VMA: Jedan pacijent otrovan gljivama i dalje životno ugrožen

Jedan pacijent životno je ugrožen od trovanja pečurkama, a stanje ostalih devet pacijenata je nepromenjeno, rečeno je jutros na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu.
VMA: Jedan pacijent otrovan gljivama i dalje životno ugrožen
Foto: Pixabay

Pre nekoliko dana deset pacijenata se otrovalo gljivama koje su kupili na šabačkoj pijaci.

Zbog toga je uhapšena 72-godišnja žena koja je prodavala pečurke, osumnjičena za delo protiv zdravlja ljudi.

"Upozorenje svima onima koji koriste gljive za jelo, kao i beračima gljiva je da budu maksimalno oprezni, jer odgovornost za zdravlje i ličnu bezbednost je na svakome ko bere i jede samonikle gljive", upozorio je Nacionalni centar za kontrolu trovanja VMA.
 
Isto tako, ističu, treba biti pažljiv prilikom kupovine pečuraka na pijacama, a na deklaraciji bi trebalo da bude istaknuto ime pečurke, uzgajivača i koja institucija je obavila kontrolu kvaliteta.
 
U Nacionalnom centru za kontrolu trovanja VMA ističu da je od proleća do sada lečeno 26 pacijenata sa trovanjem gljivama (14 ambulantno i 12 u bolnici), dok se u Evropi godišnje leči oko 10.000 ljudi, a da je smrtnost velika - između 10 i 50 odsto.
 
Napominju da je u prethodnom periodu bilo više kišnih dana praćenih toplim, sunčanim vremenom, što izaziva nagli rast i bujanje jestivih, ali nažalost, i otrovnih gljiva, i iz tog razloga upozoravaju da pored nekoliko stotina jestivih, nejestivih i lekovitih, postoji nekoliko desetina otrovnih gljiva.
 
Upozorenje zdravstvenim radnicima je da obavezno konsultuju Nacionalni centar za kontrolu trovanja VMA na telefon 011/3608-440, jer je specifičnu terapiju neophodno započeti u prvih 48 sati.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija