Lakčević: Učešće u popisu stanovništva obavezno

Svi građani obavezni su po zakonu da učestvuju u popisu stanovništva i oktobru ove godine, rekla je direktora Republičkog zavoda za statistiku Snežana Lakčević.
Lakčević: Učešće u popisu stanovništva obavezno
Foto: Pixabay
Ona je za Tanjug navela da će tokom terenske realizacije popisa biti angažovano 20.000 ljudi, od kojih najveći deo, njih 15.000, čine popisivači, koji će biti na terenu, kao i oko 2.200 isntruktora, 161 član popisne komisije, koja broji od tri do sedam članova, uz prateće službe za finansijske, pravne i ostale poslove.
Novina u popisu ove godine su elektronski upitnici, koji su već uneti u svaki laptop, koji će popisivači nositi sa sobom tokom rada na terenu od 1. do 31. oktobra i u koje će unositi odgovore građana, prikupljene metodom intervjua, od vrata do vrata.
"Elektronski upitnici mnogo znače, jer time dobijamo na kvalitetu", rekla je Lakčević, navodeći da su neka logička pravila kontrole već ugrađena, pa se, primera radi, ne može uneti broj 13 kao mesec rođenja.
 
To će, dodaje, ubrzati rad, pa će se brže doći i do konačnih podataka.
 
"Preliminarni podaci biće objavljeni 30. novembra, mesec dana posle popisa, a sa objavljivanjem konačnih rezultata krenućemo od aprila sledeće godine, što je šest meseci brže nego 2011, i to će trajati do juna 2024", rekla je Lakčević.
 
Intervju, kaže, traje oko pola sata, za 30-ak pitanja, koja su standardna, usklađena sa međunarodnim preporukama, na koje odgovore prikupljaju i države članice UN i EU.
 
"To su pitanja koja se odnose na starost, pol, mesto rođenja, migracije, državljanstvo, bračni status, obrazovanje, ekonomsku aktivnost, zaposlenost, zanimanja... najjednostavnija pitanja kako bismo dobili statističku sliku populacije. Zatim adresa stanovanja, broj članova u domaćinstvu, srodstvo. Kad je reč o stanovima, površina stana, da li ima kuhinju, broj soba, opremljenost instalacijama...", rekla je Lakčević.
 
Na pitanje da li neko može da odbije da učestvuje u popisu, Lakčević ističe da su građani u skladu sa zakonom dužni da učestvuju u popisu i da daju tačne odgovore, a da u skladu sa Ustavnom i zakonom, na pitanja nacionalne pripadnosti i veroispovesti može da kaže da ne želi da se izjasni, i takav odgovor će popisivač uneti u obrazac.
 
Pojašnjava i da se utvrđuju takozvani popisni krugovi, a jedan popisivač je zadužen da sprovede popis u tri popisna kruga. Takođe, nedelju dana pre 1. oktobra, svaki popisivač sa svojim instruktorom, obilazi teritoriju za koju je nadležan, kako bi se razrešile sve dileme, ukoliko ih ima. Svaki popisivač ima preciznu mapu popisnih krugova, i jasno vidi sve objekte na svojoj teritoriji.
 
Ukoliko popisivač nikoga ne pronađe kod kuće, u više navrata, ostaviće tzv. pomoćni obrazac, a ti građani će biti zamoljeni da se jave na besplatan broj, kako bi stupili u kontakt sa popisivačem, i dogovorili datum i vreme popisivanja.
 
Na pitanje kako se rešava ukoliko neko ne želi da razgovara sa popisivačem, Lakčević odgovara da u tom slučaju popisna komisija pokuša da razgovara sa tim građanima, da im skrene pažnju na zakonsku obavezu da učestvuju u poposu, jer su za neučestvovanje predviđene i kazne.
 
"Popis je važan zbog nas i za nas. Da bude što precizniji, da dobijemo objektivnu sliku našeg stanovništva, da vidimo koliko nas je, šta se promenilo u obrazovnom profilu, da li imamo više migranata, unutrašnjih, kao i odlazaka u inostranstvo, šta se desilo sa strukturom porodice, brojem dece, od kojih su nam materijala zgrade, šta koristimo kao energente za grejanje...", kaže Lakčević.
 
Navela je da je RZS na osnovu prethodnog popisa, uradio projekcije do 2041. godine, po kojima će, uz konstantan pad broja stanovnika, svaki četvrti stanovnik Srbije imati više od 65 godina, a osam odsto njih biće starije od 80 godina. Prosečna starost će, prema toj proceni, umesto 43, biti 46,5 godina.
 
"Demografski trendovi će se nastaviti. Da li strepimo? Imamo okvire, ali nepoznanica su pandemijske godine, šta je sve donela onlajn mogućnost rada...to su izazovi i sa nestrpljenjem očekujemo rezultate popisa", rekla je Lakčević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Omladina

    02.10.2022 11:16
    Hahah
    Vidim ovde mnogi komentarišu kako je stvar zatucanost itd. Ja sam ta ista omladina pa kad cujem da ima 69 pitanja malo mi je interesantno. Smatram da nije adekvatan način prikupljana podataka tako. Dajte da platimo kaznu i to je to.
  • Aleksandra

    23.09.2022 11:13
    Kazna
    Receno je da je kazna za odbijanje popisivaca 20000 - 50000 hiljada dinara. Po kom to zakonu?
  • Popisivač

    10.09.2022 21:27
    Popisivači su vaša deca
    Vidim ove grozne i uvredljive komentare. Pa šta mislite ko je konkurisao za popisivača i ko je imao prednost? Ja sam taj kriminalac koji je završio fakultet i nezapislen je. Da bi dobili ovaj posao bodovali su nam školsku spremu, testirali pinavanje rada na računaru, prošli obuku od pet dana po osam sati, pa opet testirali. Program u kojem se radi je složen i zahteva znanje, koncentraciju a sa stanovnicima strpljenje i ljubaznost. A plaćeni smo 82 din po popisanom stanovniku. Radimo zahtevan i odgovoran posao i mi smo došli nekog da opljačkamo? Ne popisuje se nikak a imovina, novac ili bilo šta što posedujete. Popis se rafi u svakoj zemlji sveta i svako želi da bude popisan a ne da se zaključava i vređa državu i popisivače. Popisivači su nečija deca, majke, očevi. Popisuvači su ovlašćene osobe koje će svakome pokazati lwgitimaciju i ovlašćenja. Mi smo obični ljudi građani koji hoće nešto da i pošteno zarade to malo para. Zaista ne treba nikoga na silu popisivati, treba smatrati da ne postoji uovoj zemlji i nikakva prava da nema jer ne živi ovde, takoreći mrtav je. Jel to žele ti ljudi? Kako da dobije bilo šta kad ne pistoji?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.