Vučić danas dobija izveštaj o napretku Srbije: EU očekuje da uvedemo sankcije Rusiji

Evropska komisija će u Briselu predstaviti godišnji izveštaj o napretku zemalja Zapadnog Balkana u sprovođenju reformi i evropskim integracijama.
Vučić danas dobija izveštaj o napretku Srbije: EU očekuje da uvedemo sankcije Rusiji
Foto: Pixabay
Srbija treba prioritetno da se uskladi za zajedničkom spoljnom politikom EU, uključujući i sankcije prema Rusiji, navodi se u nacrtu godišnjeg izveštaja Evropske komisije, u koji je RTS imao uvid.
U izveštaju o napretku u reformama u prethodnih 12 meseci, koji će danas predstaviti komesar za proširenje Oliver Varhelji, a koji će Vučiću predati šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre, navodi se da je Vlada Srbije nastavila da članstvo u EU označava kao svoj strateški cilj, ali da je "potrebno da to pokaže i na delima".
Nacrt izveštaja konstatuje da je Srbija postigla "određeni napredak" u pravosuđu, borbi protiv korupcije i ekonomskim kriterijumima, dok je usklađenost sa spoljnom i bezbednosnom politikom značajno opala u odnosu na prošlu godinu.
 
"Srbija se nije uskladila ni sa jednom restriktivnom merom, ni sa većinom deklaracija EU u vezi sa ratom u Ukrajini", navodi se u izveštaju i dodaje da je Beograd "zadržao bliske odnose sa Rusijom, što otvara pitanja o strateškoj orijentaciji Srbije".
 
Evropska komisija konstatuje da je "stopa usklađenosti sa deklaracijama visokog predstavnika i odlukama EU pala sa 64 odsto u 2021. godinina 45 odsto u avgustu 2022" i navodi da je određeni broj "akcija i izjava Srbije bio u suprotnosti sa spoljnopolitičkim stavovima EU".
 
"Od Srbije se očekuje da, kao prioritet, ispuni svoju obavezu i progresivno se usklađuje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući sankcije, u skladu sa pregovaračkim okvirom EU-Srbija", stoji u izveštaju Evropske komisije.
 
U izveštaju se podseća i da je ranije ostvareni napredak u reformama omogućio otvaranje klastera četiri u decembru 2021. godine, ali ocenjuje da je "nakon raspisivanja izbora tok reformi usporen".
 
Međutim, Evropske komisija navodi da je njena preporuka od prošle godine prema kojoj je Srbija ispunila kriterijume za otvaranje klastera 3 (konkurentnost i inkluzivni rast) i dalje na snazi.
 
Ocenjujući učešće u regionalnoj saradnji, Evropska komisija ističe da su odnosi Srbije sa Hrvatskom "zategnuti", a sa Crnom Gorom "izazovni", uprkos određenim pozitivnim signalima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Eon

    12.10.2022 18:31
    Krajnje je vreme
    Nije EU provalila vučićevu taktiku zamajavanja, koja je smešna i providna, nego je počela da gubi strpljenje sa diletantom. Sad će početi čupanje ušiju i udaranje packi.
  • Milenko

    12.10.2022 17:54
    Nemačku i Nato treba tužiti za agresiju i genocid i zahtevati da nam isplate ratnu odštetu.
  • љага шупак

    12.10.2022 17:28
    sue generis ne postoji
    malo morgen, hahahahaha, hehehehe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?