Poređenje Srbije i zemalja regiona: Gde su najskuplji, a gde najjeftiniji brašno, mleko, jaja...
Svakim odlaskom u prodavnicu, uz neminovni spisak osnovnih prehrambenih namirnica, potreban je sve "dublji džep" ili finansijski dobro potkovana kartica za plaćanje.
Foto: 021.rs
Uz potrošačku inflaciju koja je na vrhuncu ili blizu vrhunca u ovim mesecima, u celom regionu, a sa istim budžetom kao ranije, u korpama je sve manje osnovnh životnih namirnica, piše Bloomberg Adria.
Rast cena ne opterećuje samo potrošače već i trgovačke lance, kojima kratkoročno rastu prihodi, ali izložena roba postaje sve nedostupnija finalnoj potrošnji. Na srednji i dugi rok to može biti ozbiljan problem za sve kompanije. Istovremeno, trgovci su već mesecima suočeni sa ograničenjem cena pojedinih životnih namirnica. Iako se postepeno poskupljenje s vremenom dopuštalo, pa se stavljala nova zabrana na povećanje cena, bilo je nestašica. Takođe, administrativnim odlukama su pojedine trgovačke marže smanjene.
Bloomberg Adria uporedio je 16 osnovnih prehrambenih proizvoda u pet zemalja u regionu. Obišli su markete sa najvećim prihodima u svakoj državi - u Sloveniji je to "Merkator", u Hrvatskoj "Konzum", u Srbiji "Delez" ("Maksi"), u Bosni i Hercegovini "Bingo" i u Severnoj Makedoniji "KAM".
Novinari su posetili najveću prodavnicu u blizini regionalne redakcije Bloomberg Adria u sredu, 28. septembra tačno u 13 sati. Kad su popisivali hranu, tražili su najjeftinije namirnice u sastavljenoj korpi.
Brašno, šećer, ulje... gde je najeftinije, a gde najskuplje?
U imaginarnom svetu, u kome bismo mogli obilaziti Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Severnu Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu radi namirnica, za brašno bi najisplativija bila Severna Makedonija i trgovina "KAM". Naime, jedan kilogram brašna tipa 500 u Skoplju košta 0,59 evra. Prate ga Zagreb, Beograd i Ljubljana sa cenama većim za dva, tri ili šest centi. U Sarajevu je potrebno izdvojiti 18 centi više (0,77 evra za jedan kilogram).
Nastavljajući po spisku, suncokretovo ulje je najjeftinije u Srbiji, gde jedan litar možete kupiti za 1,58 evra. Ako ste u Ljubljani, potrebno vam je evro i 11 centi više (2,69 evra), a u Skoplju 0,36 evra više (1,94 evra). Sarajevo i Zagreb su u zlatnoj sredini sa 2,10 i 2,12 evra po litru.
Za kilogram soli najviše novca je potrebno u BiH (0,49 evra), dok građani Severne Makedonije istu količinu mogu dobiti za upola manje novca (0,23 evra).
Ako pravite kolače i potreban vam je šećer - Beograd je najpovoljniji. Kilogram košta 0,88 evra, dok je ista namirnica u Ljubljani 1,49 evra.
Sa poslednjim nestašicama mleka u Srbiji, ne iznenađuje da je litar kravljeg mleka i najskuplji u regiji (1,25 evra). U isto vreme, u Hrvatskoj možete pronaći litar za nepun evro (0,97 evra).
Međutim, situacija se menja ukoliko želite da kupite jedan litar punomasnog jogurta, pa tako Hrvati kupuju najskuplji litar jogurta u regionu (1,39 evra).
Nastavljajući niz mlečnih proizvoda, maslac (250g) najskuplji je u BiH (3,36 evra). Visoku cenu tog proizvoda možete pronaći i u Srbiji (3,23 evra), dok preostala tri suseda beleže cene ispod tri evra, sa Severnom Makedonijom kao najpovoljnijom (2,6 evra).
Dalje, za kutiju od 10 komada jaja u Skoplju vam je potrebno 1,61 evro, a u Ljubljani 2,35 evra. BiH je bliža južnim cenama Adria regije, pa 10 jaja možete kupiti za 1,77 evra, a u Srbiji je potrebno 10 centi više (1,87 evra). Hrvatska je u rangu svojih suseda iz EU i istu količinu možete obezbediti za 2,18 evra.
Za hleb je za u proseku potrebno izdvojiti oko 0,75 evra, a za pola kilograma testenine oko 0,85 evra. Najviše novca za testeninu je potrebno u Hrvatskoj (1,06 evra), a najmanje u Srbiji (0,63 evra). Hleb je pak najskuplji u Sloveniji (0,87 evra), a najjeftiniji u Severnoj Makedoniji (0,62 evra).
Kilogram krompira je oko 0,68 evra osim Slovenije, gde je potreban evro i sedam centi. Za celo sveže pile, najmanje novca je potrebno u Srbiji (2,55 evra po kilogramu), dok je Slovencima potrebno skoro duplo (4,99 evra po kilogramu).
Ista korpa hrane, a ukupna cena...
Za voće i povrće su izdvojene cene banana, paradajza i paprike. Cene banana su u celoj regiji manje-više jednake, dok se kilogram paradajza drastično razlikuje. U Severnoj Makedoniji jedan kilogram košta 0,6 evra, u Hrvatskoj 1,33 evra, BiH 1,67 evra, Sloveniji 1,69 i Srbiji 1,8 evra. Manja razlika je u cenama kilograma paprike. Severna Makedonija je opet najpovoljnija (1,17 evra), a Slovenija najskuplja (2,49 evra).
Pošto živimo u realnosti, a ne u imaginarnim svetovima gde je sve lakše, kada se sve sabere, za 16 osnovnih namirnica u Sloveniji je potrebno 30,48 evra, u Hrvatskoj 25,51 evro, Bosni i Hercegovini 23,35 evra, Srbiji 22,24 evra i Severnoj Makedoniji 19,23 evra.
Visina kupovne moći se, pored potrošačke korpe, treba posmatrati i kroz prizmu prosečnih plata, koje su u Sloveniji u julu ubedljivo bile najviše, pa su iznosile oko 1.304 evra. U Hrvatskoj je prosečna plata bila oko 1.007 evra, u Srbiji oko 623 evra, u BiH 581, a u Severnoj Makedoniji 516 evra.
Koliko košta korpa sa sedam poznatih brendova
Nakon poređenja cena osnovnih prehrambenih namirnica, novinari Bloomberg Adria su ispitali i koliko u regionu košta korpa napunjena proizvodima sedam poznatih brendova.
Korpa je napunjena Koka-Kolom, malom Milkom, velikim pakovanjem Cedevite, teglicom Nutele, Plazma keksom, Vegetom i praškom za veš Persil. U obzir su uzete i razlike u veličinama pakovanja u pet zemalja.
Svetski najpoznatije bezalkoholno piće, Koca-Kola, može se zateći u svim prodavnicama, od lokalnih do supermarketa. Tako u Sloveniji u Merkatoru 1,5 litar ovog pića košta 1,35 evra, dok su novinari u Bosni i Hercegovini 1,25 litara platili 0,9 evra.
Mala Milka čokolada je najskuplja u Hrvatskoj. U Severnoj Makedoniji za isti novac možete kupiti dve, pa vam čak ostane i 15 centi da ublažite cenu Plazme, čijih 300 grama košta 2,39 evra. U Beogradu je pakovanje od 150 grama Plazme najjeftinije u regionu (1,06 evra).
Nutela je jedini brend koji su novinari Bloomberg Adria našli u istom pakovanju u svih pet zemalja. Cena Nutele od 400 grama je u celoj regiji oko 3,4 evra, gde su opet Makedonci najpovoljniji sa cenom od 2,86 evra.
Prašak Persil je stvorio najveći jaz u regiji. Dok je za 2,34 kg praška u Sloveniji potrebno 14,99 evra, u Skoplju tri kilograma Persila koštaju 6,65 evra. Za 26 centi manje možete kupiti pakovanje od dva kilograma Persila u Srbiji.
U zbiru, sedam brendova otežalo je korpu u Sloveniji za 31,24 evra, a u Hrvatskoj za 24,59 evra. U Srbiji i BiH vrednost korpe je skoro jednaka - 20,16 i 20,09 evra, dok je Severna Makedonija jedina ispod 20 evra (19,39 evra).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Izmene zakona koje su u proceduri predviđaju hibridnu nastavu: Kako će ona izgledati?
02.01.2025.•
0
Đaci u Srbiji uskoro bi mogli da idu na hibridnu nastavu, predviđeno je izmenama zakona u oblasti obrazovanja i vaspitanja koji su trenutno na javnoj raspravi.
Čemu zapravo služe BIA i policija: Veća zloupotreba za obračun sa onima koji kritikuju vlast
02.01.2025.•
8
Otvorena represija vlasti nad građanima obeležila je godinu za nama, poručuju sagovornici Istinomera.
VIDEO: Voda Drine kod Loznice postala crvena, u "Vodovodu" kažu da je kriv boksit
02.01.2025.•
7
Preduzeće "Vodovod i kanalizacija" Loznica danas je, zbog promene boje vode reke Drine, saopštilo da je urađeno uzorkovanje i analiza vode na svim vodoizvorištima.
"Na krv zakleti lojalisti unutar SNS": Još jedno Vučićevo zamajavanje ili pretnja i zastrašivanje?
02.01.2025.•
39
Tema lojalista unutar SNS novi je taktički manevar vlasti.
"Uprkos maltretiranju od strane BIA": Poljoprivrednici nastavljaju proteste i podršku studentima
02.01.2025.•
1
Poljoprivrednici će protestovati sve dok ne budu smenjeni premijer Miloš Vučević, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović i predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marijan Rističević.
"Borba za ravnopravnost ćirilice": Selaković o obavezi upotrebe dvoazbučnih tastatura
02.01.2025.•
13
Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da je od prvog dana nove godine obaveza za određene subjekte da uz novu kompjutersku opremu nabavljaju i dvoazbučnu tastaturu kako bi se sačuvala ćirilicu.
Zataškavanje pokušaja podmićivanja inspektora koji je otkrio Jovanjicu: Tužilaštvo obmanulo javnost
02.01.2025.•
12
Više javno tužilaštvo obmanulo je javnost da je službena beleška o tome da je inspektoru, koji je otkrio Jovanjicu, nuđen mito "strogo poverljiva".
Vučić: Ne bi bilo zgoreg da se ponovi akcija predaje nelegalnog oružja
02.01.2025.•
44
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, nakon masovnog ubistva u Crnoj Gori, da misli da ne bi bilo zgoreg da se u Srbiji ponovi akcija dobrovoljne predaje nelegalnog oružja.
Od osam vozača kola prošle godine oduzimana po tri puta zbog teških prekršaja
02.01.2025.•
0
Na putevima Srbije, od 1. januara do 29. decembra 2024. godine su se dogodila 31.922 udesa u kojima je poginula 501 osoba, a 18.807 je povređeno, rečeno je u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.
Tepić: Tužilaštvo da reaguje na priznanje Vučića o postojanju paravojne formacije, ćuti i patrijarh
02.01.2025.•
24
Niko iz Tužilaštva se nije zainteresovao da reaguje na javno priznanje predsednika Srbije o postojanju paravojne formacije, navodi potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić.
Snaga zajedničke budućnosti:"Mlade ljude je možda teže pokrenuti, ali ih je teže i zaustaviti"
01.01.2025.•
1
Višestruka ubistva i tragedije iz maja prošle godine ali i učestali protesti protiv kopanja litijuma i izbornih neregularnosti uticali su na čitavo društvo ali mladi su istupili i rekli da je dosta.
Pogledajte zašto je 2025. godina matematičko čudo: Koliko je 45 x 45?
01.01.2025.•
0
Pred nama je 2025. godina koja je izgleda spremna da nas oduševi svojim matematičkim sjajem.
Na sajtu Skupštine Srbije objavljene biografije kandidata za članove Saveta REM
01.01.2025.•
1
Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje objavio je na internet stranici parlamenta biografije kandidata za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Požar u Čačku gasi 12 vatrogasaca: Plamen buknuo u višespratnici, više osoba evakuisano
01.01.2025.•
0
Iz požar je izbio u jednom stanu petospratne zgrade u Nemanjinoj ulici u Čačku do sada je evakuisano sedam osoba.
Anđelković: Pominjanjem lojalista unutar SNS, Vučić iskazao opasne namere
01.01.2025.•
12
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da je pominjanjem "takozvanih lojalista unutar SNS-a" i njihove potencijalne reakcije na dešavanja u društvu, Vučić iskazao "višestruke opasne namere".
SNS lojalisti: "Malo ekstremni", zaklinju se na krv, Vučićev brat među njima
01.01.2025.•
88
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je održan skup "lojalista" unutar SNS te da će njihove zaključke dobiti i pročitati a potom sa njima i razgovarati.
SSP: Draganu Đilasu upućene pretnje smrću
01.01.2025.•
1
Lideru Stranke slobode i pravde Draganu Đilasu upućene su otvorene pretnje smrću, saopštila je ta stranka.
Vučić sutra sa Amerikancima o energetici i o NIS-u: Ima poruku i za "centre moći"
01.01.2025.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da su za sutra zakazani razgovori sa Amerikancima o energetici i o Naftnoj industriji Srbije za koju je ranije rekao da SAD hoće da joj uvede sankcije.
Novi poziv prosvetnih sindikata Vladi: Dostojanstvena plata ili generalni štrajk?
01.01.2025.•
18
Predstavnici reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika uputili su Vladi Srbije zahtev za nastavak pregovora o Protokolu iz 2023. kojim je predviđeno da njihove plate budu izjednačene sa prosekom
Vučević o investicionom rejtingu, obojenoj revoluciji i nečemu što mu je bilo "najodvratnije"
01.01.2025.•
29
Predsednik Vlade Miloš Vučević rekao je da Srbija mora da nastavi da radi i da se razvija, ali da ostaju teret i bol zbog tragedije koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Komentari 14
miki
Gavril
Ilija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar