Ovako ocenjuje za
Nova.rs dr
Srđan Lukić, pulmolog, koji radi u Sloveniji.
On je komentarisao nedavnu najavu povećanja plata zdravstvenim radnicima i nova zapošljavanja mladih medicinara, objašnjavajući da novac i zaposlenje nisu jedini motivi odlaska velikog broja kolega iz naše zemlje.
"Poražavajuće je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavlja kao neki veliki uspeh ono što bi moralo da se podrazumeva. Svake godine stotine lekara ode u penziju i zapošljavanje mladih koji dolaze na njihova mesta nije nikakvo poboljšanje kadrova u zdravstvu, već samo dopunjavanje već postojećih radnih mesta. To je nešto čime ne bi trebalo da se bavi predsednik, već direktori i zaposleni u zdravstvenim ustanovama", smatra dr Lukić.
Zna se šta su ustavna ovlašćenja predsednika i koja je njegova funkcija u društvu i državi, ističe on.
"Problem je što je u Srbiji sve naopako postavljeno i ona će biti naopaka država, sve dok jednog dana predsednik ne bude osoba koja će se pojavljivati jednom mesečno na televiziji, da podeli neki orden. To i jesu njegova ustavna ovlašćenja, a zapošljavanje lekara treba da bude u samim ustanovama, u zavisnosti od potrebe službe i to mnogo pre nego što neko ode u penziju, kako bi se mlad i još uvek neiskusan lekar na vreme specijalizovao da radi taj posao i adekvatno zamenio kolegu", objašnjava dr Lukić.
Kaže da bajke o značajnom povećanju plata, boljim uslovima rada i preporodu zdravstva koje nas očekuje više ne slušaju ni mladi lekari, a kod starijih, koji su odavno "pobegli" i rade u bolnicama van granica naše zemlje, ovakve priče samo otvaraju stare rane i izazivaju bes.
Među njima je i Vesna Zečević, koja kao medicinska sestra radi u Mantovi, u Italiji.
"Kao medicinska sestra nikada se neću vratiti u Srbiju da radim. Ostalo mi je do penzije još dve godine i to ću ovde sačekati. Znam kakva je situacija sa zdravstvom u našoj zemlji, bez obzira na to šta predstavnici vlasti i sam predsednik govore. Pratim sve što rade i pričaju i još nisam čula nešto što bi me trglo, pa bih mogla da kažem da se kajem što sam otišla i da bih se odmah vratila u Srbiju, da sam mlađa. Važno je takođe shvatiti da se stanje u zdravstvu svuda u svetu promenilo, da je svuda teška situacija posle kovida. Ne znam zašto u Srbiji niko ne priznaje kada sistem puca, nego uporno praznim pričama kamufliraju realno stanje. Recimo, ovde, u Italiji, u ustanovama nedostaju zdravstveni radnici, i sestre i lekari, i to je zaista strašno i nenadoknadivo. Gde su nestali ti ljudi? Boga pitaj, ali ih nema, to je sve što znam", priča Vesna za Nova.rs.
Inače, kako kaže, njen odlazak iz Srbije i nije bio zbog para.
"Delimično je problem bila plata, ali je mnogo drugih faktora uticalo na moj odlazak. Eventualni povratak u Srbiju značio bi da se kod kuće baš sve i mnogo promenilo nabolje, a ne deluje da će uskoro tako biti. Kako sam ja provincijalka, sve sam gledala iz ugla bolnice u kojoj sam radila, a tu se stvari nisu mnogo promenile ni danas. Niču samo nove ustanove u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, a postojeće se sređuju, ali ostatak Srbije truni. Treba mnogo ulaganja i sistemskih izmena u budućnosti u srpskom zdravstvu, kako bismo pričali o napretku i kako bi se možda neki od nas, koji su mlađi, i vratili jednog dana", kaže Vesna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 51
Samo ja
Što se tiče dopunskog rada lekara tj. državno/privatno, zakon i pravilnici su isto jasni i zna se pod kojim uslovima se taj rad obavlja, tj. dobija dozvola. Kad i ako to država koja je zakon donela i ukine, lekari će shodno svom interesu odlučiti hoće li ostati državno, ići privatno, ili otići u drugu državu. Ono što jeste činjenica - i da lekari prestanu da rade i državno i privatno neće se povećati broj slobodnih termina državno, jer nema ko da radi, zdravstvo je već odavno u rasulu, kadar se ne podmlađuje kako bi trebalo, organizacija zdravstva je loša i da - nisu krivi lekari pojedinačno, već ceo sistem i onaj ko ga vodi i organizuje.
Pih
Botko boticanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar