Kada vidnom bojom označe i zaokruže da je proizvod na rafu na ekstra sniženju, verovatno niko ne očekuje da je u pitanju popust manji od jednog dinara, pišu
Novosti. Sniziti proizvod za 99 para i to oglasiti kao specijalnu akciju, nije nezakonito, ali kako udruženja za zaštitu potrošača smatraju, delo je nefer trgovačke prakse.
Da su tobožnji popusti stari trgovački trik, poručuju iz udruženja za zaštitu potrošača, koja gotovo svakodnevno dobijaju fotografije "lažnih akcija i sniženja".
"Toliko se često događaju slične situacije da ne verujemo da su u pitanju greške, već sve više sumnjamo da se radi o trgovačkom triku i manipulaciji. Lažna, prividna sniženja su sve češći primeri kako pojedini proizvođači ili prodavci obmanjuju potrošače", kaže Mladen Alfirović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
Kako Alfirović kaže, konkretan slučaj nije strogo formalno protivzakonit, ali bi trgovce trebalo pitati kako mogu da vrate 99 para, koje ne postoje.
"Ne postoje apoeni za plaćanje u parama, jer se iznosi do 50 para zaokružuju na nižu sumu, a iznad 50 para na višu. To je još jedan u nizu trgovačkih trikova kojima se služe, jer 99 para u svakom slučaju - ne postoje", kaže sagovornik Novosti.
U nizu "ideja" kako da privuku kupce, trgovci koriste trik sa precrtanom cenom. Obmana je u tome što su i precrtana i nova cena u stvari iste. Ovakvi slučajevi, kako poručuje Alfirović iz NOPS, spadaju u kažnjive, odnosno u slučajeve za koje ima osnova da se prijave tržišnoj inspekciji. Predviđene kazne za trgovce kada se ovakve obmane utvrde idu od 300.000 do dva miliona dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
@Boki
ovdašnji
oni zarade i na 87..kolika je njima onda marža
002211
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar