Da se ni slučajno ne prejedu: Radnici na ime toplog obroka mesečno dobiju od 1 do 20 dinara
"U firmi u kojoj radim, a bavi se obezbeđenjem, radnici primaju minimalac i u okviru te 'plate' jedan dinar na ime toplog obroka mesečno".
Foto: Pixabay
Ovim rečima prokomentarisao je čitalac tekst portala N1 koji se odnosio na pravo radnika na minimalcu na topli obrok i regres.
Drugi je naveo da za ishranu od poslodavca prima naknadu od 20 dinara - opet mesečno.
Odredba Zakona o radu je jasna: poslodavac mora zaposlenom da plati naknadu za topli obrok ukoliko mu nije obezbedio ishranu na radnom mestu. Problem je samo što ni taj isti zakon, niti bilo koji drugi propis, nije precizirao - koliko na ime te naknade mora da mu isplati. I da li je, onda, plaćanje samo jednog dinara na ime toplog obroka za mesec dana u skladu sa zakonom ili ipak nije.
Zaposlenima u državnoj upravi se računa da je topli obrok "uračunat" u koeficijent, pa čak i kad rade za minimalac. Tetkice u školama, i ne samo one, podnele su tužbe ne bi li dobile svoje naknade za topli obrok.
Brojni su primeri gde poslodavac uskraćuje radnicima naknadu za ishranu, a sindikati kažu da, kada je o ovoj naknadi reč - privatni sektor ipak "stoji" bolje od javnog.
"Pravo na naknadu za ishranu pripada zaposlenom uvek kada prima zaradu, samim tim što se pojavljuje na poslu", objašnjava za N1 Mario Reljanović sa Instituta za uporedno pravo.
Međutim, visina tog prava nije nigde određena, što je, kako dodaje, "naravno izvor neverovatnih zloupotreba".
"Poslodavac apsolutno mora da isplaćuje zaposlenima naknadu za topli obrok, ukoliko nije sam obezbedio ishranu zaposlenima u toku rada. Ova naknada mora biti jasno vidljiva i ona nije deo zarade prema Zakonu o radu jer se zarada sastoji iz tri jasno određena elementa - osnovne zarade, zarade za radni učinak i uvećane zarade", objašnjava Reljanović.
Kad se plaća, a kad ne
Naknada za ishranu u toku rada spada u naknadu troškova zaposlenog za vreme rada.
"Ovi troškovi se pretpostavljaju i ne moraju se posebno dokazivati, dakle ovo pravo postoji kod svakog zaposlenog koji ostvaruje rad (ne postoji za vreme bolovanja, godišnjeg odmora i drugih vrsta plaćenog i neplaćenog odsustva sa rada). Novac koji zaposleni na ovaj način prima ima karakter zarade (na njega se plaćaju porezi i doprinosi) što potencijalno može da unese zabunu, ali generalno je moje mišljenje da onako kako je regulisano ne bi smelo da dođe do bilo kakvog pogrešnog tumačenja: naknada za ishranu nije deo zarade i ne može biti deo bilo kakvog 'koeficijenta', jer se takav koeficijent računa na osnovu parametara rada (kvalifikacije, vrste posla, dužina trajanja i rezultata rada) a ovo pravo pripada zaposlenom uvek kada prima zaradu samim tim što se pojavljuje na poslu", ističe Reljanović.
Ova vrsta naknade se u evidenciji zarade, takozvanom isplatnom listiću koji poslodavac uvek mora da dostavi zaposlenom, a iz kojeg se vide obračun i struktura zarade za mesec za koji je dobio zaradu, mora posebno izdvojiti, ne može spadati u osnovnu zaradu i ne može biti obuhvaćena nekim opštim koeficijentom.
"Nažalost, posebni zakoni koji regulišu javni sektor i zarade u javnom sektoru zamaglili su razlikovanje koje je veoma jasno u Zakonu o radu, pa tako Zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru poznaje neka specifična rešenja koja efektivno mogu ograničiti pravo na ovu naknadu, na način koji je suprotan međunarodnim standardima rada. To je čini se i osnovni izvor nedoumica koje se javljaju u praksi i faktičkog ukidanja ovog prava pojedinim zaposlenim u javnom sektoru", pojašnjava Reljanović.
Kod privatnika bolje
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata ASNS Ranka Savić ističe da je, kada je reč o isplati naknade za topli obrok, mnogo bolja situacija u privatnom u odnosu na javni sektor.
"Neuporedivo je bolja situacija u privatnom sektoru, pogotovo tamo gde postoje organizovani sidnikati. Jer se u tom slučaju kroz kolektivni ugovor i pregovaranje određuje visina regresa i toplog obroka i svih nadoknada. Mi to ne prepuštamo slučaju, nego u kolektivni ugovor ugrađujemo te odredbe i tačno se izračuna koje su minimalne potrebe da bi radnik imao minimalan obrok tokom rada", kaže Savić za N1.
Na pitanje koliko konkretno iznosi minimalni topli obrok, odgovara da iznos varira.
"Sve zavisi, ali neki minimum je 300 dinara. Dešava se i da u privatnom sektoru ima toga da je topli obrok jedan dinar - i toga ima, a sve zavisi od kompanije i stanja u kome se nalazi kompanija sa kojom se pregovara. Što ona bolje stoji, lakše se dolazi do primerenog toplog obroka", navodi ona.
ASNS je, dodaje, upitio zahtev vladi da se utvrdi minimalni iznos toplog obroka.
Ceo tekst N1 možete pročitati na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Premijer Vučević kaže da je Vlada obezbedila "garantnu šemu": Za kreditiranje stanova za mlade
19.01.2025.•
0
Predsednik Vlade Miloš Vučević kaže da u narednim nedeljama očekuje da predsednica skupštine Ana Brnabić zakaže sednicu na kojoj će se raspravljati o pomoći države za kupovinu stanova za mlade.
Kinezi letos garantovali bezbednost i polagali privremeni kolosek: Da bi poslanici SNS obišli prugu
19.01.2025.•
0
U leto 2023. poslanička grupa prijateljstva s Kinom, koju većinom čine poslanici vladajućeg SNS-a, obišla je radove na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske.
Rafovi Apoteka Beograd se prazne a plate kasne: "Ako ne bude dijaloga, pridružujemo se protestima"
19.01.2025.•
0
Zaposleni u Apotekama Beograd poručuju da, ukoliko ne dođe do dijaloga sa poslovodstvom o isplati zarada, pridružiće se protestima jer tvrde da nemaju više šta da izgube.
Povećanje plata prosvetarima najavljeno kao istorijsko, no da li je baš tako?
19.01.2025.•
0
"Istorijsko povećanje". Ovim rečima Aleksandar Vučić opisao je najavljenu povišicu zarada nastavnicima koji rade u osnovnim i srednjim školama.
POKS: RTS se potpuno i bez zadrške stavio u službu režima Aleksandra Vučića
19.01.2025.•
2
Nakon sinoćnje hajke i medijskog linča nad predsednikom Novog DSS Milošem Jovanovićom u Dnevniku 2, RTS se nedvosmisleno, kao nikada do sada, stavio u službu diktatorskog režima Aleksandra Vučića.
Na granici mu oduzeli automobil bez objašnjenja: Jedva saznao zašto - u pitanju dug star 12 godina
19.01.2025.•
12
Jedan Beograđanin našao se u nevolji pošto mu je po nalogu izvršitelja automobil oduzet na granici zbog zastarelog duga od desetak hiljada dinara. Izvršitelj nije ni objasnio što mu pleni automobil.
Dvoje mladih se ugušilo u garaži u Raški
19.01.2025.•
0
Dvoje maloletnika ugušilo se tokom noći u garaži u Raški.
U Urgentnom tvrdio da se povredio šrafcigerom, ispostavilo se da je prostrelna rana, pa pobegao
19.01.2025.•
1
Muškarac sa ranom na nozi došao je jutros oko šest sati u Urgentni centar Kliničkog centra Srbije, tvrdeći da je povrede naneo sam sebi šrafcigerom.
Sindikat prosvetara demantuje Vučića: Ne pet odsto, nego bar 35 odsto škola neće sutra raditi
19.01.2025.•
18
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije demantovao je navode Aleksandra Vučića o broju škola koje u ponedeljak neće početi nastavu.
Vučević ponovo: Škole sutra počinju da rade, ko ne radi - dolazi mu inspekcija
19.01.2025.•
74
Premijer Miloš Vučević izjavio je da škole moraju da rade, a ko ne bude radio doći će mu prosvetna inspekcija.
Prošle godine 16 mališana poginulo u nesrećama na srpskim putevima
19.01.2025.•
1
Šesnaest mališana izgubilo je život u saobraćajnim nesrećama u 2024. godini.
Vučić čas o izborima, čas o referendumu: Šta bi mu sad više odgovaralo?
19.01.2025.•
24
U SNS ne znaju šta sa novonastalim okolnostima i protestima studenata, zato probaju razne taktike, od najave izbora, preko pritisaka i nasilja do referenduma o poverenju predsedniku države.
"Diletantizam i površnost": Kako je Srbija ostala bez oružja i delova iz Rusije
19.01.2025.•
2
Prvog dana 2025. načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović obavestio je javnost da je Srbija morala da raskine neke ugovore s Rusijom, a neke da odloži.
DNEVNI KVIZ: Postavljamo hiljadito pitanje - stigli smo do 100. kviza
19.01.2025.•
8
Stigli smo i do hiljaditog pitanja koje vam postavljamo. Kviz koji rešavate je 100. dnevni kviz znanja koji objavljuje 021.rs.
Đukić Dejanović: O mom doprinosu i smeni odlučuje premijer koji me je i izabrao
19.01.2025.•
59
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da politici u školama nije mesto i da kršenje zakona povlači sankcije, kao i da je na premijeru da procenjuje njen doprinos kao ministarke.
Ekološki front u ponedeljak zvanično zahteva od Vlade da povuče odluke o Generalštabu i Jadru
19.01.2025.•
5
Ekološki ustanak je najavio da će u ponedeljak, 19. januara predati dopis Vladi Srbije kojim će zahtevati da hitno stavi van snage sve akte koje je donela u vezi sa Generalštabom.
Studenti u blokadi danas ispred Ministarstva prosvete organizuju protest: Podrška prosvetarima
19.01.2025.•
1
Studenti u blokadi organizovaće danas, 19. januara novi protest ispred Ministarstva prosvete u Beogradu, u znak podrške prosvetnim radnicima.
Vučić o protestima i blokadama: Ako bude morala, država će primeniti prinudu
19.01.2025.•
95
"Mi nismo podigli pendrek ni na koga, a primenićemo mere državne prinude samo ako moramo i ako na to budemo naterani", izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Od pada nadstrešnice zabeleženo bar 17 napada na građane koji su odavali počast stradalima
19.01.2025.•
6
Od 22. novembra 2024. godine zabeleženo je 17 napada na okupljene tokom blokada i protesta zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Hicem iz lovačke puške kod Smedereva ubio psa pastirice
19.01.2025.•
0
Smederevska policija je identifikovala i uhapsila A. A. (21) iz Smedereva zbog ubijanja životinje.
U Srbiji prošle godine bilo 680 krađa, u proseku jedna do dve dnevno: Povećan broj stranaca-lopova
19.01.2025.•
1
U Srbiji je tokom prošle godine izvedeno 680 teških krađa, što je u proseku jedna do dve krađe dnevno.
Komentari 29
ja
/
Ha,ha,ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar