Bisenić: Srbija je danas udaljenija od EU nego kad nije bila kandidat za članstvo

Novinar i bivši ambasador Dragan Bisenić izjavio je da je Srbija danas udaljenija od Evropske unije (EU) nego kada nije bila kandidat za članstvo.
Bisenić: Srbija je danas udaljenija od EU nego kad nije bila kandidat za članstvo
Foto: 021.rs
Bisenić je kazao da je razlog tome promena metodologije prijema u EU i davanje forme asocijaciji koja služi kao predsoblje EU.
 
"Reč je o Makronovom konceptu 'političke' ili kako je Šarl Mišel zove, 'geopolitičke zajednice'. Svi tvrde da ona nije zamena za članstvo u EU, ali teško da se iko može oteti utisku da ona jeste upravo to. Tome u prilog idu i poslednje odluke Saveta EU, koji je Ukrajini i Moldaviji dodelio status kandidata, a uskoro će i Gruziji. Države članice EU objašnjavaju da je to simboličan gest u trenutku kada traje ruska vojna akcija protiv Ukrajine", objasnio je bivši ambasador Srbije u Egiptu.
Bisenić navodi da su te tri zemlje na "zanimljiv" način povezane sa Srbijom, jer ni jedna ne kotroliše svoju celokupnu teritoriju.
 
"U svakoj od njih, uključujući sada Ukrajinu, postoje entiteti koji za sebe tvrde da nisu više deo te države, bez obzira što ih većina država u svetu nije priznala", precizirao je.
Bisenić navodi da su perspektive Srbije za članstvo u EU definisane u većem broju studija i analiza "think tenkova" koje su usledile nakon proglašenja nezavisnosti Kosova.
 
"Ta formula glasi: Ili Kosovo ili EU. To znači da Srbija treba da bira između napuštanja i priznavanja nezavisnosti Kosova i članstva u EU. Od kada je nastala ova jednačina, ona nije napuštena do danas. Nemački kancelar Šolc je prilikom balkanske turneje to izrazio na ne može biti jasniji način, rekavši da ne mogu biti članice EU one države koje se ne priznaju", kazao je bivši diplomata.
 
Na pitanje kako će Ukrajina s Krimom, Luganskom i Donbasom, Moldavija s Pridnjestrovljem ili Gruzija sa Abhazijom i Južnom Osetijom da postanu članice EU, Bisenić je izrazio sumnju da je ova kandidatura iskrena.
 
"Ili je to ono, što je ogorčeni albanski premijer Edi Rama nazvao 'prevarantskim duhom proširivanja', kada u stvari simulirate proces proširivanja EU, znajući da do njega neće doći? Viola fon Kramon je ove kandidature ocenila 'jeftinim'", kazao je Bisenić.
 
Po njegovim rečima, EU ne košta ništa da im se da status kandidata u geopolitički veoma napetoj situaciji.
 
Podsetio je na reči Fon Kramon da "oni s ovim statusom kandidata mogu biti u čekaonici, kao što smo to videli od Turske ili Zapadnog Balkana, status kandidata je nešto najmanje što su lideri EU mogli da urade, bez ikakvih finansijskih obaveza".
 
"Budući da su ove kandidature olako dodeljene i da ni jedna od balkanskih država nije postigla značajniji rezultat, ima osnova da se razume da će nova grupa država sa statusom kandidata ostati dugo u evropskom predsoblju, da će od toga imati određene finansijske koristi, ali da neće moći uskoro da računa na punopravno članstvo", naveo je Bisenić.
 
Dodao je da se razrada ovakve koncepcije u vreme francuskog predsednika Fransoa Miterana zvala "druga Evropa", istočnoevropska i balkanska Evropa koja je različita od "stare Evrope".
 
"Emanuel Makron je oživeo plan koji je već postojao u koridorima Jelisejske palate. Tokom večere na evropskom savetu, Makron je obrazlagao ovu ideju. I druge zemlje signaliziraju podršku Makronovoj ideji. 'Potreban nam je forum na kome mogu da se sastanu svi od Islanda do Ukrajine', kaže diplomata jedne zapadne zemlje EU. Takav forum, na kome bi se moglo govoriti i o bezbednosnoj politici, trenutno jednostavno ne postoji. On bi bio dopuna OEBS-u i drugim sličnim organizacijama", smatra Bisenić.
 
Pošto može da se smatra, kaže on, da će se kandidatski status razrađivati u ovoj zajednici, bez ikakvih obaveza sa strane EU, pa čak ni geografskih, moglo bi se očekivati da u nekom trenutku i Japan bude njegov deo.
 
"U ovome EU treba donekle i da se razume. Ono što ona sada hoće da izbegne, jeste blokada u procesu odlučivanja. Jedan od glavnih argumenata su slabosti same EU, a posebno činjenica da može donositi samo jednoglasne odluke u važnim oblastima politike kao što su spoljna, bezbednosna i finansijska politika. Ako bi Ukrajina, Moldavija, Gruzija i pet zemalja Zapadnog Balkana bile primljene, EU bi konačno bila nesposobna da reaguje. Na ovo su upozorili i zvaničnici nemačke vlade. Ursula van der Lajen izjavila je da brzina ulaska u EU zavisi isključivo od samih kandidata. Ali sada vidimo da to nije tako u ovako relativizovanom procesu prijema", kazao je Bisenić.
 
Ocenio je da je novi model pristupanja EU svojevrsna "trakalica" jer i ono što je postignuto u nekom trenutku može da bude oduzeto, ako se oceni da je došlo do bitnih promena.
 
Rekao je da sve to iskazuje vremensku neodređenost i neobaveznost Unije da do prijema dođe.
 
Na pitanje kakvi su izgledi da Srbija postane član EU, Bisenić je rekao da bi, ukoliko bi Srbija priznala Kosovo, ona najverovatnije bez većih prepreka bila primljena u Evropsku uniju.
 
"Ali, suočavajući se s realnostima i pitanjem koliko je to uopšte mogućno, moramo da priznamo da izgledi za evropski izbor Srbije u ovakvoj formuli nisu ni veliki, ni ubedljivi. Alternative se u ovom času ne vide, ali istorija, kao što vidimo, ne stoji u mestu. Ako ih sada nema, ne znači da ih neće biti sutra", zaključio je Dragan Bisenić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

eu
  • Лиманац

    28.06.2022 13:26
    Није наш проблем
    Удаљеност од чланства у Европској унији није таква због Србије, већ због Европске уније.
    Није реално очекивати да творевина која се распада у своје чланство прими нове чланице, осим ако је то у њеном себичном политичком интересу.
  • Nemanja

    28.06.2022 12:46
    @NN

    Do prekosutra neće biti ni smrdije.
  • pobogu

    28.06.2022 08:07
    "Srbija je danas udaljenija od EU nego kad nije bila kandidat za članstvo"


    Srbija je danas udaljenija od pojma drzava vise nego ikad u svojoj istoriji...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.