Nepovoljan izveštaj EK o Srbiji: O usklađivanju sa EU, odnosima sa susedima, Evroprajdu...

Stopa usklađenosti Srbije sa evropskom spoljnom politikom je "značajno smanjena", i od 64 odsto kolika je bila 2020, sada je pala na 45 odsto, navodi se u godišnjem izveštaju Evropske komisije.
Nepovoljan izveštaj EK o Srbiji: O usklađivanju sa EU, odnosima sa susedima, Evroprajdu...
Foto: 021.rs
U nacrtu izveštaja koji će biti objavljen sutra, a u koji je Radio slobodna Evropa (RSE) imao uvid, podvlači se da se Srbija nije uskladila sa sankcijama Rusiji, koje je EU uvela Moskvi kao odgovor na agresiju u Ukrajini.
"Niz akcija i izjava Srbije je bio u suprotnosti sa spoljnopolitičkim stavom EU. Od Srbije se očekuje da kao prioritet ispuni obaveze i progresivno se uskladi sa restriktivnim merama EU u skladu sa pregovaračkim okvirom Srbije", podvlači se u dokumentu.
Što se tiče regionalne saradnje, u izveštaju o Srbiji se ocenjuje da je zemlja ostala posvećena unapređenju bilateralnih odnosa.
 
Međutim, spominje se da su odnosi s Hrvatskom "sve više zategnuti uz povremene političke sukobe".
 
Odnosi Srbije s Crnom Gorom se u dokumentu ocenjuju kao "izazovni" ali se naglašava da su obe strane nagovestile veću spremnost za resetovanje odnosa i napore na rešavanju otvorenih pitanja.
 
Poseban odlomak se odnosi na proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, pri čemu se ocenjuje da nema konkretnog napretka u pregovorima o sveobuhvatnom i zakonski obaveznog sporazuma. U dokumentu se Beograd i Priština pozivaju da se "bez daljeg odlaganja" konstruktivno angažuju i unaprede pregovore o sveobuhvatnom, pravno obavezujućem sporazumu o normalizaciji. Postizanje takvog sporazuma je "hitno i ključno", stoji u izveštaju, kako bi Kosovo i Srbija mogli da napreduju na svom evropskom putu.
 
U borbi protiv korupcije i kriminala - napredak, ali ograničen
 
Po pitanju borbe protiv korupcije, prema nalazima Evropske komisije, naglašava se da je Srbija učinila samo "ograničeni napredak". S tim u vezi se spominje da je broj novih istraga i konačnih presuda povećan u 2021. u poređenju sa godinu dana ranije, međutim da je pao broj prvostepenih optužnica.
 
Navodi se da Srbija treba da pojača prevenciju i suzbijanje korupcije i poveća konačnu konfiskaciju imovine u predmetima visokog profila.
 
Lošu ocenu je Srbija dobila i po pitanju borbe protiv organizovanog kriminala gde se kaže da je obeležen samo "ograničen napredak". Spominje se da je u proteklom periodu, povećan broj novih istraga i konačnih presuda, ali da je opao broj optužnica i prvostepenih presuda.
 
Kaže se takođe da je ograničen broj zaplena i konačnih konfiskacija. Priznaje se da je nivo razumevanja i pristup konfiskaciji poboljšan što bi, kako se kaže u izveštaju, trebalo da dovede do boljih rezultata u budućnosti.
 
Nikakav napredak nije obeležen u slobodi izražavanja, stoji u izveštaju Evropske komisije o Srbiji. Stručnjaci Komisije u izveštaju podvlače da su zabrinjavajući slučajevi pretnji i nasilja nad novinarima, i naglašava da treba dodatno ojačati u praksi nesmetano ostvarivanje slobode izražavanja.
 
U poglavlju koje se odnosi na osnovna prava, veliki deo se posvećuje organizaciji  Evroprajda u Srbiji 17. septembra, i podseća da je održavanje manifestacije bilo neizvesno do poslednjeg trenutka. S tim u vezi se ocenjuje da je komunikacija vlasti oko ove manifestacije bila "kontradiktorna".
 
"Dok su vlasti održavale kontakte sa organizatorima kako bi pronašli rešenje, ostali su neobavezni u pogledu održavanja parade sa zvaničnom dozvolom", navodi se u izveštaju Evropske komisije o Srbiji.
 
Paket proširenja zajedno sa odvojenim izveštajima za svaku državu treba da usvoji kolegijum Evropske komisije, navodi RSE. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Gox

    11.10.2022 13:24
    Nebitan izvestaj. Da zele, primili bi nas ekspresno kao sto su i Bugare. Uostalom imaju otvoreno fasisticku HrvaCku drzavu u svojoj EU grupi, a vidim da su poceli da nam prigovaraju i nase odnose sa nekim drzavama koje nisu u EU (koga briga za CG?!).

    Dakle, samo cooool i sve je po planu
  • g pen

    11.10.2022 13:19
    Mi smo mogli biti u Evropi jos 91. i to bez uslova ali rusi na celu sa Slobom su zakuvali ratove.
  • @Детелинара

    11.10.2022 13:05
    "А када је то наш народ питан да ли жели у ЕУ? Где је референдум?"

    Odakle vam ideja da vi, sa osnovnom školom i pročitanom Crvenkapom, možete da odlučujete o ovakvim stvarima?
    Liberalizam je gotov, vaše mišljenje je nebitno. Nemate ni znanja, ni obrazovanja da odlučujete ni o čemu.
    Čitajte, pa možda i vi jednom od naroda postanete građani.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?