Zašto 15 različitih bukvara u Srbiji, kad je u svakom istih 30 slova?
Od ideje da đaci od 1. septembra uče iz jedinstvenih školskih knjiga za srpski jezik, istoriju i geografiju, izgleda nema ništa.
Foto: 021.rs
Kako navodi RTS, i ova školska godina počeće bez nacionalnih udžbenika. Razlog je činjenica da je Zakon o udžbenicima ostao nepromenjen. Usvojene su izmene više zakona iz oblasti obrazovanja, ali o udžbenicima, u tom smislu, nije bilo reči.
Svaka osnovna škola na četiri godine bira udžbenike i izdavače za dva određena razreda - prvi i peti, drugi i šesti, treći i sedmi i četvrti i osmi, a izdavač je obavezan da po ugovoru isporučuje školske knjige.
Kada prođu četiri godine, izdavači opet ulaze u škole kako bi se potpisali novi ugovori. U Srbiji udžbenike pripremaju, objavljuju i distribuiraju izdavači registrovani u APR-u.
Po Zakonu o udžbenicima, stranci ne mogu da se bave izdavanjem jedinstvenih nacionalnih udžbenika, pa je prvobitna ideja bila da njihovo štampanje bude prepušteno državnom Zavodu za udžbenike, ali se njima, do danas, niko nije obratio.
"Ideja da Zavod za udžbenike objavljuje komplet iz takozvanih identitetskih predmeta je izvanredna. Očekujemo realizaciju i zakon je pripremljen u tom duhu. Predat je nadležnim institucijama i očekujemo da će po izboru nove Vlade već biti usvojen i da će Zavod dobiti svoje mesto i ulogu u onome što je najvažnije, a to su srpski jezik, istorija i geografija", kaže za RTS Jelena Ivanović iz Zavoda za udžbenike.
Komisija za zaštitu konkurencije analizirala je stanje na tržistu udžbenika za osnovne škole i istakla da godinama dominira "Klet grupa", zbog čega je Ministarstvu prosvete uputila preporuke za poboljšanje situacije. Preporučeno je da se propišu jasni kriterijumi na osnovu kojih će se škole opredeljivati za udžbenike.
"Zašto 15 bukvara u Srbiji? Koliko je tržište Srbije, od Subotice do Kosovske Mitrovice, da bi 15 bukvara bilo na stolovima prosvetnih radnika, pa da biraju, kad je 30 slova prikazano u svakom od tih bukvara na identičan način", ističe Ivanovićeva.
Roditelji kažu da nabavljaju udžbenike po principu što lakše i jednostavnije, najčešće onako kako predloži škola. Na pitanje zašto uvek isti izdavači, od direktora dobijaju odgovor da sa njima imaju najbolju saradnju. Negde je moguća kupovina preko škole, a roditelji se mogu opredeliti i za knjižare, po spisku koji škole objavljuju na sajtu.
Na tržištu udženika u Srbiji godišnje se zaradi više od 80 miliona evra. Cene đačkih knjiga ove godine su više za oko 2.000 dinara nego 2021. godine. Kompleti su od 12.000 dinara za najmađe učenike, do 20.000 dinara za đake u starijim razredima.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Picula: Srbija od EU dobija rekordna sredstva za investicije, a stagnira u evrointegracijama
18.11.2024.•
0
Tonino Picula kaže da je Srbija od EU za investicione projekte dobijala rekordna sredstva iako je njen napredak na putu ka članstvu u poslednjem izveštaju ocenjen ili kao limitiran ili ga nema.
Pismo Vladi Srbije: Da ne budemo jedina zemlja u civilizovanom svetu koja ruši svoja kulturna dobra
18.11.2024.•
0
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture ocenjuje da je Vlada Srbije odlukom da zgrade Generalštaba izbriše iz registra kulturnih dobara grubo prekršila Zakon o kulturnom nasleđu.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za početak nedelje
18.11.2024.•
10
Nova sedmica je pred nama, a tu je i novi 021.rs dnevni kviz znanja.
Preminuo kompozitor Dejan Despić
18.11.2024.•
0
Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.
SANU: Povući izmene Zakona o visokom obrazovanju
18.11.2024.•
8
Odbor za visoko obrazovanje SANU uputio je dopis Ministarstvu prosvete i Vladi Srbije u kom je pozvao da iz skupštinske procedure budu povučene predložene izmene zakona o visokom obrazovanju.
Sve kuće su nesigurne kad nemaš svoju: Ekonomska zavisnost žena na selu
18.11.2024.•
1
Stopa siromaštva na selima u Srbiji je dva puta veća nego u gradovima. Ako uzmemo u obzir da su žene u većem riziku od siromaštva, možemo zaključiti da su na selima one još u nepovoljnijem položaju.
BIA upala u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture
18.11.2024.•
29
Pripadnici Bezbednosno informativne agencije (BIA) danas su bili u prostorijama Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Radnica poginula na stovarištu u Kraljevu, pregazio je viljuškar
18.11.2024.•
1
Radnica je poginula na stovarištu građevinskog materijala u Kraljevu, potvrđeno je u MUP-u.
Predlog izmena Krivičnog zakonika stigao u Skupštinu
18.11.2024.•
1
U proceduru u Skupštini Srbije je ušao predlog izmena Krivičnog zakonika koji su potpisali poslanici sa liste "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" uz predlog da se razmotri po hitnom postupku.
Putin pozvao Vučića da dođe u Moskvu
18.11.2024.•
7
Predsednik Rusije Vladimir Putin uputio je poziv predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da poseti Moskvu.
Akademci kritikuju "nakaradno" dovođenje stranih fakulteta, ministarka kaže - demografska mera
18.11.2024.•
37
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je kritikovala Predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju kojim se omogućava dolazak stranih fakulteta u Srbiju.
Pepko povukao još jedan proizvod jer nije bezbedan
18.11.2024.•
4
Kompanija Pepko povukla je još jedan proizvod sa tržišta jer ne ispunjava bezbednosne standarde, saopšteno je iz te kompanije.
Nastavlja se cirkularni štrajk prosvetara: Na redu Kragujevac, Šumadija i centralna Srbija
18.11.2024.•
4
Od jutros se, u organizaciji četiri reprezentativna sindikata, nastavlja štrajk prosvetnih radnika u Kragujevcu, Šumadiji i centralnoj Srbiji.
Predsednik Kazahstana danas stiže u dvodnevnu posetu Srbiji
18.11.2024.•
0
Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev stiže danas posle podne u dvodnevnu zvaničnu posetu Srbiji gde će mu domaćin biti predsednik Aleksandar Vučić.
"Saobraćaj u Srbiji bezbedniji nego pre 40 godina": Ali i dalje čitave porodice ginu na putevima
18.11.2024.•
12
Saobraćaj u Srbiji mnogo je bezbedniji nego pre 30 ili 40 godina, ali naša zemlja i dalje jedna od evropskih zemalja u kojima se u saobraćaju najviše gine.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za nedeljni odmor
17.11.2024.•
8
Nadamo se da odmarate. Da razonoda bude kvalitetnija, tu je 021.rs kviz znanja.
Ekološki ustanak najavio akciju zbog Generalštaba: Kucamo na vrata zarobljenih institucija
17.11.2024.•
2
Pokret Ekološki ustanak saopštio je da će naredne nedelje organizovati akciju "Kucamo na vrata zarobljenih institucija".
Pijan teško povredio 88-godišnjeg čoveka
17.11.2024.•
2
Beogradska policija uhapsila je S.B. (32) zbog sumnje da je ispred jedne pekare na Novom Beogradu, naneo teške povrede 88-godišnjem muškarcu, saopštio je MUP.
Građani pokušali da zaustave kamione kod hotela Jugoslavija
17.11.2024.•
4
Građani okupljeni oko Inicijative "Odbranimo Jugu" danas su ispred hotela Jugoslavija pokušali da zaustave kamione koji su dolazili na gradilište, nakon čega je došla policija i legitimisala ih.
Psiholog i sociolog o tome zašto je Legija za brojne mlade u Srbiji heroj, iako jedva znaju ko je on
17.11.2024.•
4
Pedeset šest hiljada mladih iz Srbije lajkovalo je video snimak objavljen na društvenoj mreži Tiktok kojim se veliča Milorad Ulemek Legija.
Konzervatorka: Generalštabu oduzet status kulturnog dobra iako nije zadovoljen nijedan uslov za to
17.11.2024.•
8
Konzervatorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov izjavila je da nije zadovoljena procedura da bi se zgradi Generalštaba oduzeo status kulturnog dobra.
Komentari 27
H
Milica
Besplatno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar