O besplatnim vrtićima, državnim i privatnim, predsednik Srbije Aleksandar Vučić razmišljao je uoči izbora, obrazlažući tu ideju željom da motivišu roditelje da imaju više dece.
"Želimo da olakšamo roditeljima i da država preuzme svu brigu na sebe. Još razmišljamo i nismo doneli odluku, ali verovatno bi to moglo da krene od 1. septembra. Imali bismo 70 miliona čistog gubitka, ali bismo time dobili socijalnu inkluzivnost i manje dece na ulicama", govorio je Vučić sredinom februara.
Na pitanje da li ih je bilo ko pozvao na razgovor ovim povodom od tada, predsednica Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja Bosiljka Jovanović za Danas kaže da sindikat niko ništa ne pita o temama o kojima bi morali da ih konsultuju, poput pregovora o ceni rada, pa je izostao dijalog i o ovome.
Umesto besplatnih vrtića, Jovanović kaže da je do sindikata stigla nezvanična informacija o mogućem poskupljenju obdaništa, ali da zvaničnu potvrdu o tome nisu dobili.
Ona podseća da je krajem prošle godine stupio na snagu novi pravilnik o merilima za utvrđivanje ekonomske cene vrtića, sa idejom da cene vrtića budu ujednačene na teritoriji cele Srbije. S obzirom na to da su poskupele namirnice koje se koriste za ishranu dece, Jovanović očekuje i korekciju cene boravka dece u predškolskim ustanovama.
U pojedinim privatnim vrtićima su već najavili povećanje cena od jeseni.
Ni obećanje o uvođenju jedinstvenih udžbenika za nacionalne predmete - srpski jezik i književnost, istoriju i geografiju, koje bi izdavao državni Zavod za izdavanje udžbenika, nije ispunjeno, na radost onih koji su ovakav potez tumačili kao politizaciju obrazovanja i tendenciju države da piše svoju verziju istorije.
Iako je bilo planirano da svi udžbenici budu napisani do decembra 2021. i potom poslati na odobravanje, kako bi stigli za školsku 2022/2023. godinu, od početne ideje se nije odmaklo jer Skupština Srbije nije usvojila izmene Zakona o udžbenicima koje je, prema saznanjima Danasa, Ministarstvo prosvete pripremilo.
Dokle se stiglo sa celom pričom nisu precizirali za ovaj list u resornom ministarstvu.
Komentari 20
Nik
Bitnije je pomeriti korito Dunava privatnom investitoru, nego da deca imaju.
Bitnije je pomeriti korito Dunava privatnom investitoru, nego natalitet i ikakvo poboljsanje uslova zivota.
Moze se ovako pisati do sutra...
polako
Realnost je takva da se ponekad ta lepa nastojanja ne mogu odmah ostvariti. Potrebno je strpljenje a ono se uvek na kraju isplati.
g pen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar