnikati. Jer se u tom slučaju kroz kolektivni ugovor i pregovaranje određuje visina regresa i toplog obroka i svih nadoknada. Mi to ne prepuštamo slučaju, nego u kolektivni ugovor ugrađujemo te odredbe i tačno se izračuna koje su minimalne potrebe da bi radnik imao minimalan obrok tokom rada", kaže Savić za N1.
Na pitanje koliko konkretno iznosi minimalni topli obrok, odgovara da iznos varira.
"Sve zavisi, ali neki minimum je 300 dinara. Dešava se i da u privatnom sektoru ima toga da je topli obrok jedan dinar - i toga ima, a sve zavisi od kompanije i stanja u kome se nalazi kompanija sa kojom se pregovara. Što ona bolje stoji, lakše se dolazi do primerenog toplog obroka", navodi ona.
ASNS je, dodaje, upitio zahtev vladi da se utvrdi minimalni iznos toplog obroka.
Ceo tekst N1 možete pročitati na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić: Veliki broj lekara se vraća u Srbiju, pripremamo program za ljude iz dijaspore da dođu
18.12.2024.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se priprema veliki i snažan program za podršku ljudima koji iz dijaspore žele da se vrate u Srbiju.
Šapić: Od 1. januara sledeće godine besplatan javni prevoz za sve Beograđane
18.12.2024.•
0
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je danas da će javni gradski prevoz od 1. januara 2025. godine biti besplatan za sve stanovnike Beograda.
VIDEO Studenti prekinuli sednicu na kojoj je bila Đukić Dejanović: Vikali "Hoćemo pravdu"
18.12.2024.•
0
Javna rasprava o nacrtu četiri zakona o obrazovanju koje je organizovalo Ministarstvo prosvete u Skupštini Niša prekinuta je jer su studenti ušli u skupštinsku salu.
VIDEO Prof. Jovanović na RTS-u: Zbog protesta sam propuštao ispite, a Vučić učio i kasnije završio
18.12.2024.•
7
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miodrag Jovanović gostovao je na RTS-u, a teme su bile studentske blokade i protesti.
Dačić: Policajci besni jer ih aktivisti maltretiraju
18.12.2024.•
22
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da tokom protesta i blokada u Srbiji nije bilo nijedne policijske intervencije nad građanima.
Rio Tinto: Agresivno ponašanje prema nama šalje negativan signal svim stranim investitorima
18.12.2024.•
11
Kompanija Rio Tinto je saopštila da ostaje posvećena razvoju projekta "Jadar".
Identifikovani napadači na studente FDU koji su odavali poštu stradalima u Novom Sadu
18.12.2024.•
2
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da su u predmetu formiranom povodom krivične prijave dekana Fakulteta dramskih umetnosti, identifikovane osobe koje su, 22. novembra napale studente.
Milan St. Protić: SPC nema razumevanja za sve ljude, nema samilosti
18.12.2024.•
2
Istoričar Milan St. Protić izjavio je da je Srpska pravoslavna crkva (SPC) postala odveć profana i odveć zemaljska i da u njoj nema razumevanja za sve ljude.
Mali o "jeftinim" kreditima za stanove za mlade: Objašnjava kolika će rata biti
18.12.2024.•
14
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da će kod kredita od 75.000 evra za stanove za mlade - rata prve godine biti 93 evra mesečno, od druge do šeste 175 evra, od šeste do isteka kredita 350 evra.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - da li ćete znati sve?
18.12.2024.•
1
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Politikolog o dogovoru Beograda i Prištine o nestalima: "Džoker" da se ne kaže da je sve propalo
18.12.2024.•
0
Dogovor o zajedničkoj komisiji za nestale osobe tokom dijaloga Beograda i Prištine je "džoker" koji se izvlači da bi se reklo da nije sve propalo.
Srbija među najopasnijim zemljama za vozače u Evropi
18.12.2024.•
11
Statistički podaci govore da je u saobraćajnim nesrećama na putevima u Srbiji 75 poginulih na milion stanovnika.
"Zakon o restituciji podigao ugled Srbije u svetu": Dokle se stiglo sa vraćanjem imovine?
18.12.2024.•
13
Za prethodnih 13 godina otkada je osnovana Agencija za restituciju podneto je oko 80.000 zahteva za povraćaj oduzete imovine i obeštećenje.
Hil: Zabrinuti smo da je profit NIS-a otišao Rusiji za njen rat u Ukrajini
18.12.2024.•
48
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da postoji njihova velika zabrinutost da profit kompanije NIS nije ostao u Srbiji, već da je otišao u ruske ratne napore u Ukrajini.
Brnabić: Hvala Vučiću što je dopustio blokadu fakulteta
18.12.2024.•
87
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je kako veruje da će najveći broj studenata razumeti da je u ovom trenutku pokazivanje odgovornosti upravo to da nastave učenje.
Vojvodić: Vučićevo obraćanje je vrsta verbalnog nasilja i ponižavanja
18.12.2024.•
11
Predstavnica Sindikata prosvetnih radnika Srbije Vesna Vojvodić kazala je da je za nju nastup predsednika Srbije Aleksandra Vučića događaj koji izaziva "kulturni šok".
Zajednica instituta Srbije podržala studente: Nasilje nad njima je nasilje nad akademskom zajednicom
17.12.2024.•
1
Zajednica instituta Srbije podržale zahteve studenata.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - koliko imate tačnih odgovora?
17.12.2024.•
9
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Uhapšene jer su prodavale falsifikovanu robu: Ostvarile korist od 400.000 evra
17.12.2024.•
4
Tri žene iz Velike Plane, Požarevca i Svilajnca uhapšene su zbog sumnje da se prodavale falsifikovanu robu.
Maturanti Zemunske gimnazije stupili u blokadu nastave, "iz moralnih i ljudskih odgovornosti"
17.12.2024.•
0
Maturanti Zemunske gimnazije zvanično stupili u potpunu obustavu nastave, odnosno blokadu, počevši od 16. decembra.
Pančevac uneo oko osam tona opasnih materija u čvrstom, tečnom i gasovitom stanju
17.12.2024.•
4
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 27-godišnjeg N.P. iz Pančeva zbog sumnje da je u državu uneo opasne materije.
Komentari 29
ja
/
Ha,ha,ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar