RTS javlja da sada vlada pomama za stanovima u Trstu i na bugarskom primorju, jer su objekti jeftiniji i od onih u Grčkoj. Procedure se ne razlikuju bitno od onih koje važe za domaće stanovništvo.
Iako je kao jedna od destinacija u kojoj zbog povoljnih cena sve više građana kupuje stanove Trst, Grčka je zemlja u kojoj su Srbi prošle godine kupili najveći broj nekretnina.
"Samo prošle godine u Grčkoj, i to samo na Halkidikiju, prodato je oko 15.000 nekretnina. Državljani Srbije uglavnom kupuju stanove, a neki prosek cene je od 1.350 do 2.000 evra po kvadratu. To je neki niži rang cena", ističe Aleksandra Jovanović, agentkinja za prodaju stanova u Grčkoj.
Ako želite da kupite stan u Grčkoj, osim novca potrebno je da nađete dobru agenciju koja će posredovati u kupovini. Iako je mogućnost duple prodaje minimalna, agencije imaju prevodioce, pravnike, kontakte sa notarima.
"Kada se kupuje nekretnina plaća se tri odsto porez. Konkretno, prošle nedelje sam prodala stan od 55 kvadrata u centru Soluna, za koji je godišnji porez 140 evra", navodi Jovanović.
Ispostavilo se i da je jeftinije pazariti stan u Milanu, nego u Beogradu. Ipak, cene u Italiji su nešto više nego u Grčkoj, a procedure komplikovanije. Da biste uopšte kupili nekretninu potrebna je boravišna dozvola, sem ako ne živite u Italiji duže od tri godine. Ako ste samo povremeno u ovoj zemlji, mora da postoji ugovor o reciprocitetu.
Cena opet zavisi od više faktora. Sanja Lučić, dopisnica RTS-a iz Italije, kaže da je prosečna cena nekretnina u toj državi oko 1.855 evra.
"Međutim, one drastično variraju od severa do juga zemlje, od delova grada, kojoj energetskoj klasi pripada stan, ali i od mnogih drugih faktora", objašnjava Lučić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Sabahudin
J.ebi ga, ima se može se...
V
Rubin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar