Poternica se u Srbiji može raspisati i za dug od 2.500 dinara

Od svih kaznenih dela, prekršaji su daleko najbrojniji. Tokom leta naročito mogu da naprave problem, jer se može desiti da krenete na put i zbog neplaćene kazne ne možete da izađete iz zemlje.
Poternica se u Srbiji može raspisati i za dug od 2.500 dinara
Foto: 021.rs
Predsednica Prekršajnog suda u Beogradu Olivera Ristanović ističe za RTS da problem na granici neće imati svi koji su učinili neki prekršaj, već samo građani za kojima je raspisana poternica. Poternica se, ističe, može raspisati i za dug od 2.500 dinara.
Ristanović je rekla da su tokom leta izuzetno bitni prekršajni postupci gde građani nisu platili kaznu u roku koji im je dostavljen i zbog toga dobili naredbu da ne mogu da izađu iz zemlje ili da u nju uđu.
"Ako imate neplaćenu novčanu kaznu, to ne znači da će vam biti onemogućeno da napustite Srbiju. Zemlju ne možete napustiti samo ako vam je po toj kazni izdata opšta naredba koju će sprovesti stanica policije na čijoj teritoriji imate prebivalište. To znači da je za vama raspisana poternica", objašnjava sudija Ristanović za RTS.
 
Ističe da visina iznosa novčane kazne ne utiče na to da li će poternica biti raspisana ili ne.
 
"To može biti novčana kazna i od 2.500, može od 100.000 dinara", kaže sudija.
 
Navodi da se ovo odnosi i na kazne za parking, saobraćajne kazne, kazne za neplaćeni porez, ali i na kazne iz krivičnih postupaka.
 
"Apsolutno je nebitno koji dug imate prema nekom sudu, ukoliko taj dug niste platili u roku koji je ostavljen, ukoliko prekršajni nalog niste platili u roku od osam dana od dana kada vam je izdat, u polovini iznosa, vama će od strane suda ta kazna koja je preostala biti zamenjena u kaznu zatvora, ili u rad u javnom interesu, ili će biti prinudno naplaćena, a ako sud nikako ne može da dođe po vas, onda će biti izdata opšta naredba za raspisivanje poternice", kaže sudija.
 
Može li novac da zameni društveno korisni rad
 
Sudija je objasnila da se u prekršajnom postupku kao glavna kazna, pored novčane i kazne zatvora, može izreći i rad u javnom interesu - ne kraći od 20 sati, niti duži od 360 sati.
 
"Mora da počiva na dobrovoljnosti, ali za njega ne može biti plaćena nikakva naknada. Obavljate poslove u toku dana ili vikendom, u određenom broju sati u društvenim preduzećima, bolnicama, školama, domovima kulture – tamo gde taj rad može biti koristan celoj društvenoj zajednici", kaže sudija Ristanović.
 
Od toga da li je društveno koristan rad glavna ili alternativna sankcija zavisi i da li se može zameniti za novčanu kaznu.
 
"Dugovanje možete platiti ako je to alternativna sankcija, ali ako je glavna kazna ne možete uplatiti novčanu kaznu. Osam sati rada u javnom interesu menja se u jedan dan zatvora", kaže sudija.
 
Inače, sve kazne u prekršajnom postupku zastarevaju u roku od dve godine od dana pravosnažne odluke kojom je izrečena kazna.
  • Deda

    09.08.2022 12:28
    @Konstandinović BG, kakve su to budalastine? Prvo, sudije za prekrsaje nemaju veze sa dugovanjima firmi radnicima na ime poreza i doprinosa na plate, kao i za isplatu plata (kad je u pitanju radni spor). Drugo, sama prijava na pio ne znaci nista ako radnik nije radio. Ako jeste radio ima pravo na platu i poreze i doprinose na platu. Neplacanje poreza i doprinosa kontrolise poreska uprava, a isplacivanje/neisplacivanje plata inspekcija rada. Kao krajnja instanca je sud (ali se mora podneti tuzba i pokrenuti radni spor). Pravda je tesko dostizna, ali ipak dostizna (dugo se ceka, ali se uz strpljenje i doceka)
  • Kontras

    09.08.2022 12:20
    @advokat, ti si advokat taman koliko sam i ja japanski car. Jeziva nepismenost
  • A

    09.08.2022 11:47
    gde je poternica za nestanak 2 min. snimka na naplatnoj rampi Doljevac i čija slika bi se našla na toj poternici?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija