Otkup knjiga je, u suštini, oboren time što je Ministarstvo kulture, umesto da objavi rezultate otkupa knjiga za javne biblioteke, posle izgubljenih mesec i po dana poništilo čitavu proceduru i stvari vratilo na početak.
Ovo za Politiku kaže Gojko Božović, glavni urednik i direktor Arhipelaga, reagujući na saopštenje Ministarstva kulture i informisanja u kome je izneto da je imenovana nova komisija u cilju ispunjenja regularnosti i zakonitosti "budući da su članovi komisije imali obavezu da potpišu izjavu da nisu u sukobu interesa, što nije učinjeno".
"Ako su Komisija ili neki njen član bili u sukobu interesa, podsećam da je tu Komisiju biralo Ministarstvo, a ne izdavači, bibliotekari ili čitaoci. Otuda samo Ministarstvo mora preuzeti odgovornost za izbor i rad te Komisije", kategoričan je Božović, koji tvrdi da je odluka ministarstva da stvari vrati na početak bez presedana otkako postoji otkup knjiga u Srbiji.
Odluka Ministarstva kulture ugrozila je samu instituciju otkupa knjiga, s kojim se ove godine neopravdano kasnilo, kaže on.
Raspisan je tek početkom maja. Ipak, ova odluka je ugrozila i rad javnih biblioteka, interese i prava čitalaca koji koriste usluge biblioteka, kaže Božović.
"Odluka je ugrozila i interese izdavača i važan deo kulturne scene u Srbiji. Nesprovođenje otkupa teško bi pogodilo normalan rad biblioteka i onemogućilo čitaoce da, makar sa ovako velikim zakašnjenjem, mogu da u svojim lokalnim bibliotekama dođu do relevantnih knjiga objavljenih u 2021. godini. Ako su Komisija ili neki njen član bili u sukobu interesa, podsećam da je tu Komisiju biralo Ministarstvo, a ne izdavači, bibliotekari ili čitaoci. Otuda samo Ministarstvo mora preuzeti odgovornost za izbor i rad te Komisije", dodaje on.
I Zoran Hamović, glavni i odgovorni urednik izdavačke kuće Klio, zatečen je ovakvim saopštenjem ministarstva.
"Veoma mi je žao što smo dobili ovakvo, iznuđeno saopštenje Ministarstva kulture. Činjenica da je naknadno utvrđen sukob interesa kod pojedinih članova komisije pokazuje da ministarstvo nije sprovelo valjano proceduru. Ali to nije razlog da izdavači, biblioteke i čitaoci ispaštaju. Imamo razloga da sumnjamo u istinitost navedenih argumenata. Nismo dobili jasan i konkretan odgovor, već neodređenu formulaciju koja se može tumačiti na različite načine. Svakako je reč o pokušaju da se odloži ili preskoči dovršetak procedure otkupa publikacija. Nije teško pretpostaviti zašto", smatra Hamović.
Manjo Vukotić, direktor izdavačke kuće Vukotić medija, još je oštriji.
"Odluka Ministarstva kulture da zbog nepravilnosti, sukoba interesa i sličnih brljotina poništi već donetu odluku o otkupu knjiga za 2021. godinu je novi, svojersni, neprihvatljivi i nedobronamerni potez. Sve je naopako urađeno: početkom godine je formirana komisija koja odlučuje o otkupu, čiji se sastav od izdavača krije kao velika tajna, a trebalo bi da je obelodanjena, čista. Umesto da odluku donesu u maju, kao po običaju, iako je i to kasno, oni je ni do polovine septembra nisu objavili. Protiv sam namere da se formira nova komisija, novi pregled knjiga, novo glasanje. To bi nas uvelo u 2023. godinu. A tada je moguće da izdavači i čitaoci budu iznevereni i prevareni, da ostanu bez otkupa za 2021", smatra Vukotić, predlažući novi model otkupa.
"Za činovničku ujdurmu u Ministarstvu nek svi snose konsekvence. Sada je jedino rešenje da se otkup proglasi. Tako će biblioteke, kakvog li apsurda, dobiti knjige koje su odštampane pre godinu i po ili godinu dana. Znači, sa velikim zakašnjenjem. Vreme je da, za ubuduće, Ministarstvo kulture i izdavači zajedno usvoje najbolju, najefikasniju, najkorisniju proceduru otkupa. U čemu je problem da se knjige otkupljuju dva ili tri puta godišnje? Zajednički dogovor izbrisao bi, verujem, deo podmitljivosti, pristrasnosti, nametanje za obavezan otkup skupih knjiga, knjiga sa istorijskim falsifikatima, prevedenih knjiga sa obiljem malograđanštine… Za stotinu miliona dinara, koliko se izdvaja, biblioteke u Srbiji mogu da dobiju bolje knjige, vredne, domaće produkcije, korisne narodu, školama... Ovako smo stalno, besmisleno i nepotrebno u jednoj prljavoj kolotečini – protiv knjige i protiv publike", navodi on.
Ministarstvo je svoje saopštenje objavilo u sredu, nakon saopštenja Udruženja profesionalnih izdavača Srbije (UPIS-a) koje je zahtevalo da ministarstvo hitno objasni zašto otkup knjiga kasni. UPIS se juče oglasio novim saopštenjem u kojem se kaže je ovo udruženje zahvaljujući medijima primilo poruku od ministarstva u kojoj nema odgovora na njihove primedbe i pitanja.
Ministarstvo kulture nije odgovorilo na pitanja Politike koja se odnose na to kako je uopšte došlo do toga da bude formirana komisija za otkup knjiga za biblioteke čiji su članovi u sukobu interesa, zatim, kada će biti objavljeni rezultati ovog otkupa, da li će novac doći do izdavača i zbog čega čitava procedura toliko kasni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
xqt
Mojsije
Đura
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar