Bivši sudija o tome sme li policija da vas uhapsi zbog jednog "bromazepama"

Glumici koja je prošle nedelje u Kraljevu privedena zbog jedne tablete "bromazepama" policija je dala rok od 30 dana da dostavi nalaz lekara da joj je ovaj lek prepisan kao terapija.
Bivši sudija o tome sme li policija da vas uhapsi zbog jednog "bromazepama"
Foto: Pixabay
Kako pišu "Novosti", ova vest je podelila mišljenja javnosti, pravnika, apotekara i doktora. I, dok jedni tvrde da je "bromazepam" opojna droga, drugi kažu da je reč samo o leku.
"Policija nije prekršila zakon zbog privođenja glumice kod koje je pronađen 'bromazepam'. Nije važno da li je reč o jednoj ili više tableta. Ista je stvar i kada se kod nekog nađe pola ili gram droge. Naš Krivični zakon, u članu 246 jasno navodi da se bez propratne dokumentacije ne smeju posedovati ovakve tablete, jer one spadaju u psihoaktivne supstance. Ako se kod nekoga nađu, može mu se izreći novčana kazna ili zatvor do tri godine", kažu u Tužilaštvu, a prenose Novosti.
Bivši sudija, sad advokat Krsto Bobot, to potvrđuje.
 
"'Bromazepam' se nalazi na listi psihoaktivnih supstanci, što je objavljeno i u Službenom glasniku. Iako ga mnogi smatraju manje opasnim od 'bensedina', jer, navodno, ne stvara zavisnost, ipak se ne može nabaviti u slobodnoj prodaji u apotekama, već ga mora prepisati lekar. To je možda formalna stvar, ali dovoljno da znamo da za korišćenje i posedovanje ovakvog leka mora postojati sada već uobičajeni elektronski recept, odnosno dokaz, koji istražni organi uvek mogu proveriti. U konkretnom slučaju, mislim da se otišlo predaleko i ako se utvrdi eventualna krivica glumice, da se problem može rešiti oportunitetom, odnosno da kaznu plati novčano ili društveno-korisnim radom", kaže Bobot.
 
Farmaceuti objašnjavaju da je "bromazepam" lek iz grupe takozvanih anksiolitika i služi za lečenje stanja uznemirenosti, za srčane bolesnike, za one koji imaju visok krvni pritisak, a ima upotrebu i u ginekologiji. Lek može da izda specijalista psihijatar, kardiolog, ali i doktor opšte prakse.
 
"'Bromazepam' nije opojna droga, jer se one ne izdaju u apotekama i na recept. U apotekama se vodi posebna knjiga izdavanja tih lekova, što policija može da iskontroliše. 'Bromazepam' se, kao i većina lekova, izdaje u apoteci putem elektronskog recepta. Pacijent bez ikakvog dokumenta kao dokaza, naročito hronični bolesnici, moraju da ga nose svuda sa sobom i uzimaju terapiju u određeno vreme", kažu farmaceuti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mira

    17.10.2022 08:42
    Jedana star mi nije jasna: kako to da policija uhapsi čoveka zbog posedovanja bromazepama i ta vest završi u medijima? Zar to nije privatna informacija koja treba da bude zaštićena?
  • Zoki

    28.07.2022 13:44
    Zoki128@gmail.com
    Koja budala je izmislila da je bromazepam opojna droga, ljudi legalizuju marihuanu a mi ne smemo da se lecimo. Strasno. Toga ima sa.o u ovom raspadu
  • Ljiljana

    08.07.2022 16:09
    Tuuuga i jad državni srpski
    Da su svi u državi redovno lečili uzroke
    anksioznosti stanovnistva, ne bi se enormne posledice sada masovno morale leciti anksioliticima.
    Prvi put saznajem od dicnog advokata da je ,,bromazepam droga".
    Pa, pobogu, onda nam spasa nema - nacija nam je onda najvećma notorna narko masa.
    Sramota i od boga grehota!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?