Da li ste primetili: Kafa kao i druge namirnice znatno poskupela, ovo je objašnjenje zašto

Kesica od 180 grama kafe dostigla je na srpskom tržištu cenu od 420 dinara.
Da li ste primetili: Kafa kao i druge namirnice znatno poskupela, ovo je objašnjenje zašto
Foto: Pixabay
Pakovanja tradicionalne kafe od 200 grama dva najveća proizvođača u Srbiji, za godinu dana poskupela su od 55 do 115 dinara, pišu Novosti. Lane u septembru kesica ove količine koštala je od 220 do 270 dinara, a sada potrošači uglavnom treba da izdvoje od 275 do 385 dinara, dok se na akciji može naći za 240 do 300 dinara.
Najjeftnije ovaj napitak prodaju pojedini mali domaći proizvođači. Njihova kesica od 200 grama košta od 250 do 280 dinara, a na popustu 220 dinara. Najskuplji su manja pakovanja od 180 grama, za koja se navodi da sadrže kvalitetniju kafu, a prodaju se od 350 do 420 dinara.
Za poslednjih 12 meseci kafa je više puta poskupljivala, a kako Novosti saznaju u trgovinskim lancima, u avgustu je jedan veliki proizvođač na našem tržištu podigao cene svojih brendova za 20 odsto. Prema podacima Republičikog zavoda za statistiku, od kraja prošlog jula do osmog meseca ove godine, taj proizvod, uključujući i tradicionalnu i instant kafu, u proseku je poskupeo 26,1 odsto.
 
Zašto poskupljenje?
 
Krajem avgusta je "Wall Street Journal" (WSJ) najavio da se očekuje da bi smanjen prinos kafe u Brazilu, najvećem svetskom uzgajivaču, mogao da izazove naglo povećanje cena sirovog zrna širom sveta u narednim mesecima. Prema izveštaju Međunarodne organizacije za kafu iz jula ove godine, očekuje se da će se globalna potrošnja tog proizvoda povećati i nadmašiti proizvodnju do kraja godine, što bi, uz pad prinosa, moglo dovesti njegove cene na nove rekordne vrednosti.
 
Srbija godišnje uveze oko 30.000 tona kafe. Ona uglavnom stiže iz Brazila, koji je najveći proizvođač arabike na svetu i snabdeva trećinu globalnog tržišta. Kafu robusta nabavljamo iz Vijetnama, Ugande, Kostarike, Kolumbije, Jamajke, Indonezije. U zavisnosti od vrste i zemlje porekla razlikuje se i njihov ukus.
 
Kako navodi WSJ, prema podacima o trgovanju, fjučersi kafe porasli su za skoro 90 odsto prošle godine nakon što su suša i mrazevi uticali na brazilsku proizvodnju. Cene kafe su u februaru dostigle desetogodišnji maksimum na 2,59 dolara po funti, što je povećanje od 18,06 procenata u odnosu na prethodnu godinu.
 
Šta kažu kupci?
 
Potrošači se žale na skok cena svog omiljenog napitka. Vesna Marković iz Beograda kaže da uvek kupuje isti vrstu tradicionalne kafe jednog poznatog brenda.
 
"Sada kesica od 200 grama njihove kafe košta 340 dinara, a ranije je bila oko 290 dinara.  To je previše. Smanjila sam broj kafa koje popijem u toku dana i kupujem samo pakovanje od 100 grama", kaže Marković za "Novosti".
 
Jovana Stević kaže da je do nedavno pazarila pakovanja kvalitetnije kafe koja su uvek skuplja, ali da je sada odustala.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    26.09.2022 15:28
    Suva istina i uvozni lobi...
    Kafa je poskupela jer je vodotok reke Nil neprohodan u gornjem toku a i situacija u slivu Zambezija je politički nestabilna u regionima višim od 1000 metara.
  • Miroslav

    26.09.2022 15:14
    vreme naplate
    Aha, znaci slabo je rodila kafa u Brazilu pa je skocila cena- logicno... A ja mislio da je zbog toga sto svako stampa novca koliko mu treba, deli besplatne kredite, baca gradjanima pare iz helikoptera i to...
  • Vladimir

    26.09.2022 11:06
    Juče sam došao iz Austrije. Kafa u zrnu Julius 2x500g 9,74EUR; Lavazza 1kg 10.99EUR platio u Billi. Samo još varajte neuki narod! Ne kupujte pa će cene padati. Ne budite ovce za šišanje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija