Učiteljica iz Čačka o tome kako žive prosvetari: Sa fakultetskom diplomom plata ispod proseka

"Mi, prosvetni radnici, živimo na ivici egzistencije, plata nam je 7.000 dinara ispod proseka, naša potrošačka korpa je tužna, a država iz godine u godinu urušava sistem školstva."
Učiteljica iz Čačka o tome kako žive prosvetari: Sa fakultetskom diplomom plata ispod proseka
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ovako za Nova.rs priča učiteljica iz Čačka Vesna Jerotijević.
"Deca su nam na prvom mestu, a sada su najugroženija, jer država ruši sistem obrazovanja", dodala je ona.
Ovo su samo neki od razloga za protest, kojim će početi nova školska godina, a koji su najavili iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
 
"Imam platu koja je 7.000 dinara ispod republičkog proseka, pa da li je u redu da mi sa fakultetskim diplomama imamo najniža primanja u državi? Ako su najavljena povećanja u državnom sektoru od 12 do 25 odsto, prosveta će dobiti 12 odsto, odnosno najniže povećanje. Vojska i policija dobiju uvek najveće povećanje, a za nas šta ostane. Državi nije stalo do obrazovanja dece, što bi trebalo da im je prioritet, jer na deci ovo društvo ostaje, a kako učenici izlaze iz škola niko ne vidi. Možda je cilj da se privatne škole istaknu u prvi plan ili da i kod nas zaživi globalni trend da deca više ne budu misleća bića, već manipulativni objekti. Godinama već država unižava i upropašćava prosvetnu struku, a to ne smemo više da dozvolimo", priča Jerotijević.
 
Najveća zabluda u Srbiji je da deca imaju besplatno obrazovanje.
 
"Pitajte roditelje koji spremaju đaka za školu i kojima je potrebna najmanje jedna prosečna plata da podmire udžbenike, sveske, pribor, odeću, obuću, da li je obrazovanje besplatno. I prosvetni radnici su takođe roditelji, i ja ne znam od kojih para ću da spremim moju decu za školu. Potrošaka korpa sa platom prosvetnog radnika je odavno nemerljiva, jer jedva preživljavamo, a neprestano smanjujemo troškove kako cene skaču. Živimo na ivici egzistencije, a kako ćemo ubuduće, ako nam je planirano samo 12 odsto povećanja na plate, jer to povećanje odavno već ne prati cenu potrošačke korpe, ne smem ni da mislim. Rastrzani smo između dece, roditelja, države, ovaj posao je postao neizdrživ, a rade ga samo oni koji ga vole bez obzira na sve", naglašava Jerotijević.
 
Ministar prosvete se, kaže ona, potpisuje kao prvi potpredsednik vlade, u kojoj sedi svaki dan i ne bavi se prosvetom, a niko se neće otimati za njegovo mesto. Škole preko leta ne rade, a država u tom periodu donosi izmene i dopune Zakona o osnovnom obrazovanju, što je van svake pameti i protokola.
 
"Na prvom mestu su nam deca. A ona u malim sredinama su sada na udaru države. Njihovi roditelji odlučili su da ostanu u malim sredinama, da rade, žive, a sad im kažnjavamo decu. Ona neće dobiti adekvatno obrazovanje zbog novog pravilnika. Država donosi pravilnik i uputstva bez ikakve konsultacije sa Unijom. I tako sad imamo Pravilnik o formiranju odeljenja, koji je preko noći 'banuo' u škole, kad mu vreme nije, a cilj je da se zatvore škole u malim sredinama. Međutim, dok traju izborne kampanje, političarima su puna usta priča o selu, srpskom seljaku, o napretku, natalitetu, a sad stiže pravilnik koji će zatvoriti škole u malim sredinama, što znači da će spajati odeljenja različitih razreda, tamo gde ih nema dovoljno, a trpeće obrazovanje dece. Posledica će biti pojava reke tehnoloških viškova, jer će spajanjem odeljenja kolege ostati bez posla i tražiće zaposlenje u gradu, gde ga nema", kaže sagovornica Nova.rs.
 
Osim povećanja plata, prosvetari traže i da im se vrate dugovi.
 
"Tražimo da povećanje zarada bude 20 odsto i da nam se isplati ostatak dugovanja od 50.000 dinara. Drugi zahtev je primena zakona Pravilnika i uputstava iz oblasti obrazovanja u socijalni dijalog, što znači da ministarstvo mora da pozove reprezentativne sindikate kada se ovakve promene dešavaju, a nismo dobili nijedan poziv, niti smo učestvovali u odlukama. I tražimo smanjenje broja učenika, da ne sme da ih bude više od 24 po odeljenju", kaže Jerotijević.
 
Štrajk svih škola koje pripadaju Uniji sindikata prosvetnih radnika Srbije, njih oko 500, održaće se 1. septembra. Časovi će biti skraćeni na po 30 minuta, a protesti će se održati u više gradova širom zemlje. Štrajk će obuhvatiti osnovne, ali i srednje škole koje su deo Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bojan

    29.08.2022 07:45
    Diskriminacija
    @Gaga
    Tako je . A neki radnici su godinama diskriminisani preko lizing agencija ugovorom na odredjeno vreme (koje moze po Zakonu o radu da traje max 24 meseca), a koji im se produzava aneksiranjem na mesec, dva ili tri i vode se kao trosak te firme korisnika. Oni ma koliko se zalagali nemaju sanse da dobiju ugovor na neodredjeno kod poslodavca korisnika jer nemaju vezu, a sluze im da odradjuju posao i to sa manjom platom od stalnog radnika firma korisnika i do 30-40%. Ovi stalni radnicu poslodavca korisnika su zasticeni ko beli medvedi kolektivnim ugovorom sindikata i nece da rade, ali zato hoce dnevnice, pozajmice, 13-te plate i putne troskove.
  • NS

    28.08.2022 01:52
    Vi koji pljujete po nastavnicima, budite vi srecni da jos uvek ima ko da vam uci decu, ako se mogu nazvati deca. Mame instagramke, ocevi mafijasi, ocekujete da vam skola vaspita dete, a ne shvatate da se tako nesto vise ne moze ni vaspitati, ni prevaspitati, sreca pa neko uopste pristaje da radi sa takvima. Treba im bre orden dati!
  • Vanja

    27.08.2022 16:41
    Izgleda da pre Vučica nismo državu ni imali.Sve nevolje ove države krenule od njega. Nece biti da je tako.Nisam član stranke,samo posmatrač.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija