Organizacija samog leta ukrajinskog aviona koji je prevozio naoružanje iz Srbije ka Bangladešu, a srušio se u subotu uveče kod grčkog grada Kavale, niti izbor kompanije za transport nisu bile u nadležnosti Srbije, dodaje se u saopštenju.
Takođe, navode da "Srbija nije nadležna za dozvole za prelet tuđih teritorija, jer je to suverena odluka svake države, kojima se operater u ovakvim slučajevima obraća za preletnu dozvolu".
"Naša zemlja je u ovom slučaju poštovala međunarodno pravo i ispunila sve međunarodne obaveze, te na miru pružamo podršku grčkim vlastima da sprovedu detaljnu istragu", istaklo je Ministarstvo.
U saopštenju se kaže i da "Srbija ne samo da ovim avionom nije transportovala naoružanje Ukrajini, već od 2016. godine otkako se sistemski vodi kroz softvere evidencija za svaku dozvolu za promet naoružanja i vojne opreme iz Srbije, nijedna nije izdata za transport bilo kakve vrste naoružanja i vojne opreme iz Srbije ka Ukrajini".
"Jasno je i da pojedinim domaćim i inostranim krugovima, razočaranim što im je razobličena prvobitna laž da je Srbija transportovala naoružanje Ukrajini, ponestaje ideja u izmišljanju laži kojima pokušavaju da naštete Srbiji i njenoj odbrambenoj industriji", navelo je Ministarstvo.
Dodalo je da su kompanije srpske odbrambene industrije, u kojima je zaposleno oko 22.000 ljudi, u prošloj godini izvezle naoružanje u vrednosti od oko 500 miliona dolara.
"Ako se uzmu u obzir i kooperanti i porodice zaposlenih, oko 100.000 ljudi živi od ovog posla, a da ne spominjemo da je to ujedno novac koji doprinosi BDP-u i ekonomiji ove zemlje. Vođena samo sopstvenim interesima Srbija će nastaviti da proizvodi savremenu opremu i naoružanje i da ih izvozi svima koji imaju sve dozvole, a koje predviđaju domaće i međunarodno zakonodavstvo", poručilo je Ministarstvo.
Dodaje da se "cene proizvoda fabrika odbrambene industrije formiraju po tržišnim uslovima i borba za njihovu prodaju na tržištu je svakodnevna".
"Na tržištima gde mogu da ih prodaju direktno one ih i prodaju direktno, tamo gde ne mogu, prilagođavaju se, jer svakako nastoje da prodaju što više svojih proizvoda. To da li će inostrani kupci angažovati posredničke firme u ovom poslu odluka je na koju Republika Srbija ne može da utiče. Ono što je za nas važno jeste da naše fabrike robu prodaju po svojim cenama, kao i da je angažovanje posredničke firme nešto što plaća inostrani kupac i ne predstavlja trošak niti za fabrike, niti ukupno za Republiku Srbiju", navodi Ministarstvo u saopštenju koje je izdalo, kako je navelo, zbog "neistina i manipulacija koje se i dalje plasiraju u vezi sa padom aviona u Grčkoj".
Ministar odbrane Nebojša Stefanović jutro posle pada aviona kazao je da je on prenosio 11,5 tona naoružanja srpske namenske industrije – školske i svetleće minobacačke mine. Prema njegovim rečima, avion ukrajinske firme Meridijan poleteo je iz Ništa, a prenosio je municiju srpske privatne firme Valir za Ministarstvo odbrane Bangladeša, a da je tehničko sletanje bilo planirano u Amanu, Rijadu i Ahmedabadu. Krajnje odredište je trebalo da mu bude glavni grad Bangladeša, Daka.
"O tome je Ministarstvo odbrane Republike Srbije već obavestilo javnost, a o istom su se već izjasnili i avio-prevoznik i Ministarstvo odbrane Bangladeša, koje je i preciziralo da su bile namenjene za njihovu vojsku i graničnu stražu. To je jedina istina i ove činjenice su potvrdili svi akteri", istaklo je Ministarstvo odbrane u saopštenju.
Poslednjih dana u srpskoj javnosti su se pojavile razne spekulacije o padu aviona, naoružanju koje je prenosio i stvarnom vlasniku Valira. Naime, spekulisalo se da iza te firme zapravo stoji trgovac oružjem Slobodan Tešić, koji je pod sankcijama SAD, a deset godina je bio pod sankcijama UN. Takođe, Grčka je uložila protestnu notu Srbiji i Ukrajini jer nije blagovremeno bila obaveštena o vrsti tereta koji je ukrajinski avion prevozio.
Advokat Ivan Ninić izjavio je u gostovanju na N1 televiziji da je firma Valir registrovana krajem 2019. godine sa 100 dinara osnivačkog kapitala, da bi već u prvoj godini poslovanja imala 13 miliona evra prometa, a u drugoj 55 miliona evra prometa. Javnost se takođe pitala zašto ova kupovina nije izvršena preko državne firme za trgovinu oružjem - SDPR.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Darkoni
cut the middleman
To je pitanje svih pitanja.
Zašto bi država bukvalno poklanjala ogroman profit privatnoj firmi kada može sama direktno i bez posrednika da prodaje oružje i municiju?
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar