Beograđanki rata kredita porasla za 85 evra, plaši se da će biti još gore
Beograđanki Dragani P. rata stambenog kredita porasla je za 85 evra u poslednjih šest meseci, a plaši se da bi mogla da nastavi da raste.
Foto: Pixabay
Kako priča za Nova.rs, ona i suprug su podigli stambeni kredit u martu godine, vodeći se time da će cene nekretnine da rastu.
Međutim, kažem, nisu mogli da pretpostave da će "euribor da eksplodira za šest meseci", što je njihovu mesečnu ratu podiglo za 85 evra.
"Ovo je za nas zabrinjavajuća i bezizlazna situacija, jer stručnjaci predviđaju da će euribor i dalje da raste", priča ona.
Po njenim rečima, rešavanje stambenog pitanja Draganina porodica je osmislila strateški, jer je živela u stanu sa suprugom, malim detetom i roditeljima. Plan je bio da se podigne kredit za kupovinu većeg stana, koji bi se pokrivao izdavanjem manjeg i izdavanjem garaže u njihovom vlasništvu.
Tako su i podigli kredit sa varijabilnom kamatnom stopom od 100.000 evra sa rokom otplate na 15 godina. Prva rata je iznosila 660 evra, a najnovijim presekom tromesečnog euribora, moraju da izdvoje 745 evra.
Dragana sada strahuje, da se rast kamate, kako kaže, "neće zaustaviti na ovome".
"Gde je granica ovome? Šta ako kamata nastavi nenormalno da raste? Je l' postoji nekakvo telo koje može da nas zaštiti? Osećam se, kao da ne postoji nikakva instanca kojoj mogu da se obratim, ili bilo ko od nas ko ima stambeni kredit. Oni sa tim cenama mogu da rade šta god im padne na pamet. Inflacija je – i to im je opravdanje za sve", kaže ova tridesetpetogodišnjakinja.
Promena iznosa rate zbog povećanja euribora nije ista za sve korisnike stambenih kredita, pa tako vrtoglavi rast kamatne stope manje osećaju oni građani koji su kredit podigli pre 10 ili 20 godina. Vlasnici tih kredita, otplatili su veći deo duga, tako da se kretanje evropske bankarske kamatne stope, manje odražava na njihovu mesečnu ratu, piše Nova.rs.
Dragana kaže da su već u situaciji da se snalaze kako znaju i umeju, jer imaju dete, planiraju proširenje porodice, ali tu je i vraćanje novca prijateljima od kojih su pozajmili za učešće za kredit.
Šta je euribor?
Euribor je kamatna stopa po kojoj grupa evropskih banaka pozajmljuje novac jedna drugoj. On je u porastu od marta ove godine, nakon što je od 2015. njegova vrednost bila negativna, odnosno u minusu. Rate kredita usklađuju se prema euriboru na tri (3M), ili na šest meseci (6M). Vrednosti oba euribora početkom ove godine bile su ispod nule, a nagli skok zabeležen je u poslednja tri meseca. Tako je tromesečni euribor 30. septembra dostigao vrednost od 1,228 odsto, dok je istog dana šestomesečni iznosio 1,858 odsto.
Vreme skupih kredita će potrajati
Sredinom septembra 021.rs je pisao da novi bankarski trendovi vode rastu euribora, koji je nedavno jedno vreme bio negativan, pa su građani, što je istorijski kuriozitet, uživali u kreditima čija godišnja kamata nije premašivala tri, a često je bila i ispod dva procentna poena.
Na promene uslova otplate korisnici često gunđaju i optužuju banke. Ovoga puta, međutim, nisu u pravu. Kreditni ugovor je ostavljao mogućnost za ovakve promene, korisnici su na vreme bili precizno upoznati sa mogućim kretanjem visine kreditne rate.
Sada se svi pitaju dokle će rasti kamate? Odgovor je dok se ne suzbiju snažni inflacioni pritisci, a veliku ulogu imaće i cene energenata, energije i hrane u predstojećem periodu, preko kojih prosećan čovek najviše oseća promene. Teško je dati precizan odgovor, ceo proces umnogome zavisi i od političke situacije. Kako za sada niko ni ne govori o kraju sukoba na istoku Starog kontinenta, čini se da će neugodan trend potrajati bar do sredine sledeće godine.
No, i kada se inflacija svede na podnošljivu, kamate će još neko vreme biti visoke, potom će početi da lagano padaju, ali teško da će se vratiti na donedavni nivo. Nailazi vreme skupih kredita i potrajaće.
Da li će skuplji krediti oboriti cene kvadrata?
Agenti za nekretnine tvrde da se i na terenu već oseti pad aktivnosti kreditnih kupaca i pooštravanje uslova za zaduživanje koje nude banke. Kamate su veće, a zaoštreni su i uslovi pod kojima se pozajmice daju. U većini banaka je učešće do sada bilo 20 odsto, iako je NBS preporučila da banke omoguće i učešće od 10 procenata, ali pojedine finansijske institucije od klijenata koje smatraju "rizičnim" sada traže učešće i od 30 odsto.
U agencijama za nekretnine kažu da je interesovanje klijenata za kredite primetno manje nego prethodnih meseci i da su ljudi postali obazriviji zbog povećanja kamatnih stopa, ali da ne očekuju da će pad tražnje za kreditima spustiti cene kvadrata.
"Sada, kada su porasle kamatne stope biće umanjena kreditna sposobnost i manja potražnja, ali će s druge strane biti i manja ponuda stanova jer se neće toliko ni graditi. S obzirom da cenu određuje potražnja, a očekuje da će i investitori malo da uspore, smanjiće se potražnja i može se očekivati u najboljem slučaju da cene stagniraju, a ne mislim da će kvadrat pojeftiniti. Jednostavno nemamo veliki izlaz stanova na tržište koji ne mogu da se prodaju, a samo to bi moglo da obori cenu", rekao je za Euronews Srbija Vladimir Obradović iz agencije "Obradović nekretnine".
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
0
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
2
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
4
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
6
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
9
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
13
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
30
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Vučić: Videću da li lično da predložim Skupštini zakonske izmene o dolasku stranih fakulteta
21.11.2024.•
37
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič je večeras najavio mogućnost da on lično predloži Skupštini Srbije zakonske izmene kojima se omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
AMSS upozorio vozače na poledicu
21.11.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je večeras upozorio vozače da budu oprezni zbog poledice.
Na krovu zgrade u Severnoj Mitrovici nađeno oružje i uređaji za radio-vezu
21.11.2024.•
1
Kosovska policija je saopštila da je jutros našla oružje, municiju i uređaje za radio-vezu na krovu zgrade u Ulici kralja Petra u Severnoj Mitrovici.
Srbija i Tuvalu ukidaju vize
21.11.2024.•
12
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.
Vučić kaže da je očajan jer je Vlada Srbije povukla zakon o fakultetima: "Dragi Miloše..."
21.11.2024.•
46
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je očajan zbog odluke vlade da povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Porodici sa sedmoro dece kod Niša isključena struja zbog duga od 30.000 dinara
21.11.2024.•
8
Devetočlana porodica iz Gadžinog Hana kod Niša ostala je danas bez struje u socijalnom stanu zbog duga od 30.000 dinara.
Srbija dobila Koordinaciono telo za pristupanje EU
21.11.2024.•
4
Vlada Srbije usvojila je Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Zbog snega: Bez struje potrošači u Novom Pazaru, na Goču i studeničkom kraju, otežan je i saobraćaj
21.11.2024.•
1
Oko 90 hiljada potrošača ostalo je bez struje na području Novog Pazara a struje nema na Goču i u studeničkom kraju od sinoć, dok u je u Valjevskom kraju zbog snega otežan i usporen saobraćaj.
"Zbog nezapamćenih pritisaka i ucena": Iz procedure se povlači zakon o dovođenju stranih fakulteta
21.11.2024.•
35
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević saopštio je da će Vlada sutra doneti odluku o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Ministarstvo izdalo rešenje o obimu i sadržaju dela projekta "Jadar": Evo šta je njime predviđeno
21.11.2024.•
8
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je izrađeno i izdato Rešenje o obimu i sadržaju za rudarski deo projekta "Jadar".
MUP apelovao na vozače da paze na bicikliste - ali i na bicikliste da obrate više pažnje
21.11.2024.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovalo je danas na vozače da budu pažljiviji prema biciklistima i poštuju propise, ali i na bicikliste da budu pažljivi i koriste propisana svetla.
Pomoćnik direktora policije detaljno opisao kako je Balijagić uhapšen na spavanju
21.11.2024.•
9
Sinoć, posle 22 sata imali smo dojavu da se Alija Balijagić nalazi u jednoj kući u selu Pribojska Goleša, nakon čega su pripadnici SAJ-a uprkos intenzivnim padavinama odmah krenuli u akciju.
Komentari 36
Janko
marko
ja sam uzeo kredit pre otprilike 2 godine, fiksnu kamatu po stopi 3.5%, varijabilna je bila oko 2.5% znači prilično mala razlika... ono što pravi razliku je period otplate, varijabilnu možeš, i veliki broj ljudi uzima, na 30 godina otplate, dok od banke do banke limit na fiksnu varira, ali uglavnom 15 ili 20 godina, takođe banka ima nešto rigoroznije uslove i papirologiju za odobravanje fiksne kamate... ali prvenstveno je period otplate i rata kredita uzrokovana time, a ne kamatnom stopom razlog što se ljudi odlučuju za varijabilnu kamatu...
gospođa iz ove priče je uzela kredit na 15 godina i vrlo verovatno je mogla da dobije fiksnu kamatnu stopu i ako se u martu ove godine (uz svu nestabilnost u čitavom svetu) odlučila za varijabilnu zbog te razlike u kamatnoj stopi onda je, pa žao mi je što moram reći, ali budala... razumem da je njima sad teško zbog povećanja rate i svega ali ovo je rezultat njenih loših odluka, nije joj niko drugi kriv
podseća me na situaciju kad je jelašić apelovao na ljude da ne uzimaju kredit u švajcarcima, pa svi ignorisali jer su pametniji, a posle klasično "država duradi nešto"... malo odgovornosti za svoje lične postupke i izbore možda?
igor_t
04.10.2022 • 13:50
tim gore
jer neko ko je kreditno sposoban za toliki iznos trebalo je da zna bolje, da ne kazem da bude pametniji. u svakom slucaju, ovo nije reprezentativan primer i verujem da vecina uzima nize kresite, iako je clanak poucan a komentari korisni.
-----
Razumemo se. Svakako ko je tako kreditno sposoban, trebao bi biti sposoban i ustedeti novac i sacekati bolje vreme za zaduzivanje ako bas i mora.
Ali sto ljudi, sto cudi, svako radi kako misli da je najbolje. A sa porastom plate i primanja, rastu i apetiti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar