Prema podacima "Otvorenog parlamenta", koje prenosi
Blic, deveti poslanički mandat, kada bude počeo da teče staž novog parlamenta, imaće poslanici Veroljub Arsić, Igor Bečić i Aleksandar Čotrić. U Skupštini će, od 12 izbornih lista koje su prešle cenzus, biti predstavnici 25 stranaka i pokreta.
Najviše predstavnika pojedinačno imaće Srpska napredna stranka - 98, zatim Socijalistička partija Srbije - 22, dok je na trećem mestu Stranka slobode i pravde sa 17.
Nove skupštinske rasprave vodiće mahom pravnici i ekonomisti, čija su zanimanja najviše zastupljena u parlamentu, dok su u prvih pet i prosveta, inženjerstvo, medicina i političke nauke.
Podaci pokazuju da među poslanicima nema nezaposlenih, a penzionerske dane u Skupštini će provoditi 13 poslanika.
Najstariji poslanik je Vladeta Janković (82), dok je najmlađi Nikola Bokan (23). Predstavnici budućeg saziva pretežno su rođeni između 1970. i 1979. godine, dok je parlament u "zrelom dobu", sa prosekom godina 47. Mlađih od 30 godina je 14 poslanika.
Prosečno najstarija izborna lista je "Koalicija Albanaca Doline", koja ima jednog poslanika sa 58 godina, a za njom sledi koalicija NADA čiji je prosek 52,9 godina. Najmlađa lista je SDA Sandžaka, sa prosečnom starošću od 34,5 godina.
Kada je reč o polnoj strukturi, manje zastupljeni pol, žene, nije dostigao željenih 40 odsto učešća, iako jeste blizu tog broja 38,40, pa će u Skupštini biti 96 poslanica.
Među poslanicima najviše je onih iz Beograda, koji su zastupljeni sa 42 odsto. Sledi Južnobački okrug sa 12 odsto, dok je na trećem mestu Raški okrug - 5,2 odsto. Čak 16 okruga prisutno je sa manje od pet poslanika, odnosno manje od dva odsto.
Najveći udeo poslanika iz Beograda imaju "Zavetnici" - 70 odsto, dok manjinske liste nemaju nijednog poslanika sa prebivalištem u prestonici.
Komentari 4
Gambit
jovica s brcima
KanBo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar