Državni sekretar u resornom ministarstvu Zoran Lakićević kaže za
RTS da je ključ u promenama navika. Ističe da je sa samo četiri uređaja u domaćinstvu moguće uštedeti čak 20 odsto energije.
"Preporuke za smanjenje potrošnje koje smo predložili i poslali ka javnim preduzećima, državnoj upravi, ustanovama, institucijama, lokalnim samoupravama nisu obavezujuće, već treba da podstaknu da javni sektor napravi svoje planove štednje", navodi Lakićević za RTS.
On je naveo da Ministarstvo očekuje da se preporuke primene gde je i u kojoj meri moguće.
"Preporuke se, naravno ne odnose na bolnice, vrtiće, škole, ustanove socijalne zaštite", dodao je Lakićević.
Upravo je o uštedama eletrične enrgije u vrtićima i školama u prethodnom periodu bilo najviše reči.
Iz Ministarstva energetike kazali su prethodno za
Danas da je jedan od predloga bio da se ograniči temepratura prostorija do najviše 20 stepeni s tim da se taj predlog ne odnosi na "predškolske ustanove, vrtiće, škole, bolnice, domove zdravlja, domove za stara lica i sve ostale ustanove u okviru obrazovne i naučnoistraživačke delatnosti, kao i ustanove zdravstvene i socijalne zaštite".
I pored toga jedan beogradski dom zdravlja doneo je odluku da se temperatura u ambulantama ograniči na 20 stepeni, sa izuzetkom prostorija u kojima se pregledaju deca.
Iz Ministarstva su naveli da "činjenica da je deo ustanova izuzet iz preporuka ne znači da i one takođe ne mogu da doprinesu štednji energije tako što će se u njima, na primer, gasiti svetla u prostorijama u kojima niko ne boravi ili zamenjivati stare sijalice novim LED sijalicama".
Istovremeno u izjavi za RTS Zoran Lakićević je kazao da je Ministarstvo rudarstva i energetike prošle godine, donošenjem novog zakonodavnog okvira, započelo nacionalni projekat unapređenja energetske efikasnosti.
"Subvencije za zamenu stolarije i za postavljanje solarnih panela, praktično su prvi korak ka smanjenju potrošnje. Do sada su plan štednje dostavile 102 lokalne samouprave, 34 javna preduzeća, 35 velikih privrednih subjekata i na osnovu planova koje su sastavili videćemo i koliki je procenat uštede", dodao je državni sekretar.
On je rekao da se promenom navika može uštedeti mnogo i da to neće ugroziti ničiji komfor, niti bezbednost.
"Zaista malim stvarima svi možemo mnogo da doprinesemo, pre svega kada je reč o smanjenju sopstvenog računa, a time pomažemo i državi da daje manje ovca za uvoz struje. Preporuke koje smo dali tiču se svih nas, ne samo javnog sektora, jer je potrebno da svi budemo deo ušteda i da snizimo potrošnju. Kada je reč o domaćinstvima, preporuke se odnose najviše na racionalnije korišćenje uređaja i kako koristimo bojler, šporet, frižider, mašine za pranje veša i suđa, da li koristimo stare ili nove LED sijalice. Svi kojima račun bude niži u odnosu na isti mesec prethodne godine biće finansijski stimulisani dodatnim popustima", rekao je Lakićević.
Da bi nam računi bili manji treba da uključujemo uređaje kada je jeftina struja - u Beogradu je od 00 do 8 ujutru, u Vojvodini od 23 do 7, a u centralnoj Srbiji od 22 do 6 ujutru.
"Svaki građanin to može da proveri na svom brojilu kada mu se strelica ide na gore ili na dole, pa da proveri tačno to vreme", navodi Lakićević.
Na pitanje šta bi još moglo da se uradi, ističe da je zamena sijalica veoma važna i u javnom osvetljenju i u domaćinstvima.
"Led sijalice deset putanja manje troše energije i pet do deset puta duže traju", rekao je Lakićević.
Komentari 14
BoeserWolf
a za JP znaci nisu obavezujuće mere. znaci ti narode stedi, mozda ti uvedemo i restrikcije, a poltroni u JP ce da arce struju i dalje, ionako ce minus u poslovanju kao i svake godine da plate isti ti građani kroz poreze.
gospodin sekretar izgleda ni ne zna zašto je nocu struja jeftinija (inace
koncept koji ne postoji svuda u svetu). I nocu se troši struja genije, ali je jeftinija jer prebacuje deo dnevne potrošnje na noćnu kako bi se lakše pokrila potražnja. znas "doktore" pečenjarski, struja se troši dok se proizvodi, sve sto se ne potroši propadne.
Ruza
Noću se spava
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar