Poskupljuje hleb "sava", druge vekne malo jeftinije: Više razloga za promenu cena

Nova ograničena cena hleba, poznatog pod nazivom "sava", od 10. avgusta iznosiće maksimalno 53,50, umesto sadašnjih 49 dinara.
Poskupljuje hleb "sava", druge vekne malo jeftinije: Više razloga za promenu cena
Foto: 021.rs
Do ove manje korekcije od 4,5 dinara dolazi, kako pišu Novosti, jer su porasli troškovi proizvodnje te namirnice. Istovremeno se očekuje pojeftinjenje svih ostalih vrsta hleba u marketima, jer trgovačka marža neće moći da premaši 40 odsto u odnosu na proizvođačku cenu, a sada je prosečna 85 procenata.
To će biti definisano u izmenjenoj uredbi kojom Vlada nastavlja da kontroliše cenu osnovne vekne kako bi zaštitila standard građana. 
Prvo ograničenje propisano je u novembru prošle godine, a poslednje 10. maja, kada je utvrđeno da "sava" košta 49 dinara. Važenje te Uredbe ističe 10. avgusta. 
 
Predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica kaže da je računica tog udruženja pokazala da bi cena ove osnovne vrsta hleba trebalo da bude 59 dinara, ali da je, na kraju, postignut dogovor za 53,50 dinara.
 
"Predstavnicima Vlade smo ukazali na probleme sa kojima se pekari suočavaju i povećane troškove proizvodnje, zbog kojih je neophodna korekcija cene. Poskupeli su gas i gorivo, i znatno su povećane i plate radnicima, jer na tržištu nema dovoljno pekara i prodavaca. Cena transporta po jedinici proizvoda, što znači bez obzira na to da li se prevozi hleb ili kifla, iznosi oko 11 dinara, a do pre nekoliko meseci je bila osam dinara. U proizvodnji se koristi gas koji je, takođe, poskupeo", kaže Pralica za "Novosti".
 
On navodi da pekari dobijaju od države brašno iz robnih rezervi po subvencionisanoj ceni da bi osnovnu vrstu hleba proizvodili jeftinije, kako bi se očuvao standard građana. Da nema te pomoći države, kako ističe, "sava" bi koštao najmanje 70 dinara.
 
"Očekuje se pad cena svih ostalih vrsta hleba, osim 'save', kada počne primena nove uredbe, u svim hiper, super, mega marketima i malim trgovinskim radnjama. Trgovci neće moći više da naplaćuju 'paprene' marže, koje sada, u proseku, iznose 85 odsto proizvođačke cene. Bezobrazluk je što to rade u vreme krize. Sa Vladom smo postigli dogovor da marže, sa svim njihovim rabatima i superrabatima, ne mogu da pređu 40 odsto", navodi Pralica.
 
Sada tost hleb, koji u nabavci košta 85 dinara, u maloprodaji dostiže 180 i 200 dinara. Kada se budu primenili novi propisi, on će u marketima moći da košta 120 dinara. 
 
Kako Pralica ukazuje, pekarski sektor trpi najveće posledice globalne krize, jer je poskupelo bukvalno sve, čak i pakovanja i kesice. Za njihovu proizvodnju se za to koriste granule plastike koje se prave od nafte, koja je na svetskim berzama poskupela. 
 
On je istakao da se nada da će cena pšenice da se zadrži na sadašnjem nivou, ali misli da će to teško biti moguće zbog suše. Ako bude dalje skakala, to će se odraziti na poskupljenje pekarskih prizvoda. Cena pšenice je u prethodnom periodu rasla i sada je na nivou od oko 40 dinara sa PDV-om.
 
"Poslednjih godina su veliki problemi, jer nema dovoljno pekara i prodavaca. Zato su njihove zarade porasle. Plata pekarskih majstora, a to je težak rad, ima i beneficije, kreće se od 90.000 do 150.000, a oni koji rade noću primaju i 180.000 dinara. Zarada prodavačica u Beogradu je od 50.000 do 60.000 dinara. Proizvođači imaju dve mogućnosti, ili da stave katanac ili da plate radnike", zaključuje Pralica.
  • Nikola

    04.08.2022 13:39
    Pa to zato sto Ukrajina ne moze da izvozi zito pa mi patimo. Evo isto je i sa jajima, od 13 din/kom otisla na 20 din/kom. Kokoske su pod stresom zbog silnog granatiranja u Ukrajini. Svinje se razbezale po njivama, krave urlaju od straha i daju samo skupo mleko. Katastrofa, Srbija ce da bude gladna sa tolikom zemljom i sa ogromnim brojem od celi sest miliona stanovnika. Ipak milsim da je sve ovo pojeo ekonomski tigar.
  • NS

    04.08.2022 13:06
    Manja korekcija? Pa to je 9%. Treba li opet da se navikavamo da je 40, 50 ili 90% normalno poskupljenje?
  • Sremac

    04.08.2022 12:16
    Ovde kanda nije problem cena brasna pa ni struje biće da su problem marže. Ako sam ja dobro pročitao na lebu marža ko u firmiranom butiku. To nije nikad bilo tako dok nisu dosli veliki lanci marketa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.