Trgovac oružjem Slobodan Tešić proširio biznis, sad proizvodi i pelet

Porodica Slobodana Tešića, jednog od finansijera SNS-a i trgovca oružjem na crnoj listi SAD, vlasnik je jedne od najvećih fabrika za proizvodnju drvenog peleta u Srbiji, firme "Sparrow" iz Varvarina.
Trgovac oružjem Slobodan Tešić proširio biznis, sad proizvodi i pelet
Foto: Pixabay
Formalni vlasnici su, prema zvaničnim podacima sa APR-a, Tešićeva supruga Živana Tešić sa 50 odsto udela i ćerke Danijela Vasilijević i Jelena Petrović sa po 25 odsto, piše nedeljnik NIN. Direktor Speroua je Nebojša Petrović, Tešićev zet, suprug njegove mlađe ćerke Jelene i mlađi brat Želimira Petrovića, direktora firme Araneks, koji se od 2019, sa Tešićem, nalazi na crnoj listi SAD.
Sperou je osnovan 2006, a Tešićevi ga preuzimaju 2015. Nepokretna imovina firme - zgrade i zemljište površine tri hektara i 55 ari - u martu 2012. procenjena je na 378.178.560 dinara, a iste godine preorijentisala se na proizvodnju "ostalih proizvoda od drveta, slame i pruća".
Kako piše NIN, u poslednjih pet godina, od početka 2017. do kraja 2021, poslovni prihodi Speroua premašili su 4,3 milijarde dinara.
 
Iako je fabrika u Varvarinu, to preduzeće ima i sedište u Beogradu, u Ulici Tadeuša Košćuška 56, a na istoj adresi vode se još neke firme koje se vezuju za Slobodana Tešića. Uz to, na sajtu Speroua, kao telefonski broj komercijalne službe navodi se isti broj kao i za Tešićeve firme Calidus trade i Melvale corporation, koje se od 9. decembra 2019. nalaze pod sankcijama posebnog odeljenja američkog Ministarstva finansija.
 
Krajem novembra 2021. Sperou je imao prezentaciju plana za izgradnju novog poslovnog objekta u opštini Varavarin. U samoj firmi tvrde da je kapacitet fabrike 10 do 12 tona peleta na sat ili oko 60.000 tona godišnje (više od 12 odsto godišnjih potreba Srbije), a hvale se i da imaju najsavremeniju opremu i "drvenu građu naboljeg kvaliteta".
 
Baš zbog problema sa nabavkom drveta najveći proizvođači peleta kritikovali su JP "Srbijašume" da im ne dostavlja dovoljne, već ugovorene količine.
 
Jedan od najvećih proizvođača peleta u Srbiji, Zoran Drakulić, vlasnik Bio endžin pointa, više puta je javno reagovao, navodeći da su "Srbijašume" dale usmeni nalog da se toj kampaniji ne isporučuje drvo i da će zbog toga njegova firma ove godine imati upola manju proizvodnju nego 2021. "Srbijašume" su reagovale saopštenjem da će isporučiti drvo ako dobiju garancije za proizvodnju peleta.
 
Iz Speroua se niko o ovom problemu javno nije oglašavao, a NIN saznaje da se niko iz Speroua nije pojavio ni na nedavnim pregovorima u Vladi Srbije, na koje su pozvani najveći proizvođači peleta, u koje svakako spada i firma porodice Tešić. Ili njih ne muče isti problemi kao konkurenciju, ili imaju, i u bukvalnom smislu, važnija posla, u koje svakako spada i trgovina oružjem, navodi NIN.
 
Ceo tekst NIN-a čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Arčibald Rajs

    07.07.2022 10:35
    "Čujte Srbi!"
    Sve IDENTIČNO kako je pre 100 godina ovaj čovek napisao.
    Ništa nismo naučili, i dalje nas isti soj ljudi na isti način radi.
    Nije ni čudo kada nam najsposobniji i najobrazovaniji na ovaj ili onaj način stalno odlaze, počevši od I sv. rata, preko II sv. rata pa tokom 35 god. vladavine Crveno-crne koalicije koja se po svoj prilici nastavlja i sledećih 5 godina dok nam se prosečni IQ stalno smanjuje.
  • Dreamer

    07.07.2022 10:34
    I Drakulic bi kao od 2000. godine. To vam se zove prvobitna akumulacija kapitala.
  • laser

    07.07.2022 09:16
    Eto
    Sad bar znate gde su otisla posecena drva sa Fruske Gore i ne samo nje.
    I nikom nista. Cuti i placaj porez, to je sve sto se ocekuje od tebe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn