"Srbijašume" povećale cene drvnih sortimenata

Javno preduzeće "Srbijašume" donelo je novi cenovnik drvnih sortimenata.
"Srbijašume" povećale cene drvnih sortimenata
Foto: Pixabay
U odnosu na cene iz 2018. godine, cene različitih sortimenata su veće za 15 odsto. 
"Vlada je dala saglasnost na odluku o usvajanju cenovnika osnovnih proizvoda šumarstva - drvnih sortimenata javnog preduzeća za gazdovanje šumama 'Srbijašume', kojim se odobrava povećanje od 15 odsto, a u interesu zaštite imovine, odnosno šuma u državnoj svojini Srbije i njihovog ekonomski opravdanog korišćenja", saoopštila je prethodno Vlada Srbije, a prenosi Nova ekonomija.
Novi cenovnik objavljen je u Službenom glasniku 5. avgusta, a predviđeno je da stupi na snagu osam dana od objavljivanja. 
 
Cenovnikom "Srbijašume" se utvrđuju cene osnovnih proizvoda šumarstva - drvnih sortimenata u "Srbijašume" za domaće i inostrano tržište. 
 
Proizvodni asortiman (drvne sortimente) "Srbijašume" čini tehničko i prostorno drvo, piše na sajtu tog preduzeća. 
 
Tehničko drvo čine trupci (razvrstani po klasama i odgovarajućim prečnicima, kao i nameni) različitih vrsta lišćara (bukva, hrast, jasen-brest, euroameričke topole, domaća topola i vrba, breza, javor, domaći i crni orah, voćkarice, bagrem, lipa i joha, cer, grab, klen i kesten) i četinara (jele-smrče, belog i ostalih borava), rudničko drvo, tanka oblovina, stubovi za vodove, obla građa za krovne konstrukcije.
 
Celokupan cenovnik svih drvnih sortimenata "Srbijašume"  može se videti OVDE.
 
U cenovniku piše da direktor preduzeća mođe utvrditi povoljnije uslove prodaje drvnih sortimenata u iznosu od 10 odsto. 
 
Za izrađene drve sortimente po zahtevu kupca cena se uvećava minimum 10 odsto.
 
Vlada je, takođe, zabranila izvoz određenih drvnih sortimenata (kao i peleta) za potrebe proizvodnje čvrstih goriva na bazi biomase na domaćem tržištu koje će trajati do 1. novembra ove godine.
 
Izvoz trupaca može se vršiti uz posebne dozvole koje će se podnositi na mesečnom nivou Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a o kojima će odlučivati komisija.
  • Dragam

    10.08.2022 08:51
    Sj
    Ajmo Srbija već liči na Saharu,niko u nju ne dolazi secimo drva šta nas briga za sutra.Gde nestadoše drveće za Josipa Broza(svaki put sađeno po 70-88 stabala na svakom ćošku ?U Skandinaviji sva drveća zabranjeno sebi.Šodzoje privatne plantaže gde ne može ništa rasti i tu privatnik uzgaja drveće za loženje o nameštaj o od pustinje napravio šumu.Gde nestadoše šume ?Kad ćemo braniti naše šume.Moj šta deda je koristio staro čokoće koje su ljudi prodavali na njivama umesto drveća.
  • Realista

    10.08.2022 08:32
    @Darkoni:
    Za nepismen narod, koji ne ume da pročita cenu, ona će uvek biti mnogo skuplja, a i za nas pismenije situacija nije mnogo bolja jer iako piše da je cena 30eur/m3+pdv i to na panju za tvrdo drvo za ogrev, tu cenu nikada nećemo videti jer se sa 100eur/m3 mnogo lakše računa...
  • Darkoni

    10.08.2022 07:11
    Pa koja je cena? Koja je cena bila pre poskupljenja a koja je sada?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija