Najveći deo rashoda na ime novčanih kazni i penala izvršen je iz radnih sporova, i to u iznosu od 1,18 milijardi dinara. To je 49 odsto ukupnih rashoda na ime novčanih kazni, piše u analizi finansijskih izveštaja MUP-a za 2021. godinu koju je izvršila Državna revizorska institucija, a prenosi
Nova ekonomija.
"U postupku revizije izvršen je uvid u dokumentaciju koja se odnosi na prinudnu naplatu sa računa Ministarstva, na ime radnih sporova, naknade materijalne i nematerijalne štete, troškova izvršenja parničnog postupka", piše DRI.
Na namenu "naknada štete" sa računa MUP-a je otišlo 195,9 miliona dinara, za "troškove izvršenja parničnog postupka" 51 milion dinara, za "dobavljače" 48,5 miliona dinara.
"Prinudna naplata bez dokumentacije" ukupno je iznosila 900 miliona dinara, dok je pod stavkom "ostalo", u okviru kazni i penala, izvršeno 32,2 miliona dinara.
U poslednjih deset godina Republika Srbija je iz budžeta isplatila oko milijardu evra za kazne i penale, pisala je ranije Nova ekonomija. Pored odšteta po osnovu međunarodnih privrednih arbitraža, u "kazne i penale" spadaju i odštete po presudama domaćih sudova, a pored inevesticionih postoje i radni i drugi sporovi gde Srbija izmiruje odštetu povređenoj strani.
Samo ove godine na ime kazni i penala u budžetu je predviđeno 280 miliona evra.
Gledano prema računu sa kog se isplaćuju kazne i penali, najviše ih je planirano sa računa Ministarstva finansija, 140 miliona evra (bez onih 80 miliona evra za restituciju), sa računa sudova zajedno sa Ministarstvom pravde oko 30 miliona evra, Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) 10 miliona evra i Ministarstva odbrane sedam miliona evra.
Komentari 2
Joca
NAIVAC
Vecina njih ne ukljucuje zmigavce a u vecini situacija ne znaju cemu služi pojas pa ga i ne vezuju.
Bahato do daske
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar