Ni šljive nema ko da bere za dnevnicu od 4.000 dinara

Sezonski berači šljiva u Srbiji dnevno u proseku mogu da zarade oko 4.000 dinara, što je prosečno za hiljadu dinara više nego 2021.
Ni šljive nema ko da bere za dnevnicu od 4.000 dinara
Foto: Pixabay
Ipak, ova godina je specifična, otkrivaju poljoprivrednici, jer najprepoznatljivije voće u Srbiji nema ko da bere.
Milen Rakićević, proizvođač šljive iz sela Dolje Grgure, u opštini Blace, koja je inače rekorder po proizvodnji ovog voća, priznaje da problema ima puno, ali je najveći manjak radne snage.
"Za razliku od prošle sezone, kada smo i mogli da nađemo berače, ove godine okrenuo sam stotine brojeva. Zvao sam ljude iz Lebana, Bojnika, Surdulice... ipak, šljive nam ostaše neobrane, imamo ih trenutno tri vagona, od kojih smo jedan vagon od deset tona smestili u kace i namenili za rakiju. Pošto nikako ne možemo da nađemo radnike, u šljiviku smo već danima moj otac koji ima 80 godina, supruga, sin i ja. I tako je svaki dan", priča Rakićević. 
 
Dodaje da su njegovi šljivici puni plodova, a neobrani.
 
"Ovdašnji ljudi ili neće da rade za dnevnicu koja staje oko 4.000 dinara, ili su stari, nemoćni za taj težak posao, ili odlaze u inostranstvo. Uz to, mladi nam se zapošljavaju u fabrikama po Prokuplju, tako da proizvođači šljiva zaista imaju problem. A baš ove godine je rodila fantastično, gajimo je na dva-tri hektara. Berba najkvalitetnije sorte 'stenlej' trajaće još oko nedelju dana", otkriva Rakićević.
 
Proizvođači naglašavaju da retko plasiraju voće na teritoriji Srbije zbog niskih otkupnih cena. Završena je berba "čačanske lepotice", a berači bi sada, da ih ima, imali pune ruke posla, jer je na red došla sorta "stenlej". Da bi solidno živeli, uzgajivači kažu da je potrebno da otkupna cena šljive bude između 70 i 80 dinara, ali je ona ove godine ipak veoma niska.
 
"Trenutno je baš niska, 13 dinara po kilogramu, a berači traže da im platimo 10 dinara po ubranom kilogramu. To znači da meni kao proizvođaču ostaju tri dinara. Šta ja da radim s tim novcem", pita Rakićević.
 
Tržište je ionako nestabilno, a pošto otkupna cena cele sezone varira, ostaje pitanje da li će uspeti da proda šljivu, jer nema ni otkupljivača.
 
"Velika je verovatnoća da će nam rod propasti. Već sada plodovi trunu, što zbog vlage, što zbog toga što nema ko da ih bere. Prošle godine prodavali smo kilogram šljive po otkupnoj ceni od 45 dinara, a ove po 15, pa vi vidite kako stvari stoje. U mom kraju ima 20 sušara i 10 hladnjača i one takođe kubure sa radnom snagom", navodi Rakićević.
 
Na teritoriji Blaca zasađeno je oko 2,5 miliona stabala šljiva, godišnje se ubere oko 5.000 vagona, po čemu je blačka opština vodeći proizvođač ovog voća. Pored Topličkog, lideri u proizvodnji šljive su i Mačvanski, Kolubarski i Šumadijski okrug.
 
U Srbiji se šljiva gaji na oko 74.000 hektara, sa prosečnom proizvodnjom od 550.000 tona. Treća smo zemlja u svetu po proizvodnji, a po izvozu suve šljive peta, sa oko 5.500 tona na godišnjem nivou. Procenjuje se da u Srbiji ima 42 miliona stabala ovog voća. Sa njihovim povećanjem, uvećava se i izvoz šljive. Prošle godine izvoz (uglavnom sušene), iz Srbije u Rusku Federaciju, Sloveniju, Francusku vredeo je 15,4 miliona evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nina

    05.09.2022 19:28
    Bože kaki smo glup narod
    Kakvi nerazumni komentari...
    Mi želimo da radimo u fabrici jer imamo penzioni fond,zar ne?
    Od nakupaca,prekupaca do kupca
    puta 10 veca cena a drzava se pravi luda.
    Da žive dobro od socijale, sramotno i da rade na crnjaka pa to se radi i u gradovima
    Seljaci da se udruže,staklenici...da uposle ljude?
    Pa gde ti živis ? Banke nece cistacice, ujedinjuju kapital,nece radnu snagu da im placa doprinose,rade od 9 do pet a ti ko budala cekas u redu ili izlazis s posla....
    Sve se ovo radi u siromašnoj i neorganizovanoj državi gde je narod izuzetno inteligentan za tuđ a nikako svoj posao...
  • /

    05.09.2022 11:26
    /
    pa siraci srpskih zemalja kada dodju u ns su na nuteli, viskiju i belom.
    rusi vam ukradose identitet
  • Нема

    05.09.2022 11:10
    сиротиње
    У сваком селу има један број незапослених, било да су им се предузећа угасила, или ниси ни радили, али сви добивају пристојну новчану социјалну помоћ, имају бесплатно здравствено, јавни превоз, струју плаћају по повлашћеној цени, или је и не плаћају. Многи раде приватно на црно као мајстори. Усто, имају своје имање, кућу, башту, виноград, држе живину. Нема више сеоске сиротиње. Што онда да беру шљиве, или копају кукуруз за четири хиљаде. Њима је овако одлично, кажу никад им није било боље него под овом влашћу. Погодите за кога гласају. И овако ће бити све док се не уведу социјалне карте.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija