Eurostat je analizirao koliko mladi ljudi, u zavisnosti od države, u proseku imaju godina kada odlaze iz roditeljskog doma.
Na nivou Evropske unije (EU), mladi roditeljski dom napštaju u proseku sa 26,5 godina. Ipak godine napuštanja kuće u kojoj su odrasli zavise od države do države, prenosi
Nova ekonomija.
Na nivou EU, mladi u Portugalu su najstariji u trenutku osamostaljenja, odnosno imaju 33,3 godine, slede mladi u Slovačkoj sa 30,9 godina, Grčkoj, 30,7 godina i Bugarskoj gde imaju 30,3 godine kada odlaze iz roditeljskog doma.
Nasuprot tome, mladi u Švedskoj u proseku roditeljski dom napuštaju sa 19 godina, u Finskoj sa 21,2 godine, u Danskoj 21,3 godine i Estoniji 22,7.
U većini severnih i zapadnih zemalja, mladi su u proseku napuštali roditeljski dom u ranim i srednjim dvadesetim, dok je u južnim i istočnim zemljama prosečna starost bila u kasnim dvadesetim ili ranim tridesetim.
Muškarci su, na nivou EU, napuštali roditeljsko domaćinstvo u proseku sa 27,4 godine, a žene sa 25,5 godina.
Ovaj trend je primećen u svim zemljama, odnosno mlade žene su u proseku napuštale roditeljsko domaćinstvo ranije od mladića.
Najveći jaz među polovima pronađen je u Rumuniji, gde su mladi muškarci otišli iz roditeljske kuće u proseku sa 30,3 godine, a žene sa 25,6 godina (4,7 godina razlike), sledi Bugarska (gde je razlika 3,5 godine u korist žena).
Nasuprot tome, Švedska, Danska i Irska zabeležile su najmanji jaz između mladih muškaraca i žena koje napuštaju roditeljski dom: 0,4, 0,5 i 0,9 godina.
Rodni jaz je bio izraženiji u zemljama u kojima su mladi kasnije napustili roditeljski dom, a manje u zemljama iz kojih su otišli ranije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 33
dijasporac
Ja sam od mojih roditelja otisao na studije u Begrad a kad sam se po okoncanju istih vratio u NS nisam se nastavio da zivim kod njih jer sam vec radio i imao dovoljno novca da iznajmim svoj stan. Mladji brat je zavrsio studije u NS i ziveo je kod roditelja dok ja nisam iznajmio stan te smo zajedno ziveli 3 godine a po zaposljavanju se osamostalio i gurao svoj zivot. Mnogi drugi poznanici su se osamostalili od roditelja kad su smogli mogucnosti za to a opet dosta njih i dan danas zive u roditeljskim stanovima i kucama. Narocito je to izrazeno u delovima grada gde preovladavaju porodicne kuce, najcesce u prizemlju zive roditelji a sinovi su u potkrovlju ili na spratu sa svojim porodicama.
Vladan
Ala će ta deca da pobegnu od tebe i te livade što si im kupio...
@k90
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar