Ko podržava, a ko je protiv Evroprajda u Skupštini Srbije?

Od 250 poslanika u Skupštini Srbije, samo 41 je jasno opredeljen protiv zabrane šetnje tokom Evroprajda, objavila je Radio slobodna Evropa (RSE).
Ko podržava, a ko je protiv Evroprajda u Skupštini Srbije?
Foto: FoNet/AP
Protiv otkazivanja šetnje tokom Evroprajda je 41 poslanik iz Koalicije MORAMO, Demokratske stranke, Zajedno za Vojvodinu i Ujedinjeni za pobedu Srbije (Stranka slobode i pravde, Pokret slobodnih građana, Sloga i Preokret), prenosi RSE.
Nisu se izjasnila 32 poslanika iz Narodne stranke, Socijaldemokratske partije Srbije, Koalicije Albanaca Doline, Saveza vojvođanskih Mađara i Samostalni poslanici (Stranka pravde i pomirenja i deo Dveri).
Za zabranu šetnje je 177 poslanika Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije, Koalicije NADA, Dveri, Zavetnika, Jedinstvene Srbije, Paritje ujedinjenih penzionera Srbije i Stranke demokratske akcije Sandžaka, navodi RSE.
 
To znači da i kada bi 32 poslanika koja se nisu izjasnila podržali onih 41 koji su protiv otkazivanja šetnje tokom Evroprajda, na eventualnom glasanju u parlamentu zajedno ne bi imali većinu od 126 glasova.
 
Osim što je MUP Srbije zabranio Prajd, prema analizi RSE, pripadnici LGBTQ+ zajednice u Srbiji ne ostvaruju pravo da budu kažnjeni izvršioci nasilja nad njima, pa su tokom 2021. godine registrovana 83 incidenta motivisana mržnjom, od čega je u 19 slučajeva bila reč o fizičkom nasilju.
 
Neusvajanjem nacrta Zakona o istopolnim zajednicama, LGBTQ+ osobe su onemogućene da venčanjem legalizuju zajednički život.
 
Iz toga proističe nemogućnost ostvarivanja porodičnih, zdravstvenih i imovinskih prava po osnovu zajedničkog života. Otuda je usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama jedan od ključnih zahteva ove zajednice, tim više što su slične zakone usvojile Hrvatska i Crna Gora.
 
Ne zna se kada će taj propis ući u proceduru, mada je javna rasprava završena 2021. godine, a predlog zakona Vlada Srbije još nije usvojila da bi mogla da ga prosledi parlamentu, dok je s druge strane snažan otpor desničarskih partija, Srpske pravoslavne crkve i dela javnosti.
 
Najzad, trans osobe ne mogu lako da promene ličnu kartu i godinama žive bez adekvatnih dokumenata, u kojima im piše jedno, a one izgledaju drugačije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aleksej

    15.09.2022 12:19
    Xexe
    Ne lozite se, Vucko je organizator i jednog i drugog skupa.
  • Hm

    15.09.2022 10:53
    Vreme je da se vrata Evrope zatvore za Srbiju.
  • DrugiZoran

    15.09.2022 08:25
    Na momenat sam pročitao da je za zabranu 41 poslanik.
    Reko vid' ti pristojne nam države.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn