Dodatna razjašnjenja o popisu: Da li morate da date broj telefona, šta ako se plašite zaraze...

Popisivači pitaju građane za kontakt telefon u domaćinstvu za slučaj da nešto treba da se dopuni ili proveri.
Dodatna razjašnjenja o popisu: Da li morate da date broj telefona, šta ako se plašite zaraze...
Foto: Pixabay
Kako je za N1 rekla načelnica Odeljenja za popis stanovništa Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Ljiljana Đorđević, tako je bilo i na prethodnom popisu.
"Građani nisu u obavezi da ostave broj svog fiksnog ili mobilnog telefona, ali je poželjno da imamo njihov telefon", rekla je Đorđević.
Sagovornica portala N1 naglasila je da aplikacija zbog toga neće kočiti popisivača, dodajući da on može da nastavi popisivanje i bez unetog broja telefona.
 
"Jedino mesto gde mora da se unese odgovor jeste godina rođenja, pa makar i približan podatak o tome ukoliko se odgovor daje za nekog drugog. Tu aplikacija zaustavlja popisivača i ne dozvoljava mu da nastavi popis bez unošenja godine rođenja. Za sva druga pitanja data je mogućnost da se upiše odgovor 'nepoznato', a to se posebno odnosi na situacije u kojima neko daje podatke za drugo lice. Aplikacija pušta sve što je smisleno, ali upozorava popisivača na podatke koji se ne poklapaju. Na primer, popis se radi u Kragujevcu, a lice kaže da je rođeno u Čačku, pa ako na pitanje da li ste se doselili u ovo mesto odgovori 'nisam', aplikacija će upozoriti popisivača da proveri šta je upisao kod mesta rođenja", navela je Đorđević.
 
Nekoliko građana se požalilo da aplikacija za popisivanje ne dozvoljava unošenje dva prezimena.
 
"U aplikaciju mogu da se unesu oba prezimena, samo bez crtice, koja za popis svakako nije bitna. Ako neko u ličnom dokumentu ima tu crticu, onda po zakonu mora svuda je piše, ali kod popisivanja može da se stavi razmak umesto crtice. Proverili smo to i na primeru nekoliko naših koleginica koje imaju dva prezimena i sistem je prihvatio oba", istakla je sagovornica portala N1.
 
Đorđević je podsetila da popisivači dolaze više puta na adresu domaćinstva, pa tek nakon nekoliko neuspešnih pokušaja da ih popišu građanima ostavljaju obaveštenje da mogu da se jave info-centru. Vreme u koje popisivači obilaze domaćinstva je svakodnevno od osam ujutru do osam uveče, a građani nisu dužni da ih puste u svoje domove jer popis može da se obavi i ispred ulaza u stan.
 
"Takođe, ukoliko je neko bolestan i zbog toga ne može da pusti popisivača u stan, ili se plaši kontakta zbog epidemije koronavirusa, postoji i opcija da se u izuzetnim slučajevima popisivanje obavi telefonskim putem", naglasila je Đorđević.
 
Svi popisni obrasci nalaze se u aplikaciji koju koriste popisivači, a najpre se unose podaci za zgradu, zatim za stan, potom za domaćinstvo, a onda i za sve članove pojedinačno. Za decu mlađu od 15 godina odgovori se prikupljaju od roditelja, usvojitelja, staratelja ili hranitelja.
 
Popisni upitnik za domaćinstvo i stan sa svim pitanjima možete pogledati OVDE, a pitanja koja će biti postavljena svakom članu domaćinstva OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    09.10.2022 17:00
    Zašto nije omogućen "onlajn" popis kada smo i onako uložili stotine miiliona eura u e-državu.
  • Vlada

    09.10.2022 14:55
    @Kolja

    Na koju foru popis uživo pomaže da realno sagledaju situaciju? Poposovača možeš da primiš u hodniku i ispričaš mu šta želiš.

  • sajber popisivanje

    09.10.2022 13:54
    vestačke misli
    Šta će kompjuteru podaci moga deteta kojim putem ide u školu?
    Da stavim naočare da zajedno idemo?
    Ili šta će kompjuteru moj datum rodjenja? Ili podaci o mojim roditeljima?
    Da možda neće da prave neki hologram po opisu mojih roditelja ili za moj rodjendan da samo da stavim naočare, a onda žurka u sajber prostoru?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija