Velika količina ribe uginula kod Arilja: Ko je kriv?

U reci Moravici, kod Arilja, uginula je veća količina ribe.
Velika količina ribe uginula kod Arilja: Ko je kriv?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ekološki aktivisti optužuju MHE Brusnik za naglo ispuštanje velike količine vode i mulja iz svog vodozahvata, dok iz te centrale to demantuju i tvrde da su akumulaciju praznili u skladu sa propisima, a da je uzrok pomora ribe zagađena rečna voda.
Nataša Milivojević iz Ekološkog udruženja Rzav iz Arilja kazala je za Danas da je iz vodozahata te pribranske hidroelektrane, zbog remonta koji je u toku, naglo ispuštena velika količina vode i mulja i to je, kako je rekla, prema svedočenjma meštana naselja Divljaka, podiglo nivo reke za skoro dva metra.
"Tvrdimo da je riba uginula zbog nedostatka kiseonika, čak i do Požege. Meštani tvrde da je oko 500 kilograma uginule ribe izneseno u nedelju uveče sa tog područja", navela je za Danas Milivojević, koja je bila na licu mesta, nakon što su je o tome obavestili meštani.
 
Na teren su izlazili i ribočuvari, a sagovornica beogradskog lista kaže da je pozvala republičku inspektorku za zaštitu životne sredine u Užicu, koja joj je rekla da bi došla ranije, ali da je o tome kasno obaveštena.
 
"Inspekcija bi trebalo da reaguje po službenoj dužnosti i da utvrdi krivicu", dodala je sagovornica Danasa.
 
Reka Moravica, podseća Nataša Milivojević, protiče kroz Arilje, Ivanjicu i Požegu, i tek je u planu da se gradi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, koje bi sprečilo da kanalizacija i otpad završavaju u reci.
 
"Ispuštanje velike količine vode iz vodozahvata u koji završavaju kanalizacija, smeće, uginule životinje, drveće i drugi otpad, bio je veliki rizik i njega je trebalo da budu svesni u MHE Brusnik. Bila sam i jutros tamo i ogromna je količina nanosa u reci i na njenim obalama", navodi Milivojević i pita ko će snositi odgovornost i nadoknaditi štetu za pomor ribe.
 
Miško Bešikić, direktor MHE Brusnik, koja je u vlasništvu firme "Mimar Enerdži", kaže za Danas da iz vodozahvata centrale jesu ispušteni voda i nanosi, zbog redovnog godišnjeg remonta, ali ne naglo, već po proceduri koja je predviđena projektom i zakonom.
 
"Remont je naša zakonska obaveza i prijavljujemo ga nadležnim organima. Cele noći između subote i nedelje smo ispuštali vodu i nanose, ali na projektovan način tako da riba ne ostane u mulju. Da tako nismo radili, imali bismo na tone uginule ribe. Verujem da ima štete, ali ona je višestruko manja od one koje bi bila da smo ispuštali akumulaciju ocednim putem", kazao je za "Danas" Bešikić.
 
On je istakao da uprava MHE ne može sama da reši problem kanalizacije, uginulih životinja, delova nameštaja i druge vrste otpada koji završavaju u reci, a potom u akumulaciji te centrale.
 
"U pitanju su tone takvog otpada i to je uzrok uginuća ribe. Remont se radi obično sedam dana, ali mi moramo da ga radimo ceo mesec da bi se osušio talog đubreta, koji stiže uzvodno, i da ga posle izbacimo. Jednostavno, nema razumevanja ljudi koji žive uzvodno. Za mesec dana smo, sa grube rešetke iz vodozahvata centrale, izbacili leševe jedne ovce i tri svinje, da ne govorim o flašama, buradima, nameštaju i drugom smeću", tvrdi Bešikić.
 
Ceo tekst Danasa možete čitati na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Srbin

    10.08.2022 20:42
    Hi
    Da iko ikada kontrolise nase vode i sta se uliva u njih, koliko se bunara iskopa bez dozvole i sve manje i manje vode u rekama a sve vise fekalija... Zalosno
  • Сеновић

    10.08.2022 11:19
    Рибааааа
    Наравно да је крива риба. Шта ће риба ту у води. Да није била у води не би угинула.
  • 002211

    10.08.2022 08:12
    Kako pecati ribe kad je potrebna pohlepna dozvola za ribolov??

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?