Uredba Vlade o ograničenju cene mleka - "kao da pokušate da sprečite bujicu postavljanjem motke"

Uredba Vlade kojom je juče propisana nova maksimalna maloprodajna cena mleka kratkoročno će uticati na rešavanje problema sa manjom snabdevenošću prodavnica mlekom, ali dugoročno to nije rešenje.
Uredba Vlade o ograničenju cene mleka - "kao da pokušate da sprečite bujicu postavljanjem motke"
Foto: Pixabay
To za Euronews Srbija kaže Uroš Davidović, autor emisije "Dobra zemlja". On dodaje da Vlada ima dobre namere, ali smatra da neće postići ništa ako ograničenje bude trajalo duže od mesec dana.
Davidović smatra da je ograničavanje cena na duži rok neodrživo, jer se sa jedne strane, kao što i treba u liberalnom kapitalizmu i kako tržište nalaže, slobodno formiraju cene pšenice, kukuruza, a da sa druge strane nemamo državne, već privatizovane mlekare, i da nikakvo ograničenje cena mleka i drugih proizvoda dugoročno ne može da funkcioniše.
"Cena mleka mora da se formira slobodno, mlekare moraju da povećaju cene mleka, jer su morale da podignu opravdano i konačno i kasno otkupne cene mleka poljoprivrednicima. Mleko bi, nažalost, u tom slučaju poskupelo. To što vlada pokušava da spreči inflaciju time što će donositi ovakve uredbe za cene hrane, to je kao da pokušate da sprečite bujicu tako što ćete postaviti motku ili malu branu", kaže Davidović.
 
On smatra i da je ograničenje izvoza pogrešno i da bi Srbija trebalo da se orijentiše na izvoz po ceni koju kupci u inostranstvu žele da plate i da tu nema izbora.
 
"To će progutati mlekare ovaj mesec, već sledeći mesec niko neće da radi za mali novac. Problema ima nekoliko, broj krava je počeo da se smanjuje kada je počelo obeležavanje goveda, zbog tih birokratskih stvari. Onda, visoke temperature su bile i krave su smanjile količine mleka. Dosta stočara je odustalo od proizvodnje mleka i više tog mleka fizički nema. Kada dođe do pada temperature povećaće se mlečnost goveda", navodi autor "Dobre zemlje".
 
Kada je u pitanju rešenje problema nedovoljnih količina mleka, on ističe da stvari prvo moraju da se liberalizuju, da mleko mora da poskupi u maloprodaji i da mlekari i stočari zarade na svom proizvodu.
 
"Trebalo bi da se uvezu junci koji nam nedostaju i da se uprosti birokratija. To neće biti ništa brzo, trajalo bi od šest meseci do godinu dana, ali bi moglo da oporavi stočarstvo. Ovo sada će ugasiti požar, ali se inflacija ne može sprečiti na taj način", ukazuje Davidović.
 
Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo u PKS, rekao je za Bloomberg Adria TV da su godinama ukazivali da će doći do smanjenja proizvodnje mleka.  
 
"Poslednje dve, tri godine imamo pad proizvodnje za nekih 250 miliona, što je uzrokovao manji broj životinja koje proizvode mleko. Ove godine se situacija iskomplikovala dugotrajnom sušom i visokim temperaturama", objasnio je Budimović. 
 
Statistika pokazuje da je letnji period svakako najmanje produktivan za proizvodnju mleka, jer mleko ima manje masnoće zbog toga što krave konzumiraju svežu travu u letnjim mesecima, te je potrebno više sirovog mleka za gotov proizvod.  
 
"Broj krava se smanjio za nekih 55.000 - to znači da imamo 700.000 litara mleka manje na dnevnom nivou, to je pad od nekih 255 miliona na godišnjem nivou. Još proizvodimo dovoljno mleka za naše potrebe i za neke blage tržišne viškove za izvoz", dodao je Budimović. 
 
Proizvođači mleka već duže vreme traže veće otkupne cene, navodeći da su na ivici opstanka, a da je cena litre u maloprodaji tri puta veća od one koju oni dobiju od mlekara. Oni im daju od 30 do 60 dinara, dok po novim cenama potrošačima mleko prodaju za 120 dinara. Poljoprivrednici tvrde da je cena mleka u radnjama godinama bila niska, a da to ide preko njihovih leđa. Sada je podignuta, a oni opet nemaju koristi što njihov proizvod kupci plaćaju više.  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

mleko
  • Куп је битан

    08.09.2022 10:23
    Невероватно је како се понављају исте грешке као и у социјалистичким економијама. Ако се ограниче цене долази до смањења понуде и несташице. Инфлација се не лечи замрзавањем цена.




  • Mrvica

    07.09.2022 10:40
    Politicarska kuga
    Izmedju ostalog suvalsnici (formalno i neformalno) mnogih privatnih firmi su politicari na vlasti koji veoma dobro koriste veze i informacije za privatni biznis.
    Naravno kroz subvencije, donacije, podsticaje, fondove,... dolaze do veoma jeftinog novca koji ulazu u biznis tako da ostali ne mogu da pariraju. Pregovaraju, dogovarju poslove u ime drzave ali tako da odgovara njima privatno.
    Klasicno navodjenje vode na svoju vodenicu.
  • G Matiš

    07.09.2022 09:43
    lepo
    Isto kao ograničenje cene peleta! A nigde ga nema za tu cenu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Za makete na izložbi Expo 12 miliona dinara

Studio za prostorni dizajn "Modelart arhitekti" dobio je 11,97 miliona dinara bez PDV-a za posao izrade i servisiranja maketa za međunarodnu specijalizovanu izložbu Ekspo 2027.

Zima zvanično počinje u subotu

Zima će ove godine početi u subotu, 21. decembra, u 10 sati i 20 minuta, objavilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".