Apsurdistan: Na birou više od hiljadu medicinara čeka posao, a ustanove i dalje kubure sa kadrom

Iako više od hiljadu medicinara čeka na posao i duže od godinu dana, u zdravstvenim ustanovama se žale da čak i kada raspišu konkurse, ne prijavi se dovoljan broj kandidata.
Apsurdistan: Na birou više od hiljadu medicinara čeka posao, a ustanove i dalje kubure sa kadrom
Foto: Pixabay
Ko se od medicinskih sestara i lekara ipak nalazi na birou, a koje specijalnosti su najtraženije?
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Beogradu registrovano je skoro 2.000 medicinara, a u domovima zdravlja i bolnicama hronično nedostaju.
U Institutu za onkologiju i radiologiju u kojoj se godišnje pregleda i leči na desetine hiljada onkoloških pacijenata, konkursi za prijem medicinskih sestara i tehničara stalno su otvoreni. Na poslednjem, kada su tražili 22 medicinske sestre, prijavilo se njih devet. U maju i julu na konkursu za laboratorijske tehničare - niko.
 
"Na evidenciji najviše imamo medicinskih sestara, pedijatrijskih, pedagoških, ginekološko-akušerskih sestara, a najmanje medicinsko-laboratorijskih tehničara, sanitarno-ekoloških i kozmetičarskih sestara", navodi za RTS načelnica Filijale za Beograd Nacionalne službe za zapošljavanje Dušica Lukić.
 
Kada je reč o lekarima, na evidenciji je najviše doktora medicine, dok je specijalista jako malo - čim dođu na evidenciju, odmah se zapošljavaju jer su traženi, piše RTS.
 
"Među malobrojnim specijalistima koji se nalaze na našoj evidenciji su specijalisti pulmologije, neurologije, neuropsihijatrije, psihijatrije, oftalmologije, ginekologije i akušerstva, opšte hirurgije", navodi Lukić.
 
Ipak, više od 1.000 medicinskih radnika na posao čeka i duže od godinu dana. Očekivanja kada je reč o visini zarade, rad u smenama, prekovremeni i terenski rad najčešći su razlozi zbog kojih lekari i medicinske sestre ne žele da rade u domovima zdravlja, kliničko-bolničkim centrima i bolnicama.
 
"Dele se specijalizacije, ali se daju volonterski, gde same kolege plaćaju i gde za to vreme nemaju platu nije im je upisan ikakav specijalistički staž. Kada konkurišu za posao specijaliste kao svršeni specijalisti, nemaju uslov jer nemaju bar šest meseci da su se bavili poslom u svojoj struci", objašnjava Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.
 
Na Vojnomedicinskoj akademiji zasad ima dovoljno medicinskih sestara. Međutim, zbog odlaska u penziju, prijem lekara i sestara je neophodan. Zato je Ministarstvo odbrane raspisalo konkurs za stipendiranje učenika trećeg i četvrtog razreda srednjih medicinskih škola.
 
"Na VMA imamo zaposleno 1.140 medicinskih sestara, ali imamo potrebu da obnovimo medicinski kadar. Konkurs je raspisan za 30 učenika koji će pokriti nedostatak koji već postoji, a vezano za prirodan odliv medicinskih tehničara", kaže Bojana Jovanović, načelnica Službe za zdravstvenu negu VMA.
 
Osoba koja odbije ponudu za posao, briše se sa evidencije Službe za zapošljavanje, ali samo šest meseci. Posle toga može opet da se prijavi. Očigledno ni ta mera nije dala rezultat.
 
Primena zakona o platnim razredima i grupama koji bi obezbedio više zarade, više specijalizacija koje će biti priznate u radni staž i stipendiranje učenika, moglo bi da reši nedostatak lekara i sestara u državnom zdravstvenom sektoru koji traje skoro deceniju.
 
Doktor Marko Ercegovac, direktor Urgentnog centra, kaže da nemaju manjak lekara i da su napravili sistem kojim mogu da planiraju prijem pre nego što se neko mesto uprazni odlaskom u penziju. Na ta mesta primaće se lekari koji su volontirali na nekom odeljenju i tako sami sebe nametnuli ljudima koji tu već rade.
 
Veći problem predstavlja prijem medicinskih sestara, ali i tu, kaže, ima pomaka.
 
"Na poslednja dva konkursa povećao se broj zainteresovanih. To su uglavnom sestre koje su radile u drugim ustanovama, ili su otišle u privatnu praksu i žele da se vrate", naveo je Ercegovac.
 
Nada se da će sada primiti samo sestre koje su sa iskustvom i kvalifikovane. To je, ističe, važno i za mlade sestre koje dolaze, jer će tako imati najbolje edukatore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • connected

    28.09.2022 15:14
    Srbija je zemlja sa najvećom stopom smrtnosti na svetu, https://www.cia.gov/the-world-factbook/field/death-rate/country-comparison.
    Toliko o našem "zdravstvenom sistemu" koji je uz katastrofalne uslove života u Srbiji najzaslužniji za ovakav rezultat.
  • Djoka

    28.09.2022 15:05
    Ne siri lazi
    @ Nikola DE

    To sto si napisao da je penzija 75% ili koliko vec od plate je apsolutna glupost!

    -Penzija se odvaja procentualno od plate. Sto veca plata, veca ce biti i penzija. Jos uvek je minimum za penziju u DE, 5 godina i 1 mesec.
    -Za platu, za koju vecina nasih ljudi radi recimo 2000e neto (da sad ne ulazimo u bruto & poreske klase), penzija ce za 5 godina rada da bude oko 160e, odnosno oko 30-ak evara za svaku radnu godinu.
    -Inace, koliko se tacno odvaja procenata od plate, lepo pise na svakoj platnoj listi.
    Pozdrav
  • Инспектор Вишекруна

    28.09.2022 12:21
    Ма доћи
    до изабраног лекара у Новом Смраду је немогућа мисија, ако ти треба хитно. Докторка је у ковид амбуланти, а неко те може примити, први термин следеће недеље, евентуално. Ако се неко јави на телефон!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.