Protest ispred britanske ambasade u Beogradu: Novinari traže da Asanž ne bude izručen

Ispred britanske ambasade u Beogradu održan je protest u okviru međunarodne akcije novinara kojom se od Velike Britanije traži da ne izruči osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža SAD-u.
Protest ispred britanske ambasade u Beogradu: Novinari traže da Asanž ne bude izručen
Foto: FoNet (Milica Vučković)

Novinari su na kratkom protestnom skupu najavili da će zahtev, koji su potpisali Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Sindikat novinara Srbije (SINOS), predati ambasadi u ponedeljak.

Predsednica SINOS-a Dragana Čabarkapa rekla je da su SAD i Velika Britanija deklarativno najveći borci za ljudska prava i slobodno novinarstvo, a da se u aktuelnoj situaciji "drastično gaze i ljudska prava i slobodno novinarstvo".
"Kažnjavanje ovog čoveka, koji je veliki borac, koji je žrtvovao svoj život da bi se borio za istraživačko novinarstvo da bi pokazao neku istinu koju vlast te dve države želi da prikrije je surova kazna", dodala je ona.
 
Naglasila je da su UNS, NUNS i SINOS članovi i Evropske i Međunarodne federacije novinara, koje u isto vreme u Velikoj Britaniji prave protest ispred zgrade parlamenta.
 
Ona je apelovala i na vlasti u Srbiji da reaguju tim povodom, dodajući da će pismo sa istim zahtevom kao ambasadi, predati i Skupštini Srbije.
 
Član Izvršnog odbora SINOS-a Dejan Gligorijević naveo je da uskoro ističe rok za odluku o žalbi na izručenje koju je Asanž podneo, navodeći i da ga u slučaju izručenja čeka oko 150 godina zatvora.
 
"Ovo je veliki međunarodni pritisak na vlasti koje odlučuju o tome da li će biti izručen Asanž ili ne. U svakom slučaju, akcija je dobrodošla i ako ne urodi plodom to će biti veliki protivakt demokratskih procesa i svetskog javnog mnjenja, koje traži da se oslobodi Asanž", kazao je on.
 
Gligorijević je izrazio nadu da će Asanž biti pušten, ali da bi njegov izlazak na slobodu mogao da bude "poziv i drugima da se bave državnim tajnama".
 
Džulijan Asanž je osnivač medijske organizacije "Vikiliks" koja je do 2015. godine objavila bazu podataka sa više od 10 miliona poverljivih dokumenata, zbog čega je uhapšen 2019. godine u Londonu, kada mu je Ekvador ukinuo sedmogodišnji azil.
 
Velika Britanija je u junu odobrila izručenje Asanža u SAD, na šta je on podneo žalbu. U slučaju izručenja, Asanž bi u SAD mogao da bude osuđen na oko 150 godina zatvora zbog špijunaže u vezi s materijalom objavljenim na "Vikiliksu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • A3

    09.10.2022 08:19
    Malo je takvih
    Asanž je heroj modernog doba.
  • Besram

    09.10.2022 06:04
    @Vule
    Nista ogavnije!
    Iz zemlje, koju je sa pravom sin ubijene novinarke sa Malte (zbog cijeg ubistva su danima i nedeljama protestovali svi Maltezani, koji su uspeli da procesuiraju zlocince i dodju do sprege vrha vlasti i kriminala), oznacio da sledeci stradali, "samo zbog misli i reci" bice iz Srbije i u tome bio u pravu - dolazi komentar "opravdan protest! Kako Vas nije sramota!
    "Videla zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu" jeste neprimerena izreka za prostor ciji otkriveni zlocini u gusenju sloboda i osnovnih ljudskih prava moraju biti obelodanjeni i procesuirani pred medjunarodnim institucijama kada se one ponovo stvore, posle ove brutalne agresije Rusije na slobodnu zemlju! Ako se uopste dozvoli da ostane na ovoj planeti ista posle njih i budu spremni za nove - Nirnberske sudove!
  • Zemlja čudesa

    08.10.2022 22:40
    Američka i britanska sloboda informisanja vam je kao RTS-ovo "Vaše pravo da vidite... ono što mi hoćemo da vam prikažemo".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija