Direktor Direktorata za nuklearnu sigurnost Srbije: Nema razloga za brigu, ne kupujte jod

Direktor Direktorata za radijaciju i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije Slađan Velinov rekao je da se zbog trenutne situacije u Zaporožju svakodnevno vrše merenja šta se dešava u okruženju.
Međunarodna Agencija za atomsku energiju u Beču upozorava - oko zaporoške nuklearke treba hitno napraviti zaštitnu zonu. Prvi čovek te Agencije potvrdio je da su počele konsultacije sa predstavnicima Ukrajine i Rusije o tom pitanju.
Srbija je članica Agencije koja broji 175 zemalja i prati sva dešavanja koja se tiču nuklearne bezbednosti. Sve odluke, sve propise Međunarodne agencije za atomsku energiju kao i njene aktivnosti prati Direktorat za nukelarnu sigurnost Srbije.
Direktor Direktorata za radijaciju i nuklearnu bezbednost i sigurnost Srbije Slađan Velinov rekao je za RTS da Srbija meri nivo radijacije.
 
"Mi merimo godišnjim moritoringom, ali zbog trenutne krize merimo i gledamo svakodnevno šta se dešava u okruženju. Evropske merne stanice pokazuju nam bilo šta da se desi - mi ćemo iste sekunde reagovati. Ako dođe do nestanka struje, bilo čega na samoj stanici u Zaporožju, pratićemo okolne stanice koje su u krugu od par kilometara i onda ćemo videti šta se dešava", objasnio je Velinov.
 
Odgovarajući na pitanje koliko Srbija ima mernih stanica i da li su rezultati zračenja dostupni javnosti, Velinov kaže da su rezultati dostupni na njihovom sajtu a da Srbija ima devet stanica.
 
"Od Evropske komisije dobili smo projekat, a početkom sledeće godine dobićemo još 33 stanice jer nam je cilj da pokrijemo sve veće gradove u Srbiji, da obnovimo ceo sistem i da ga modernizujemo baš zbog bezbednosti koja je neophodna i zbog praćenja celog sistema", kaže Velinov.
 
Velinov kaže da "ako dođe u samom Zaporožju, daleko je to od nas".
 
"Nema potrebe za brigom. Mi ćemo istog trenutka ako i kad se nešto desi korigovati, radićemo kontrolu hrane koja dolazi odande i kontrolu vode, inače nema potrebe za kupovinom joda, to je preko 2.000 kilometara", ukazao je Velinov.
 
"Ove godine smo uveli Džej-Rodov sistem, koji, ukoliko dođe do bilo kakvog zračenja, pokazuje kuda ide oblak, šta se dešava - daje nam sve aspekte šta možemo da očekujemo i kako da se ponašamo", objasnio je Velinov.
 
Kakva je prcedura u slučaju nekog nuklearnog akcidenta
 
"U slučaju da dođe do bilo kakvog nukelarnog incidenta samo slušajte naše informacije. To je osnovno i glavno, jer jedino mi imamo prave informacije što se tiče takvih stvari", podvukao je Velinov.
 
Velinov je rekao da u Beču imaju bilateralne sastanke sa potpisnicima ugovora.
 
"Sutra ću imati sastanke sa Mađarima i znaćemo tačno šta se dešava kod njih u Pakšu. Oni će videti kakva su naša merenja što se tiče radioaktivnosti, a i oni će nama dati svoja", kaže Velinov.
 
Velinov je poručio građanima da nema potrebe za brigu.
 
"Pratimo sve i imamo plan u slučaju akcidenta", zaključio je Velinov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Izet Fazlinović

    27.09.2022 11:46
    Pitanje
    koliko je ovaj stručnjak smeo da kaže istinu, obzirom da mu je šefica Maja Gojković!?. Mi stariji se još uvek sećamo i Černobila, i to je ,,daleko od nas,, ali ipak vazduhom putuju čestice cezijuma i sličnih a i tada su nas tešili i rekli da slobodno idemo masovno na prvomajski izlet. Hvala lepo ali sami se čuvamo.
  • Pikac

    27.09.2022 08:54
    Strucno
    Svaka cast gospodinu, ali dok se ne oglasi i ne da savete i strucno misljenje Maja Gojkovic - ne osecam se bezbedno
  • 123

    27.09.2022 08:43
    nema razloga da kupujemo jod, jer se u ovim situacijama kod nas kupuje toalet papir, a u usa tecni deterdzent.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija