Banjac: Štedeti struju na svakom koraku, ali građani nisu na dijeti pa da mere svaku kaloriju

Dr Miloš Banjac, redovni profesor na Katedri za termomehaniku na Mašinskom fakultetu u Beogradu ističe da do kraja ove godine možemo samo da štedimo energiju i da očekujemo da zima bude blaga.
Banjac: Štedeti struju na svakom koraku, ali građani nisu na dijeti pa da mere svaku kaloriju
Foto: Pixabay
On za RTS kaže da treba da se podigne svest građana o štednji na svakom koraku, ali i da se ne može očekivati da se ponašaju kao da su na dijeti pa da mere svaku kaloriju koju unesu, u ovom slučaju koju potroše.
On kaže i da je Evropa dugi niz godina pokušavala da skloni državu iz upravljanja energetskim sektorom, pa sada vlada privatni sektor, a energija, posebno električna, postaje berzanska roba. Država više ne upravlja time i to je jedan od razloga što je Evropa nespremna da reaguje na tako krupne poremećaje.
Što se tiče uštede od 15 posto u Srbiji, Banjac kaže da je to ambiciozan cilj i da je ostvariv, ali da se boji da mere koje su donete neće baš uspeti.
 
"Taj cilj je postavljen tako da se nadoknade gubici koji se očekuju, odnosno uvoz električne energije koji će EPS imati tokom godine, a ne na osnovu analize, efekata tih mera uštede", smatra Banjac.
 
Drugim rečima, objašnjava, resorno ministarstvo je zatražilo od javnog sektora da se snađe i nađe način kako da uštedi 15 odsto, isto važi i za lokalnu samoupravu i za građane. 
 
Štednja na svakom koraku 
 
Banjac ističe da mora da se podigne svest građana o štednji na svakom koraku. Kaže da isključivanjem po jednog uređaja nećemo uspeti da uštedimo energije koliko nam je potrebno.
 
"Međutim, merama da na svakom uređaju, svakom korišćenju grejanja, bojlera, šporeta, dakle na svakom koraku da uštedimo po koji procenat, uspećemo da dođemo do toga da uštedimo. Delimično će taj komfor morati da trpi, ali možemo nekim jeftinim merama da smanjimo potrošnju i da taj komfor ne trpi toliko", smatra profesor.
 
Misli i da se ne može očekivati od građana da se ponašaju kao da su na dijeti, pa da mere svaku kaloriju koju unesu, u ovom slučaju koju potroše. Međutim, smatra da se stalnim upozorenjima, medijskim kampanjama da treba da ugase svetlo iza sebe, da ne koriste klima-uređaje kada nisu u prostorijama i slično, može doprineti uštedi.
 
Ko najviše troši, taj treba i najviše da uštedi 
 
Energetski bilans pokazuje da domaćinstva troše 50 odsto električne energije, industrija 30, a javni komercijalni sektor oko 20 procenata.
 
"Logično je uvek bilo da se gleda da ko najviše troši, taj treba i najviše da uštedi, pa je u ovom slučaju to bio sektor domaćinstva, zbog toga kampanja i treba da bude usmerena prema domaćinstvima", navodi Banjac.
 
Ukazuje na to da se od ukupnih energenata koji uđu u domaćinstvo, gas, električna energija, ugalj, 60 odsto potroši na grejanje i to je segment gde najviše može i da se uštedi. Međutim, od ukupne strukture te potrošnje energenata za grejanje, 50 odsto je biomasa, 15 električna energija, 22 procenta sistemi daljinskog grejanja...
 
"Dakle tih 15 odsto koje trošimo za električnu energiju, to je prostor za uštedu. Savet je da se pređe s klasičnih sistema - grejalice, TA peći, etažna grejanja - na sisteme kao što su toplotne pumpe", navodi profesor.
 
Tri kategorije uređaja koji troše struju 
 
Najveći potrošači električne energije su oni uređaji koji služe za grejanje ili hlađenje bilo vode ili vazduha. U drugoj kategoriji su televizori, kompjuteri i ostali kućni aparati koji električnu energiju pretvaraju u svetlost i zvuk i oni su manji potrošači.
 
U trećoj kategoriji su svi oni nevidljivi uređaji, ruteri, modemi, koji, ističe Banjac, izuzetno malo troše električnu energiju, ali rade 24 sata. Jedna od mera je i da se oni isključuju kada ne boravimo u nekom prostoru, jer nam nisu potrebni.
 
"Štedimo i očekujemo da zima bude blaga"
 
Upozorava i da, ukoliko dođe do novih poremećaja na tržištu, kao što je i sada cena biomase, ogrevnog drveta, da se onda ljudi ponašaju ekonomski racionalno. To može, ističe Banjac, u negativnom smislu da preokrene potrošnju električne energije, da je građani troše u većoj meri.  
 
Zbog toga, dodaje, država mora da reaguje i kontroliše odnos cena svih energenata.
 
Srbija nije povećala potrošnju električne energije u poslednjih desetak godina, ali jeste u poslednje dve godine nafte i naftinih derivata.
 
Banjac ukazuje na to da je Srbiji potrebna masovnost u izgradnji malih solarnih elektrana u domaćinstvima.
 
"Do kraja ove godina možemo samo da štedimo energiju i da očekujemo da zima bude blaga. Sledeće godine se završavaju neki ozbiljniji projekti. Treba konačno da se završi termoelektrana Kostolac, u Pančevu treba da se završi nova gasna termoelektrana, vetropark u Kostolcu i nekoliko većih solarnih elektrana, tako da ćemo bilansno imati nove kapacitete", zaključuje Banjac.
 
Naglašava i da je plan za sledeću godinu da se reši problem kopova, otkopavanja uglja. Srbija ima overene rezerve uglja za još 40 do 50 godina, i to, ističe profesor, treba da koristimo.
 
"Evropa diže ruke od toga, da moramo samo obnovljive da koristimo. Neophodni su klasični izvori energije. U svakom energetskom bilansu vi možete da dodajete do određene mere obnovljive izvore, ali oni su varijabilni. Mi imamo stalnu potrebu za električnom energijom, a ne kada ima sunca, odnosno kada ima vetra. Taj balans mora da se nađe i u tom delu", naglasio je Banjac.
  • Max

    06.10.2022 15:42
    Tako je stednja narode, ali stadioni neka svetle kao bozicne jelke.... Jer ne moze fudbalska utakmica da se igra preko dana.....
  • Hm...

    06.10.2022 10:15
    Citat: "resorno ministarstvo je zatražilo od javnog sektora da se snađe i nađe način kako da uštedi 15 odsto, isto važi i za lokalnu samoupravu i za građane." Komentarisao sam nešto slično ovako juče...Proverite koliko troše kilovata struje zgrada Vlada Srbije i Vlada Vojvodine mesečno.
    Bojler (hvala bogu nov ugreje vodu za sat vremena) palim samo noću, računar samo po potrebi, ruter isto tako, veš mašinu jednom u 10 dana zavisi od količine veša kad je jeftina struja, kad nisam kući (a to je oko 10-12 sati dnevno) sve pogasim, jedino što radi stalno je frižider, a račun manje više isti. Plate nam ne dozvoljavaju neki luksuz, a cene skaču svaki dan...evo vam telekom npr: do sada sam plaćao račun mesečno 950 dinara, pre 3 meseca 1300, pre 2 meseca 1650, evo juče stigao račun 1800 dinara, a potrošnja manja ili ista...A zima ide.Da štedimo a gospoda će da zimi greju svoje bazene na 30 stepeni?
  • Zebra

    06.10.2022 10:02
    Bahati SNS paraziti se razbacuju našim novcem, izmišljenim milionskim projektima, firme koje dobijaju poslove imaju svoje ibezbedjenje, uništili su TENT, a sad bi da to lome preko leđa građana. Na kraju krajeva, nije mi zato samo zbog toga sto će zakaciti i ove jadne sendvicare!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.