Kako se navodi u tekstu objavljenom na portalu N1, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda na Kopaoniku postavljeno je pre četrdeset godina. Ali, radilo je nepunih godinu dana, jer se tehnologija rada prečistača zasnivala na radu bakterija. Međutim, neko nije predvideo da takva tehnologija ne može da radi na niskim temperaturama.
Kanalizacioni sistem na Kopaoniku je posebna priča, jer ne postoji. Postojeća kanalizaciona mreža na Kopaoniku izgrađena je još pre skoro pola veka. U međuvremenu, na našoj najpoznatijoj planini se izgradilo puno novih objekata, ali je mreža ostala ista kao sedamdesetih godina prošlog veka.
Početkom osamdesetih, na Kopaoniku je postavljen prečistač otpadnih voda. Ovaj kolektor sa biofilterima se zasnivao na radu bakterija. Ali, toliko niske temperature na Kopaoniku ove bakterije nisu mogle da podnesu i postrojenje je prestalo sa radom. Od prečistača su ostali samo objekti koji stoje zarasli u grmlju iznad Vikend naselja.
"Pitanje otpadnih voda decenijama nije rešavano. Sama priroda je uspevala ranije da taj problem reši, na svoj način, boreći se i kompenzujući sve to. Ali, tada je Kopaonik bio dosta manje izgrađen. Ekspanzivnim rastom u poslednje tri decenije, ništa nije urađeno na prikupljanju, obradi i odvođenju otpadnih voda", kaže za N1 direktor NP "Kopaonik", Bojan Milovanović.
Zanimljivo je da je svaki apartman u obavezi da plaća kanalizaciju, iako nigde nema priključka. Jer, na Kopaoniku ne postoji kanalizacioni kanal.
Kopaonik je danas prepun septičkih jama. Zbog prekomerne gradnje, najčešće u vreme skijaške sezone, one prelivaju, a fekalije se slobodno spuštaju niz planinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 33
Djekson
002211
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar