"Na nama je da to ne dozvolimo i iskoristimo potencijal nasleđa našeg kulturnog identiteta i tradicije koja poštuje najstarije sugrađane", istakla je Janković.
Ona je navela da je poverenik prva institucija u jugoistočnoj Evropi koja je temu unapređenja ljudskih prava starijih stavila na političku agendu na regionalnoj konferenciji o pravima starijih, u okviru evropske mreže svih institucija za ravnopravnost, kao i na drugim međunarodnim platformama.
"Promena demografske strukture zahteva niz promena u funkcionisanju sistema zdravstvene i socijalne zaštite, kao i penzionog sistema", rekla je Janković navodeći da je poverenik, pored ostalih aktivnosti u cilju pronalaženja rešenja, prošle godine izradio Poseban izveštaj o diskriminaciji starijih.
Nakon što je taj izveštaj predstavljen u Narodnoj skupštini, koja je usvojila sve preporuke, prešlo se na delovanje na lokalnom nivou kako bi se na bolji način sagledali načini za unapređenje ravnopravnosti najstarijih.
Janković je ukazala na važnost izgradnje društva koje starije vidi kao ravnopravne građane, uključene u sve segmente života, ali i dragocen rezervoar znanja i iskustva.
Konferencija se održava na inicijativu Saveta za ljudska prava koji je zatražio da se na najvišem nivou razgovara o normativnim standardima u vezi sa zaštitom ljudskih prava starijih.
Komentari 6
@Otpisani
Bane Bg
- A u najjačim i/ili najvažnijim zemljama EU podižu starosnu granicu za penziju na 70 godina jer nemaju dovoljno stručnih ljudi :))
S56
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar