DRI: Direktoru "Puteva Srbije" se isplaćuje plata veća od maksimalne dozvoljene

Javno preduzeće Putevi Srbije nije pokrenulo proceduru za raskid ugovora zbog kršenja bitnih elemenata ugovora, zaključenih sa dva distributera elektronske naplate putarine u postpejd sistemu.

Direktoru ovog preduzeća je obračunata i isplaćena neto zarada veća od maksimalne u javnom sektoru, saopštila je danas Državna revizorska institucija.

Revizori su u okviru Izveštaja o reviziji pravilnosti poslovanja Puteva Srbije u 2021. godini, koji se odnosi na putarine i zarade, ukazali da to javno preduzeće nije pokrenulo proceduru za raskid ugovora sa dva distributera, iako oni nisu obezbedili bankarske garancije adekvatnog iznosa u skladu sa ostvarenim iznosima putarine.

"Ostvareni iznosi putarine su bili veći od dozvoljenih iznosa, prema vrednostima obezbeđenih bankarskih garancija, od 1,92 miliona dinara do 78,10 miliona dinara mesečno, što nije u skladu sa ugovorima zaključenim sa ovim distributerima i odlukama o uslovima za izbor ovlašćenih distributera elektronske naplate putarine u postpejd sistemu", upozorili su iz Državne revizorske institucije.
 
Utvrdili su i da su Putevi obračunali i isplatili neto zaradu v. d. direktoru za 2021. godinu u iznosu većem od propisane maksimalne zarade u javnom sektoru za 194.000 dinara, "što nije u skladu sa Zakonom o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru".
 
Revizori su utvrdili nepravilnosti i kada je reč o obračunu i isplati naknada za smenski rad, a Putevima su dali ukupno tri preporuke za postupanje.
 
"Da preduzeće obračun i isplatu zarada za rad u smenama vrši u skladu sa odredbama Zakona o radu, da  internim opštim aktom uredi procedure koje se odnose na rad u smenama i način priznavanja rada u smenama zaposlenima, kao i da donese pisane politike i procedure kojima se uređuje obračun i isplata zarada, naknada zarada i naknada troškova zaposlenih", naveli su revizori.
 
Putevi Srbije imaju rok od 90 dana da dostave odazivni izveštaj o otklanjanju otkrivenih nepravilnosti Državnoj revizorskoj instituciji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Gile

    22.11.2022 12:41
    Tkzv. "vinjete"
    Vinjeta u postupku naplate putarine je način na koji se vrši ova naplata u nekim zemljama, u skladu sa njihovim zakonodavstvom, standardom i politikom. To podrazumeva, uglavnom za putnička vozila, da uplatom "vinjete" uplaćujete za određeni vremenski period korišćenje auto-puta. I u ovim državama, za korisnike većih kategorija vozila, kamione i autobuse, naplata se vrši realno, po pređenom kilometru, koja je i inače, najpošteniji način naplate (platiš onoliko koliko "potrošiš" ). Sa vinjetom ovo nije slučaj: ako retko koristite auto-put, umesto neke kratke relacije koju bi platili u malom iznosu, takav sistem vas primorava da platite min. 7 dana (ili 10, 30, 60, šest meseci ili celu godinu) iako tad ne koristite auto-put, dakle, na štetu korisnika. Sa druge strane, često i višestruko korišćenje auto-puta, upotrebom vinjete nanosi štetu budžetu, odn. upravljaču puta, jer se ostvaruje više prolaza po istoj, paušalno ceni. Sve zemlje koje koriste ovaj sistem postepeno prelaze na realnu naplatu, po kilometru, a taj proces može trajati i više godina.
  • ××

    12.08.2022 18:16
    Zameniče uzmes TAG uredjaj i uplatiš koliko para koliko ti treba i skida ti se.A ako uzmes vinjetu platices minimum za tri, četiri dana koriščenje puta i onda bi se preoteretili magistralni putevi.
  • Zamenik zamenika

    12.08.2022 15:57
    Zašto u Srbiji ni dan danas ne postoje vinjete za auto put i ne izdaje se fiskalni račun za putarinu, dok su u Sloveniji već zaživele e-vinjete? . Nema nalepnice, nema ništa, sve je elektronski samo upišete tablice, dobijete fiskalni račun i vozi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija