Veštačko đubrivo tri puta skuplje

Izvesno je da cene veštačkog đubriva neće pasti, a naročito zabrinjava to što je stočarima prethodne godine za tonu bilo potrebno oko 45.000 dinara, a sada ih to košta 145.000 dinara.
Veštačko đubrivo tri puta skuplje
Foto: 021.rs
Kako pišu Novosti, Vlada je nedavno produžila odluku kojom je ukinula plaćanje carinskih dažbina za uvoz azotnih đubriva.
Zvanična statistika pokazuje da je repromaterijal za poljoprivrednu proizvodnju u prvom kvartalu ove godine poskupeo za 27 odsto. Najviše je poskupelo mineralno đubrivo, čak 133,4 odsto.
"Nezamisliva je proizvodnja hrane bez mineralnih đubriva", rekao je Novostima sekretar Udruženja za hemijsku industriju Privredne komore Srbije Dragan Stevanović.
 
Prema njegovim rečima, domaći proizvodi zadovoljavaju potrebe srpskog tržišta za kompleksnim đubrivom, a ostatak se izvozi, dok problem predstavljaju azotna đubriva, za čiju proizvodnju je sirovina prirodni gas.
 
"Jedan mali deo azotnih đubriva se kod nas proizvodi, uglavnom se uvozi i to iz država koje imaju nalazišta gasa, kao što su Rusija, zalivske zemlje i iz severne Afrike", objašnava Stevanović.
 
Kako je precizirao, cene rastu zbog porasta cene gasa, a kompleksno đubrivo je skuplje zbog porasta sirovine kao što je fosfor, čija cena je skočila za 300 odsto.
 
Uz to, napominje Stevanović, Kinezi su počeli da prave baterije od fosfora i to je bitan razlog povećanja cena. 
  • Poljoprivrednik

    20.07.2022 18:12
    Samo da pitam: koja fabrika u Srbiji proizvodi kompleksna đubriva?
    A koja "mali deo azotnih"?
  • predrag

    20.07.2022 09:43
    Pa jbg, imali smo azotare, politicari nisu znali cemu sluze i poklonili ih.
    Sa druge strane, to je mozda i dobro jer sada vise nema inspekcije, ne postuje se bezbednosna regulativa...i takve fabrike kod nas, bi mogle da otruju ceo region.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija