
Meštani Pakovraća koji blokiraju izgradnju auto-puta prekinuli pregovore s Vladom i Putevima Srbije
Meštani sela Pakovraće kod Čačka, koji 67. dan blokiraju izgradnju auto-puta Preljina-Požega, prekidaju sve pregovore sa Vladom Srbije i JP "Putevi Srbije".

Foto: 021.rs (arhiva)
"Prekidamo sve pregovore s Vladom i 'Putevima Srbije' jer su ti pregovori postali neozbiljni. Ubuduće te institucije mogu da se obrate samo našem advokatu i da pregovaraju s njim o ispunjenju naših zahteva", rekao je jedan od učesnika blokade, stanovnik Pakovraća, Miloš Nikolić.
On je istakao da meštani nastavljaju blokadu radova na izgradnji auto-puta: "Mi ostajemo na blokadi i ne pomeramo se. Ako treba pravdu ćemo tražiti i na sudu u Strazburu".
Dodao je da je pre nekoliko dana Viši sud u Čačku poništio presudu Opštinskog suda po žalbi jednog stanovnika Pakovraća, ne prihvatajući cenu koju je taj sud odredio za eksproprisanu zemlju.
"Presudom Višeg suda ponovo je vraćeno suđenje na Osnovni sud i sada počinje ispočetka suđenje oko oduzete zemlje koje traje već dve godine", rekao je Nikolić.
Opštinski sud je presudio da se meštanima Pakovraća zemlja koja im je oduzeta za izgradnju auto-puta isplati po 1.200 do 1.400 dinara po kvadratnom metru, na šta su JP "Putevi Srbije" uložili žalbu Višem sudu.
Po rečima meštana, prvobitna ponuđena cena bila je od 30 do 200 dinara, zbog čega su se žalili.
Direktor JP "Putevi Srbije", Zoran Drobnjak, posetio je početkom avgusta meštane na blokadi i obećao da će se založiti u Vladi da im se isplati oduzeta zemlja po presudama Opštinskog suda.
Drobnjak je tada najavio mogućnost da "Putevi Srbije" odustanu od žalbe pred Višim sudom na presuđenu cenu za oduzetu zemlju, čime bi se okončali sudski procesi koji traju više od dve godine.
Meštani Pakovraća kažu da su ogorčeni izjavom predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je ove nedelje na sednici Skupštine Srbije rekao da izgradnju auto-puteva usporavaju veštaci, poreske uprave i advokati što je "začarani krug u kojem svi stiču političke poene, a niko neće pošteno da kaže šta je problem".
Nikolić je, komentarišući izjavu predsednika, rekao da je "poreska uprava pogrešila kada je odredila da cena zemlje koja se oduzima jednom broju meštana bude od 20 do 300 dinara, a drugima 1.500 dinara".
"Pa ja pitam predsednika Vučića da li ti ljudi koji su pogrešili u Poreskoj upravi i dalje rade ili su smenjeni", naveo je.
Dodao je da je sudske veštake birao sud, a ne meštani Pakovraća, i da su veštaci cenu za oduzetu zemlju procenili po odlukama koje je Gradska uprava Čačka odredila za cenu zemlje u petoj zoni za 2021. godinu.
"I sa kim su se to udružili seljaci iz Pakovraća i njihovi advokati, sa sudijama i veštacima? Pa da li je to moguće!?", rekao je Nikolić.
Po rečima učesnika blokade, radovi na izgradnji auto-puta sada se odvijaju samo na parcelama meštana koji su bili zadovoljni isplaćenom cenom za oduzetu zemlju, u dužini od oko 200 metara, dok su radovi blokirani na deonici trase od oko pet kilometra, na parcelama meštana koji se sude za oduzetu zemlju jer nisu zadovoljni cenom.
Izgradnju auto-puta kroz selo Pakovraće kod Čačka meštani su zaustavili pre više od dva meseca blokadom firme za proizvodnju betona, kao i regionalnog puta Čačak-Lučani gde zaustavljaju vozila izvodjača radova, dok ostala propuštaju.
Meštani Pakovraća su pre sedam dana proširili blokadu tako što su sprečili radove na izgradnji auto-puta i na parcelama kroz koje prolazi deonica auto-puta, a koje još nisu isplaćene.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zajednička kontrola na granici Severne Makedonije i Kosova od 14. aprila
31.03.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije najavilo je da će zajednička kontrola (One Stop Shop) na graničnom prelazu sa Kosovom "Donje Blace – Elez Han" zvanično početi 14. aprila.
Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta
31.03.2025.•
4
Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
RTS najavio da će tužiti Pink i Informer: Neovlašćeno emitovali emisiju sa Vučićem
31.03.2025.•
5
Radio-televizija Srbije (RTS) je najavila da će protiv televizija Pink i Informer pokrenuti sudske postupke, jer su "neovlašćeno emitovali emisiju Oko" u kojoj je gostovao predsednik Srbije.
FOTO, VIDEO Završeni protesti u Beogradu, Nišu , Kragujevcu i Novom Sadu
31.03.2025.•
1
Zbog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović protesti akademskih zajednica održani su u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i u Novom Sadu.
Dva odbora SANU traže povlačenje uredbe Vlade Srbije o normativima za univerzitete i fakultete
31.03.2025.•
0
Odbori za visoko obrazovanje i za nauku SANU traže od vlade Srbije u tehničkom mandatu da stavi van snage izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
7
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Protest akademske zajednice u Nišu: Ne možemo nazad u simuliranu realnost "ćacilenda"
31.03.2025.•
0
Studenti, profesori i građani okupili su se oko 20 sati ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu kako bi podržali dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović koja je juče napadnuta nožem.
Vučić tvrdi da su Rusi stigli, nije siguran da li će doći FBI
31.03.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nije siguran da li će predstavnici FBI-a doći u Srbiju, po molbi Beograda, a zbog navoda da je 15. marta na protestu upotrebljen zvučni top.
Konsultacije o novoj Vladi: Deo parlamentarne opozicije ne ide kod Vučića
31.03.2025.•
3
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi.
Zagorka Dolovac novoizabranim tužiocima: Postupajte po Ustavu i zakonu
31.03.2025.•
32
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Istraga o "zvučnom topu": FSB je, kažu, stigao - FBI ne komentariše navode da je pozvan
31.03.2025.•
24
"Američki FBI odbija da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu", navodi nedeljnik Vreme.
Akademska zajednica u blokadi sutra predaje pismo EU protiv projekta Jadar
31.03.2025.•
2
Akademska zajednica u blokadi će sutra, 1. aprila u 13.30 časova predati pismo studenata Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom Evropske unije.
Više javno tužilaštvo u Nišu još nije predložilo pritvor za ženu koja je nožem napala dekanku
31.03.2025.•
9
Viši sud u Nišu nije odlučivao o određivanju pritvora 69-godišnjoj ženi osumnjičenoj da je u nedelju nožem napala dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
"Der Standard": Srpski režim nastavlja kampanju mržnje, a EU politiku popuštanja
31.03.2025.•
4
Dnevnik Štandard (Der Standard) u nemačkom izdanju piše da "srpski režim nastavlja kampanju mržnje prema učesnicima masovnih protesta, a Evropska unija svoju politiku podilaženja vlastima u Beogradu".
VIDEO: Bob Geldof podržao studentske proteste u Srbiji
31.03.2025.•
8
Čuveni britanski muzičar, aktivista i pokretač Live Aida, Bob Geldof, putem video poruke objavljene na društvenim mrežama Exita, uputio je podršku studentskim protestima u Srbiji.
Beogradska filharmonija prekida štrajk: Taoci smo loših zakona i još gorih uredaba
31.03.2025.•
0
Nakon više od tri nedelje štrajka, Beogradska filharmonija se vraća koncertnim aktivnostima, u petak, 4. aprila, iako njihovi zahtevi nisu ispunjeni, dok iz ministarstva obećavaju nastavk razgovora.
Narodni pokret Srbije dostavio Vučiću platformu za Vladu narodnog poverenja
31.03.2025.•
4
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izjavio je da je ta stranka dostavila "platformu za formiranje Vlade narodnog poverenja" predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
VJT: Policija nije dostavila izveštaj o napadu na policajca Baćića ispred RTS-a
31.03.2025.•
11
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred RTS-a 10. marta 2025. godine.
Ministarstvo prosvete: Nastava se odvija u 97 odsto škola, pojedine završile nadoknadu
31.03.2025.•
5
"Nastava se odvija u 97 odsto škola, a pojedine škole koje su nekoliko dana bile u obustavi - završile su nadoknadu časova", kažu u Ministarstvu prosvete.
Golman Partizana o incidentu sa policijom, oglasio se i klub
31.03.2025.•
5
Golman i kapiten FK Partizan Aleksandar Jovanović skrenuo je pažnju javnosti na sebe nakon što su se na društvenim mrežama proširili snimci incidenta u kojem je učestvovala policija.
Oštetili 11 firmi za 20 miliona dinara: Uzeli robu i prodali je na crno
31.03.2025.•
3
A. Ć. (42) i N. N. (29) iz Kraljeva uhapšeni su zbog prevare u obavljanju privredne delatnosti.
Komentari 15
Matematika
Šteta je što laganje i patetisanje nije izvozni proizvod, Srbija bi postala najbogatija zemlja na svetu.
Ariljac
Frižider
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar