Ona je na konferenciji povodom predstavljanja istraživanja istakla da su u Srbiji 2021. godine registrovane 23 lokalne samouprave koje su imale restrikcije vode.
Ove godine, podsetila je, Zrenjanin je obeležio 18 godina bez pristupa pijaćoj vodi.
Prema njenim rečima, vode u Srbiji su ugrožene zagađenjem, preteranom eksploatacijom, privatizacijom i klimatskim promenama.
Takođe, jedan od autora Danilo Ćurčić naglasio je da je kršenje prava na vodu povreda međunarodnih ugovora.
Ćurčić je napomenuo da mora postojati jasan okvir koji se bavi zaštitom prava na vodu.
Prema rečima jedne od autorki, Iskre Krstić, Srbija ima 10 puta manje vode po glavi stanovnika u odnosu na države u regionu.
"Oko 80 odsto stanovništva se snabdeva vodom iz vodovoda, 50 odsto ima kanalizaciju, dok je samo sedam odsto pijeće vode dobrog ili odličnog kvaliteta", kazala je ona.
Kako bi se popravilo stanje voda u Srbiji, organizacija "Pravo na vodu" ponudila je 11 predloga, koje će predati i nadležnima i tražiti njihovu implementaciju kroz zakonodavni i institucionalni okvir.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Bilja
Miki
Miranov Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar