Poređenje Srbije i zemalja regiona: Gde su najskuplji, a gde najjeftiniji brašno, mleko, jaja...
Svakim odlaskom u prodavnicu, uz neminovni spisak osnovnih prehrambenih namirnica, potreban je sve "dublji džep" ili finansijski dobro potkovana kartica za plaćanje.
Foto: 021.rs
Uz potrošačku inflaciju koja je na vrhuncu ili blizu vrhunca u ovim mesecima, u celom regionu, a sa istim budžetom kao ranije, u korpama je sve manje osnovnh životnih namirnica, piše Bloomberg Adria.
Rast cena ne opterećuje samo potrošače već i trgovačke lance, kojima kratkoročno rastu prihodi, ali izložena roba postaje sve nedostupnija finalnoj potrošnji. Na srednji i dugi rok to može biti ozbiljan problem za sve kompanije. Istovremeno, trgovci su već mesecima suočeni sa ograničenjem cena pojedinih životnih namirnica. Iako se postepeno poskupljenje s vremenom dopuštalo, pa se stavljala nova zabrana na povećanje cena, bilo je nestašica. Takođe, administrativnim odlukama su pojedine trgovačke marže smanjene.
Bloomberg Adria uporedio je 16 osnovnih prehrambenih proizvoda u pet zemalja u regionu. Obišli su markete sa najvećim prihodima u svakoj državi - u Sloveniji je to "Merkator", u Hrvatskoj "Konzum", u Srbiji "Delez" ("Maksi"), u Bosni i Hercegovini "Bingo" i u Severnoj Makedoniji "KAM".
Novinari su posetili najveću prodavnicu u blizini regionalne redakcije Bloomberg Adria u sredu, 28. septembra tačno u 13 sati. Kad su popisivali hranu, tražili su najjeftinije namirnice u sastavljenoj korpi.
Brašno, šećer, ulje... gde je najeftinije, a gde najskuplje?
U imaginarnom svetu, u kome bismo mogli obilaziti Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Severnu Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu radi namirnica, za brašno bi najisplativija bila Severna Makedonija i trgovina "KAM". Naime, jedan kilogram brašna tipa 500 u Skoplju košta 0,59 evra. Prate ga Zagreb, Beograd i Ljubljana sa cenama većim za dva, tri ili šest centi. U Sarajevu je potrebno izdvojiti 18 centi više (0,77 evra za jedan kilogram).
Nastavljajući po spisku, suncokretovo ulje je najjeftinije u Srbiji, gde jedan litar možete kupiti za 1,58 evra. Ako ste u Ljubljani, potrebno vam je evro i 11 centi više (2,69 evra), a u Skoplju 0,36 evra više (1,94 evra). Sarajevo i Zagreb su u zlatnoj sredini sa 2,10 i 2,12 evra po litru.
Za kilogram soli najviše novca je potrebno u BiH (0,49 evra), dok građani Severne Makedonije istu količinu mogu dobiti za upola manje novca (0,23 evra).
Ako pravite kolače i potreban vam je šećer - Beograd je najpovoljniji. Kilogram košta 0,88 evra, dok je ista namirnica u Ljubljani 1,49 evra.
Sa poslednjim nestašicama mleka u Srbiji, ne iznenađuje da je litar kravljeg mleka i najskuplji u regiji (1,25 evra). U isto vreme, u Hrvatskoj možete pronaći litar za nepun evro (0,97 evra).
Međutim, situacija se menja ukoliko želite da kupite jedan litar punomasnog jogurta, pa tako Hrvati kupuju najskuplji litar jogurta u regionu (1,39 evra).
Nastavljajući niz mlečnih proizvoda, maslac (250g) najskuplji je u BiH (3,36 evra). Visoku cenu tog proizvoda možete pronaći i u Srbiji (3,23 evra), dok preostala tri suseda beleže cene ispod tri evra, sa Severnom Makedonijom kao najpovoljnijom (2,6 evra).
Dalje, za kutiju od 10 komada jaja u Skoplju vam je potrebno 1,61 evro, a u Ljubljani 2,35 evra. BiH je bliža južnim cenama Adria regije, pa 10 jaja možete kupiti za 1,77 evra, a u Srbiji je potrebno 10 centi više (1,87 evra). Hrvatska je u rangu svojih suseda iz EU i istu količinu možete obezbediti za 2,18 evra.
Za hleb je za u proseku potrebno izdvojiti oko 0,75 evra, a za pola kilograma testenine oko 0,85 evra. Najviše novca za testeninu je potrebno u Hrvatskoj (1,06 evra), a najmanje u Srbiji (0,63 evra). Hleb je pak najskuplji u Sloveniji (0,87 evra), a najjeftiniji u Severnoj Makedoniji (0,62 evra).
Kilogram krompira je oko 0,68 evra osim Slovenije, gde je potreban evro i sedam centi. Za celo sveže pile, najmanje novca je potrebno u Srbiji (2,55 evra po kilogramu), dok je Slovencima potrebno skoro duplo (4,99 evra po kilogramu).
Ista korpa hrane, a ukupna cena...
Za voće i povrće su izdvojene cene banana, paradajza i paprike. Cene banana su u celoj regiji manje-više jednake, dok se kilogram paradajza drastično razlikuje. U Severnoj Makedoniji jedan kilogram košta 0,6 evra, u Hrvatskoj 1,33 evra, BiH 1,67 evra, Sloveniji 1,69 i Srbiji 1,8 evra. Manja razlika je u cenama kilograma paprike. Severna Makedonija je opet najpovoljnija (1,17 evra), a Slovenija najskuplja (2,49 evra).
Pošto živimo u realnosti, a ne u imaginarnim svetovima gde je sve lakše, kada se sve sabere, za 16 osnovnih namirnica u Sloveniji je potrebno 30,48 evra, u Hrvatskoj 25,51 evro, Bosni i Hercegovini 23,35 evra, Srbiji 22,24 evra i Severnoj Makedoniji 19,23 evra.
Visina kupovne moći se, pored potrošačke korpe, treba posmatrati i kroz prizmu prosečnih plata, koje su u Sloveniji u julu ubedljivo bile najviše, pa su iznosile oko 1.304 evra. U Hrvatskoj je prosečna plata bila oko 1.007 evra, u Srbiji oko 623 evra, u BiH 581, a u Severnoj Makedoniji 516 evra.
Koliko košta korpa sa sedam poznatih brendova
Nakon poređenja cena osnovnih prehrambenih namirnica, novinari Bloomberg Adria su ispitali i koliko u regionu košta korpa napunjena proizvodima sedam poznatih brendova.
Korpa je napunjena Koka-Kolom, malom Milkom, velikim pakovanjem Cedevite, teglicom Nutele, Plazma keksom, Vegetom i praškom za veš Persil. U obzir su uzete i razlike u veličinama pakovanja u pet zemalja.
Svetski najpoznatije bezalkoholno piće, Koca-Kola, može se zateći u svim prodavnicama, od lokalnih do supermarketa. Tako u Sloveniji u Merkatoru 1,5 litar ovog pića košta 1,35 evra, dok su novinari u Bosni i Hercegovini 1,25 litara platili 0,9 evra.
Mala Milka čokolada je najskuplja u Hrvatskoj. U Severnoj Makedoniji za isti novac možete kupiti dve, pa vam čak ostane i 15 centi da ublažite cenu Plazme, čijih 300 grama košta 2,39 evra. U Beogradu je pakovanje od 150 grama Plazme najjeftinije u regionu (1,06 evra).
Nutela je jedini brend koji su novinari Bloomberg Adria našli u istom pakovanju u svih pet zemalja. Cena Nutele od 400 grama je u celoj regiji oko 3,4 evra, gde su opet Makedonci najpovoljniji sa cenom od 2,86 evra.
Prašak Persil je stvorio najveći jaz u regiji. Dok je za 2,34 kg praška u Sloveniji potrebno 14,99 evra, u Skoplju tri kilograma Persila koštaju 6,65 evra. Za 26 centi manje možete kupiti pakovanje od dva kilograma Persila u Srbiji.
U zbiru, sedam brendova otežalo je korpu u Sloveniji za 31,24 evra, a u Hrvatskoj za 24,59 evra. U Srbiji i BiH vrednost korpe je skoro jednaka - 20,16 i 20,09 evra, dok je Severna Makedonija jedina ispod 20 evra (19,39 evra).
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Daš 130 hiljada za ćebe sa magnetima, pa završiš u bolnici: Svaki šesti penzioner meta prevaranata
24.11.2024.•
2
Zovu ih telefonom, zakazuju razgovore, nude navodno specijalne ponude po povoljnim uslovima - najstariji građani i dalje su žrtve prevaranata.
Tri osobe uhapšene kod Visokih Dečana zbog natpisa "Kosovo je Srbija" na njihovom vozilu
24.11.2024.•
1
Kosovska policija je danas tokom pravoslavne proslave u manastiru Visoki Dečani uhapsila tri osobe na čijem je vozilu naišla na natpis "Kosovo je Srbija", saopšteno je iz kosovske policije.
Vozači često prekrivaju tablice da ih ne uslika "Oko sokolovo": Koliko je ovo "efikasno"?
24.11.2024.•
1
Od kada je uveden sistem "Oko sokolovo", vozači pokušavaju da mu doskoče prekrivanjem registarskih tablica. To komplikuje identifikaciju bahatih vozača, ali je ne čini nemogućom.
Korak po korak: Inženjer o tome kako se ruše objekti sa azbestom
24.11.2024.•
2
Azbest je između šezdesetih i devedesetih godina prošlog veka bio u širokoj upotrebi, a za njegovo uklanjanje postoji propisana procedura.
Istraživanje potvrdilo da sve manje mladih čita knjige: "Knjige naporne, a rečenice predugačke"
24.11.2024.•
5
Čitanje knjiga zasigurno nije na listi najpopularnijih aktivnosti današnje dece i omladine.
VIDEO: Kusturica za 70. rođendan od Putina dobio čestitku, a od patrijarha Kirila orden
24.11.2024.•
4
Reditelj Emir Kusturica proslavio je sedamdeseti rođendan na Mećavniku, a čestitka je stigla i od ruskog predsednika Vladimira Putina koji mu je poslao i poklon.
Opozicija i aktivisti dogovorili kako će čuvati Stari savski most: Noćna dežurstva i još jedan kamp
24.11.2024.•
8
U Beogradu, od danas među onima koji brane Stari savski most biće uvek i jedan narodni poslanik, dogovoreno je na sastanku opozicije i predstavnika organizacije koje se protive rušenju mosta.
FOTO: Siniša Mali objavio kako će izgledati Novi savski most
24.11.2024.•
6
Ministar finansija Siniša Mali objavio je na svom Instagram profilu kako će izgledati Novi savski most.
Prosvetari nastavljaju štrajk: Poznato kad su i u kom delu Srbije časovi skraćeni za 15 minuta
24.11.2024.•
4
Reprezentativni prosvetni sindikati nastavljaju štrajk skraćenjem časova za 15 minuta, pa će se naredne nedelje nastava tako odvijati u školama u Nišu, Kruševcu, Jagodini, Leskovcu i Zaječaru.
VIDEO Vučić: Neodgovorni političari žele da izazovu građanski rat u Srbiji
24.11.2024.•
79
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da "neodgovorni političari ne skrivaju želju da izazovu građanski rat u zemlji, ali da neće imati s kim da ratuju".
Poslanici Skupštine Srbije sutra počinju raspravu o budžetu za 2025.
24.11.2024.•
3
Poslanici Skupštine Srbije počeće sutra raspravu o predlogu republičkog budžeta za 2025. i pratećim zakonima.
FOTO, VIDEO: Aktivisti uspeli da dođu na Stari savski most
24.11.2024.•
4
Opozicioni političari i aktivisti inicijative "Most ostaje" jutros su uspeli da priđu Starom savskom mostu u Beogradu.
Država ipak dobila dozvolu da Expo gradi i na privatnim parcelama: Kako je zakon to omogućio?
24.11.2024.•
21
Ministarstvo finansija dobilo je početkom novembra građevinsku dozvolu za radove na izgradnji linijske infrastrukture koja će opsluživati budući Nacionalni fudbalski stadion i kompleks EXPO 2027.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - ni subotom nema opuštanja
23.11.2024.•
5
I ove subote novih 10 pitanja je pred vama.
Međunarodni savet za spomenike: Ne rušiti Generalštab, zaštita za ceo kompleks Sajma
23.11.2024.•
9
Međunarodni savet za spomenike i lokalitete (ICOMOS) i njegov Međunarodni naučni komitet za nasleđe 20. veka (ISC20C) upozorili su na rizike od rušenja i izmena Generalštaba i Beogradskog sajma.
NUNS: REM-u istekao mandat, ni do sada nije radio svoj posao
23.11.2024.•
0
Nezvisno udruženje novinara Srbije objavilo je novi Dosije o medijima u kojem se kaže da od 5. novembra Srbija više nema telo koje donosi odluke o elektronskim medijima.
VIDEO Organizatori blokade u Beogradu na vodi: Scenario se nastavlja, poslati batinaši i provokatori
23.11.2024.•
6
Aktivisti i građani koji se protive rušenju Starog savskog mosta organizovali su jednočasovnu blokadu raskrsnice Bulevara Vudroa Vilsona i Ulice Nikolaja Kravcova u Beogradu na vodi.
Putevi prohodni, zbog poledice i magle savetuje se oprezna vožnja
23.11.2024.•
0
Zbog najavljenih niskih temperatura u jutarnjim i večernjim satima postoji mogućnost pojave poledice na putevima.
Mreža akademske solidarnosti: Vučić uličarskim rečnikom vređa članove akademske zajednice
23.11.2024.•
20
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) osudila je najnovije uvredljive izjave, kako je saopštila, neformalnog predsednika vladajuće stranke i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Irena Živković: Nije falsifikovan moj potpis na zahtevu za sednicu o poverenju Vladi
23.11.2024.•
0
Poslanica Irena Živković odbacila je tvrdnju predsednice Skupštine Ane Brnabić da je falsifikovan njen potpis na zahtevu opozicije za sazivanje sednice parlamenta o poverenju Vladi Srbije.
Komentari 14
miki
Gavril
Ilija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar