Ministarstvo će uskoro objaviti preporuke za manju potrošnju struje, jeftina energija je "iza nas"

Ministarstvo energetike uskoro će predstaviti dokument sa preporukama za državnu upravu, lokalne samouprave, privredu i domaćinstva za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije.
Ministarstvo će uskoro objaviti preporuke za manju potrošnju struje, jeftina energija je "iza nas"
Foto: 021.rs

Kako je navela ministarka Zorana Mihajlović, predložiće se određene preporuke za štednju, pre svega kada je reč o državnoj upravi, preduzećima u državnom vlasništvu, gradovima i opštinama, državnim ustanovama, kao i za privredu i domaćinstva.

"Neki od predloga biće racionalnija upotreba javne rasvete, ograničenje rada dekorativne rasvete na javnim objektima, korišćenje LED rasvete, zamena stolarije i generalno unapređenje energetske efikasnosti, postavljanje solarnih panela, prelazak sa grejanja na struju na drugi vid grejanja i korišćenje toplotnih pumpi. Takođe, sva JP treba da naprave plan uštede i da taj plan sprovode", poručila je Mihajlović, prenosi Euronews Srbija.

Ona je napomenula da, kada je reč o domaćinstvima, apeluje odavno na sve da racionalnije koriste energiju, da ne uključuju rashladne uređaje sa otvorenim prozorima, da gase uređaje koje u tom trenutku ne koriste, da takođe za grejanje ne koriste električnu energiju, već da koriste druge energente. 
 
"Koliko god to delovalo malo, obezbedićemo određene uštede u količini utrošene energije, novcu na nacionalnom nivou, a to će doneti i uštede i treba da se trudimo da što više štedimo u narednim mesecima, jer cene nisu realne", rekla Mihajlović.
 
Između ostalog, nadležni već duže vreme ponavljaju da nema ni govora o restrikcijama električne energije za domaćinstva i privredu.
 
Koliko može da se uštedi gašenjem rasvete?
 
Zahvaljujući merama štednje, Makedonija se nada da će uštedeti 15 posto energije, sa druge strane energetičari u Srbiji ističu da gašenje javne rasvete ne donosi veliku uštedu energije, ali ima bitan psihološki efekat.
 
"Poruka je važna tu, ja bih rekao da je to čak i važnije, jer onda ako na svim frontovima štedimo, efekti će ipak biti ukupno možda i do pet posto, što nije za potcenjivanje za narednu zimu", kaže profesor Nikola Rajaković.
 
U Zagrebu su već određene temperature hlađenja i grejanja, a o rasveti će se još raspravljati, prenosi Euronews Srbija.
 
"Činjenica je da nam treba ušteda energije i da smo se prilično navikli na vreme jeftine enrgije, gde smo energiju uzimali zdravo za gotovo i nismo je štedeli. Zdravorazumska je logika da u ovoj situaciji u kojoj se Evropa sada nalazi, sa izazovima za nabavkom energenata, za očekivati je da svi krenemo prema nekoj varijatni štednje", navodi Ivan Brodić iz Enrergypressa.
Premijerka Srbije je ranije izjavila da se ukrasno osvetljenje neće gasiti - zbog turizma. A trošak za ukrasno osvetljenje će zbog rasta cena enrgenata narednih meseci biti veći.
 
"Meni se čini da je vreme jeftine energije na neko vreme iza nas, osim ako uđemo u relativno duboku recesiju, što se nadamo iz drugih razloga da nećemo i da će potražnja za energentima pasti pa posledično i cena", kaže Brodić.
 
Kako Evropa štedi?
 
Nemačka je jedna od prvih zemalja koja već konkretnim merama smanjuje potrošnju energije, spremajući se za preteću energetsku krizu. Hanover je, na primer, najavio mere uštede energije, kao što je gašenje tople vode u tuševima i kupatilima u gradskim zgradama i rekreativnim centrima. Takođe, opštinske zgrade grejaće se samo od 1. oktobra do 31. marta na sobnoj temperaturi ne višoj od 20 Celzijusa, uz zabranu upotrebe mobilnih klima uređaja i grejača.
 
Kako piše DW, u Kelnu se sada noću gase svetla na više od 130 zgrada. Da bi se potrošnja smanjila za 15 odsto, kako je to odredila Evropska unija, štedi se gde se može. Klima uređaji se u gradskim kancelarijama koriste štedljivo, zimi bi te prostorije trebalo da se zagrevaju samo na 19 stepeni. Voda u bazenima je osetno hladnija. 
 
Ono što je verovatno najzanimljivije jeste čuvena kelnska katedrala. Kada je sve normalno ona se i po danu i po noći vidi iz daljine, još dok se putnik nalazi kilometrima udaljen od Kelna. Ali, katedrala je sada nakon 23:00 – u mraku. 
 
I Beč je već doneo odluku za zimu, pa tako ove godine neće biti božićnog osvetljenja centralne bečke ulice Ring. Na trgu Rathausplac ostaje božićno osvetljenje, ali će se ono uključiti tek kada padne mrak, a ne kao do sada u sumrak.
 
Energetska kriza dovodi u pitanje čak odigravanje fudbalskih utakmica nove sezone prvenstva noću, pod reflektorima. Reflektori, ali i grejači za teren postaju, zbog drastičnog rasta cene struje, sve više luksuz za fudbalske klubove, posebno manje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • BB

    27.08.2022 18:54
    I da nije kriza
    Vrata i prozori treba da su zatvoreni kada klima radi. Kod nas je ogroman broj lokala sa namerno otvorenim vratima dok klima radi. To je vrlo jednostavna mera štednje i ne košta ništa. U Francuskoj su uveli kazne za one koji ne poštuju, ovu elementarnu, meru. Ajmo i mi tako nešto.
  • Zokins

    27.08.2022 12:19
    odgovornost
    A šta ćemo sa odgovornošću za propast EPS-a ? Mića Grčić i društvo ? Pa zapošljavanje kojekakvih kadrova bez ikakvog znanja materije?
  • Lala

    27.08.2022 10:47
    Za nekog Dejana...
    ...prso si ko lajsna.
    Bas mi te zao. Ko te sisa kad si dodjos.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija